Edirne’de   Belediye Başkan adayları  bir parti dışında belirlendi. Şimdi  en büyük mücadele  belediye  meclis üyeleri ve il genel meclisi üyeleri seçiminde odaklanıyor.

     Bakıyoruz, bundan önce meclis üyeliğine seçilenlerin tamamına yakını  tekrar aday adayı olmuş . Aday olacaklarına kesin gözüyle bakıyorlar.

     Bu görevler kimsenin babasının malı değil.Meclis üyelerinin   seçimlerde yenilemesi, performansı yeterli olmayanların  yerine yeni daha aktif üyelerin gelmesi gerekir. Bu yapılmadığı takdirde o parti oy kaybedebilir. Halkımız politikada yeni yüzler görmek istiyor.

    Belediye Başkan adayları,  seçim kampanyalarında meclis  üyesi adaylığında  aynı yüzleri gördüğünde tepki ile karşılaşabilir.Kendisine ” Yine bunlarla mı yola çı4kıyorsun” denilebilir.

     Bu tür  hizmetler bir bayrak yarışı gibidir.  Nasıl ki bayrak yarışlarında bir koşucu belli mesafe koştuktan  sonra  bayrağı yeni koşacak arkadaşına verir. Bu hizmetlerde görev alanlar da aynı duyarlılık içinde olmalı.

     Demokrasinin gereği de budur.

     Böylece, siyasette gençlerimizin önü açılmış olur.

      Dileğimiz o ki, belediye başkan adaylarımız  meclis seçimlerinde adama göre iş yerine, işe göre uygun birikimi olan  kişileri seçerek  kendileri için de yararlı hizmet yapacak kadroların oluşmasınınsın yolunu açarlar.

    Aksi durumda” Bunlar bana sadık kişiler, yolumu onlarla devam edeyim” dediği zaman halktan gereken desteği  alamaz.

    Benim toplumda gördüğüm yakınmalar bu yönde.

     Şehrül-Emin adaylarına bu durumu hatırlatırım.

   Yine de kendileri bilir. Bon pişmanlık fayda etmez derler, bu her meslek için geçerlidir.

EDİRNE’DE   KADIN  MUHTARLARIMIZ OLMALI

      Edirne çağdaş bir kent, Kadın erkek eşitliğine önem veren insanların yaşadığı uygar yapıda  bir il.

    Hal böyle olunca,  kadınlarımızın meslek  kuruluşlarındaki  ve mahalli yönetimlerdeki temsilcileri de bugünkü sayılarından  yüksek olmalı.

    Bakıyoruz bazı meslek dallarında, örneğin; Odalarımızda yönetimde olan kadınlarımızın sayısı yok denecek kadar az.

    Olanlar ise, yönetim kurulu üyelerinin yakınlarından oluşuyor

  Bankacılık, öğretmenlik, adalet kurumu  gibi işlerde en az erkekler kadar başarılı olan kadınlarımızın tüm meslek dallarına dağılması , oralarda kadınları temsil etmesi gerekir.

     Muhtarlık görevi de bunlardan biri.

    Köyleri bir yana bırakalım, Edirne merkezde 24 muhtar arasında bir veya daha fazla kadın adayımız neden olmasın.

     Öğrendiğim kadarı ile, sadece 1. Murat Mahallesi’nde bir kadın muhtar aday adayımız varmış.

     Kadınlarımız cesaret gösterip, muhtarlık  ve meclis üyelikleri için adaylık başvurusu yapmalı.

   Toplumda kadının bulunduğu yerlere düzen ve verimlilik geliyor. Her ne kadar TBMM’de  kadın haklarının kazanımına karşı çıkan bayan parlamenterlerimiz  olsa da, kadınlarımız kendi haklarını kendi güçleri ile kazanacakları inancı kazanmalı.

    Erkeklerin verdiği haklarla yetinmeleri halinde,  durumları bugünkünden iyi olmaz. Ülkede yine kadın hakları ihlalleri devam eder.

         TRAFİK KURALLARINI UYGULAMADA OLUMLU GELİŞMELER VAR

Trafik yasasında yapılan son  değişiklikle sürücülerimizin bu kuralları uygulamada duyarlı olmaları sevindirici. Özellikle, yayaları geçiş üstünlüğünde  sürücülerimizin tamamı olmasa da bir bölümü kurallara saygılı davranıyor.

   Yaya geçitlerinde insanlarımızın geçmelerine öncelik tanıyor. Bu kuralı yok sayanlar da bir süre sonra  kurallara uymak zorunda kalacakları kuşkusuz.

     Diğer taraftan, trafik cezaları yazımında yakınmalar var.Ulusal medyaya kadar varan yakınmalarda trafik cezası uygulamada görevli olan bazı sivil ve fahri görev yapan kişiler,  yeni uygulamaya konulan trafik cezaları konusunda  gerektiğinde toleranslı davranmalı.

        Bazı kural ihlallerinde anında ceza yazma yerine sürücüler uyarıcı olmaları gerekir. Eline kağıdı alıp  uygun olmayan yerde gizlenerek, aracını park eden kişiye ceza yazmak  ne kadar doğru olur.

    Aracını oraya park eden kişinin belki de kısa süreli bir işi vardır, onu halledip  gidecektir. Bu kişilere anında ceza yazmak caydırıcı olmanın ötesinde toplumda tepki yaratır.

    Yeni uygulanan yasalarda ilk dönemlerde sürücüleri uyarmak daha mantıklı değil midir?

 Bakıyoruz, muhtarlıklarda trafik cezaları biriktikçe birikiyor. Pastacılar mektuptan çok trafik ceza zarflarının dağıtımını yapıyor.

       BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ,?

MONDROS’UN İNTİKAMI İÇİN  MUDANYA SEÇİLDİ

Kurtuluş savaşı sonrasında Ülkenin parçalanmasına yönelik Mondros Mütarekesinin intikamını almak için  Adının baş harfi “ M”  olan bir  yer olan  Mudanya ilçesinde mütareke yapıldı.

1-KABAK YANINA EKİLEN KARPUS SARI İÇLİ OLUR.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

2-SALEP BURDUR İLİ BUCAK KAZASINDA YETİŞİR.

Salep’in  yapıldığı orkide yumruları değirmende öğütülür, önemli bir içecek haline gelir.

 Bu çevrede  10 ton salep üretiliyor. Salep ihtiyacının %90’ı bu küçük şehirden elde ediliyor.

----------------------------------------------------------------------------------------------

MALTA SÜRGÜNÜ

Malta sürgününde İngilizler  Türkiye’yi Ermeni katliamında suçlu göstermek için tüm belgeleri topladılar .

     Bu belgelerde Türkleri suçlayacak belge bulamadıkları için malta sürgünlerini serbest  bıraktılar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.