Edirne belediye başkan adaylığında iki partimizin adayı belli oldu.

CHP mevcut belediye başkanı Recep Gürkan ile devam kararı aldı. AK parti ise Av Koray Uymaz’ı aday gösterdi.

Bu arada iki kilit konumunda olan parti henüz adayını açıklamadı. Bazıları bu partilerin sonucu etkilemeyeceği görüşünü savunabilir. ‘Kazın ayağı öyle değil’. Her parti Edirne belediye başkanlığı seçiminden karlı çıkma peşinde.

Bu belediye başkan adaylığı ile sınırlı değil. Yönetimde etkili olmak için belediye meclis üyeliği ve başka faktörler de var.

Onlar devreye girerse: Edirne belediye başkanlığını garanti görenler zor durumda kalabilir

Geçen seçimin oylarına bakarak bu seçimin sonuçlarını çıkarmak doğru değil.  AK Parti, CHP dahil tüm partilerde küskünler ve rüzgara göre yön değiştirecek seçmenler var.

Bunları hafife almamak gerekir.

Adaylar, geçmişten ölçü alıp, “ Nasıl olsa onlar bana oy verecek” anlayışı ile  sonuçları değerlendirmemeli.

Bu seçimin ayrı bir önemi de var. Ülkemizde bundan sonra yönetimlerin nasıl şekilleneceği belirsiz.

 Kimse geleceğine güvenle bakamıyor. Buna karşın halkta alternatif umut ışığını da görmüyor.

Onun için siyasiler hamasi nutuklarla  halkı kandıramaz.

Diğer taraftan ülkemizde  ekonomi  malum, dar gelirliler geçim derdine düştü Siyasilerimize güven kalmadı.Partililer arasındaki kısır tartışmalar kutuplaştırıcı tavırları  insanlarımızı usandırdı.

Olayı Edirne düzeyinde değerlendirdiğimizde böyle tarihi dokusu olan  illerde mahalli yönetimlerin iş yapması çok güç.

Önlerine  akıl almaz engeller getiriliyor.Buna örnek vermek gerekirse Belediyenin yaptığı nikah salonu olayı. Birileri orasını farklı amaçla kullanmak için  gündeme getiriyor. Yoksa onun altında mezar varmış gerekçeleri inandırıcı değil

Edirne tarihi kentin yerleşim alanlarının  büyük bölümünün altında  hiç bilmediğimiz kimselere ait mezarlar var.Bu tür gerekçeler  gösterilip Edirne’de  belediye hizmetlerine ket vuruyor ve vurmaya devam ediyorsa

Edirne’de seçilecek belediye başkanının işi çok zor. Özellikle muhalif partilere mensup belediye başkanlarının daha da zor.

Recep Gürkan’ın  kendi ifadesiyle  bu konuda nasıl engellendiğini  öğrendik.

 Yeni dönemde de aynı engelle karşılaşılırsa bundan zararlı çıkacak Edirne olacaktır.

Edirne ekonomisi kan kaybediyor.Bir türlü bunun önüne geçilemiyor. Onun için diyorum ki, Belediye Başkanı Gürkan’ın işi zor seçilmesi halinde yine aynı engeller karşısına gelecek.Yazımın başında da belirttiğim gibi Edirne’de belediye başkanlığı kazanmayı kimse torbada keklik görmesin.

Üç ay içinde köprünün altından çok sular akacak. Bugün hayal dahi edemeyeceğimiz  konular gündeme gelebilir.

Haberleri ola.

---------------------------------------------------------------------------------

İLÇELERDE CHP ÜSTÜNLÜĞÜ TARTIŞILIR DURUMA GELEBİLİR.

Edirne’nin bazı ilçelerinin CHP belediye başkan adayları belli oldu.Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen’in yerine İlçe Başkanı Özlem Becan atandı.

Havsa Belediye Başkanı ile Süloğlu belediye başkanları adaylıkta yerini korudu.

Özellikle Keşan ve Uzunköprü Belediye Başkanlığı seçiminde CHP çok zorlanacak.Uzunköprü  Belediye Başkanı Enis İşbilen, yararlı hizmetler yaptı. Bunu kimse inkar etmiyor.

Ankara’da kulis faaliyetlerini yürüten Becan, torbadan aday olarak çıktı işi çok zor.

Çünkü, karşısındaki aday çok güçlü olması durumunda seçim CHP açısından riske girebilir.Meriç ilçesinde de eski belediye Başkanı Erol Dibek yeniden göreve soyundu.

 Bu arada Havsa ve Süloğlu adaylığı için mevcut belediye başkanları ile devam kararı verildi.

Diğer taraftan muhalefet partilerinin yetkili olduğu belediyelerden İpsala,Enez,Lalapaşa belediye başkan adayları belirsiz. Burada iktidar partisi ve muhalefet partisi karşı adayların durumuna göre aday çıkarma peşinde.

Bu ilçelerin adayları da önümüzdeki günlerde belli olacak. Esas saha mücadelesi o zaman başlayacak.Anlaşılan kış günleri siyasi bakımdan hareketli geçecek.

Basın mensupların da  çok malzeme çıkacak.

BUNU BULİYOR MUSUNUZ?

Son Osmanlı padişahı Vahdettin Abdülmecit’in 41. Oğlu, tahta geçmede 10. Sırada bulunuyor. 2. Abdülhamit tahttan indirilince yerine kimin padişah olacağı belirsizliği sürüyor. Abdülhamit’in büyük kardeşi  ve diğer ağabeyi  Kamalattın Efendi Fer-iye Sarayında  gözetim altında tutuluyor.

Reşat Efendi dışındaki bütün şehzadeler birer birer intihar ediyor.

Böylece padişahlık için Vahdettin’in önü açılmış oluyor.

MELEKLERİN BACAKLARI SEYREDİLİYORMUŞ

1570 yılında  İstanbul Cihangir’de  Takuyiddin tarafından  kurulan  devrin en büyük rasathanesi “ Allah’ın sırları araştırılıyor, meleklerin bacakları seyrediliyor” gerekçesiyle  Padişahın emriyle Kılıç Ali Paşa tarafından yerle bir edildi.

*-Dünyada  en büyük Anayasa kitapçığı olan ülke Hindistan.

*- Kabak yanına ekilen karpuz sarı içli olur.

*- Japonlar geleneklerine bağlı oldukları için değil, değişime bağlı oldukları için gelişti. Japon dini diye bir din yok.

*- Atatürk 6 kardeşti Büyükleri Fatma, Ahmet, Ömer, ikişer yaşında öldü. Naciye, Atatürk Harp Okulunda okuduğu zaman vefat etti. Atatürk’ten sonra en çok yaşayan kız kardeşi Makbule oldu.

ÖZLÜ SÖZ

Eğer kolay ilerliyorsan, dikkat et bayır aşağı gidiyorsun demektir..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.