Ülkemiz şu anda acılı günlerden geçiyor. Suriye’de devam eden savaşta  canlarımız kaybettik.

Şehit anaların feryatları yüreğimizi dağlıyor, . Bu acı günler arasında  sevgi  sözünü etmek ne kadar inandırıcı olur .

Yine de bazı medyada bakıyorum  14 Şubat Sevgililer Günü ile  ilgili  hediye  özendiren haberlerle dolu.

Bu güne odaklanan, sevgililer günü ürünü  üreten  firmalar hediye satmak için yarış halinde.

Ülkemizde tam bir tüketim çılgınlığı yaşıyoruz. Bazıları sevgilisine pahalı hediye almada yarış halindeler.

Aslında Sevgi bir günle sınırlanamaz. Eşine olsun doğaya olsun  sevilmesi gereken her şe için   Sevginin yılın tüm günlerine yayılması gerekir.

Ülkemizin en  acı,kangren haline gelmiş  sorunu sevgisizlik, ülkeyi yönetenlerden en alt tabakaya kadar sevgisizlik var.,

Eşler arası, aileler ve dostlar arası,  toplumun her kesiminde sevgi dostluk  gittikçe azalıyor.

Toplum içindeki huzursuzlukların kaynağının büyük bölümü sevgi yoksunluğundan kaynaklanıyor.

Sevgi bağlarını bir türlü gerçekleştiremiyoruz.

Böyle bir günde dileğim o ki, ülkemiz insanları arasında sevgi, hoşgörü eksik olmasın, sevgilerimiz daim olsun. Sevgi her hastalıkların huzursuzlukların ilacıdır. Bu duygularla sevginin sadece bir günle sınırlı kalmayıp tüm yıla yaygınlaşmasını dilerim.

TARİHÇESİ

Sevgililer gününün kesin gerekçesi  belli değil. Ancak tarihçiler binlerce yıl  eskiye  dayandığına  inanıyorlar.  Sevgililer gününde  en yaygı teori, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanır.

Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.

Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır.

Romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı tarihi dokümanlarda hiç geçmemektedir ve kimi tarihçilere göre sadece bir efsanedir. Valentine'nin onuruna kutlama günü, 14 Şubat 496 yılında Papa Gelasius tarafından ilan edilmiştir.1969 yılında kilise takviminden Aziz Valentine gününü çıkarmıştır.

--------------------------------------------------------

BAŞIBOŞ  KÖPEKLER SORUNUNA ÇÖZÜM BULUNMALI

Edirne sokaklarında başıboş gezen köpeklerin sayısı her geçen gün artıyor.parklar, sokak araları yiyecek satan işyerlerinin  çöplükler, yeşil anarla  köpeklerin  mekanı oldu.Yasa gereği  Belediye veterinerlerince  sağlık kontrolünden geçen köpekler yine mekanlarına salınıyor.Belediyenin yapacağı başka bir görev yok.Kimse “belediye köpekleri sokağa salıyor” diye şikayette bulunamıyor. Bazı havyan sever görünenler bir süre köpek ve kedilerini evlerinde barındırdıktan sonra sokağa atıyorlar. Terk edilen hayvanlar sokaklarda yiyecek bulmak için  köşe bucak dolaşıyor. Edirne merkezde köpek sayısı  arttıkça artıyor.Hayvan sevgisi bir yana insanların da sağlığını dikkate almak gerekmez mi?

 Başıboş gezen hayvanlar dışkılarını yeşil alanlara yapıyor. Buralarda genellikle   çocuklar oynuyor. Aileler buralara nasıl çocuklarını getirecek? Sağlık sorununun her geçen gün önem kazandığı bir dönemde  bu tehlike oluşturmuyor mu?

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KÖYLERDEN GELEN KÖPEKLER KENT MERKEZİNE SALINIYOR

Köylerde bakılan köpekler halk tabiri ile  enceklediği ” Doğurduğu” zaman sayıları artıyor. Köpek sahipleri  bu konuda masraftan kurtulmak için köpekleri  şehrin kenar semtlerinde sokağa salıyor.

Bunlar belediye kontrolünden geçmediği, kısırlaştırılmadığı için insanlar için büyük tehlike. Gördükleri yerde insanlara saldırıyor.

Bunlar özellikle çocuklar için büyük tehlike. Köpeklerine bakamayacak durumda olan köylülerin  durumu belediyelere bildirip  kısırlaştırılmasını sağlamış olsalar bu tehlike ortadan kalkacak. Ne yazık ki bu yol izlenmiyor.Köpeklerin kontrolü yeterinden fazla  üremelerini önlemek için yapılacak denetimler köylere kadar yaygınlaşmalı.

------------------------------------------------

BAŞIBOŞ KEDİLER DE BİR SORUN

Başıboş gezen hayvanların içinde kediler de bulunuyor.Bu hayvanlara her ne kadar yardımsever insanlarımız  yardım etse de bu hayvanların yavruları  sokaklarda araçların altında kalarak  ölüyor. Sığınacak bir yer buladıkları için araçların altına giren kediler  sürücü farkına varmadığı için ezilmekten kurtulamıyor.  Kedilerin bu durumu da sorun yaratmaya devam ediyor.

Onlar da yeşil alanları pisleterek  çocuk parklarına zarar veriyor.Başıboş hayvanlar için kalıcı bir çözüm bulunmalı. Bunda mahalli idareleri suçlayarak çözüm bulunmaz.

Herkese bu konuda görevler düşüyor. İnsanlar bakacağı kadar  kedi ve köpek almalı. Aldıktan  bir süre sonra da sokağa atmamalı.

Özellikle köylü vatandaşlarımız bu konuda hayvan sağlık kurumlarıyla irtibat kurup köpek ve kedilerin  üremelerine kısıtlama getirilmesini sağlamalı. Eğer bu önlemler alınmazsa bir süre sonra  Edirne sokakları köpeklerle dolacak. Hayvan severler de  bu sevgiye sorunun çözümü yönünden yaklaşmalı .

O  ve bu kurum suçlayarak bu sorun çözümlenmez.

--------------

GELECEĞİ BİLEN ÇOCUK

Adam gece yatarken kapı aralığından bakmış ,küçük oğlu dua ediyor.

“Tanrım anneme, babama uzun ömürler ver . Güle güle anneanne!...”

Adan bu duaya anlam verememiş. Ancak ertesi ün acı haber gelmiş.Anneanne sizlere ömür.!

Ertesi hafta bakmış çocuk yine dua ediyor:

“ Tanrım anneme , babama uzun ömürler ver güle güle büyükbaba1..”

.Ertesi gün büyükbaba da öbür dünyayı boylamış.

Bir hafta sonra adam bakmış küçük çocuk yine duada:

“tanrım anneme uzun ömür ve güle güle baba..”

Adam dehşete kapılmış doğruca hastaneye gidip tetkikler, tahliller kalp elektrosu, röntgen çekimleri. Hepsi normal çıkmış.

Adam sevinçle evin yolunu tutmuş,bakmış evde karısı ağlıyor:

“ Ne oldu hanım” diye sorunca karısı:

“Bizim postacı ,” demiş” Çok iyi adamdı…Bugün haber aldım vefat etmiş”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.