banner6

Türk Yunan Bulgar Dostluk Gurubu Derneği tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen sınırsız Dostluk Yarı Maratonu bu sene şehitlerimiz anısına düzenleniyor.

      Dünyada bir benzeri olmayan bu maratonda sporcular pasaport olmadan ülke sınırlarımızın dışında tur atıyor. Bu maratonun özellikle Türk –yunan dostluğuna katkı yapmasını iki ülke arasındaki sorunların çözümüne katkı yapmasını diliyoruz.

      Bu dostluk Özellikle Edirne’miz açısından çok önemli. Edirne ekonomisi daha ziyade Yunanistan ve Bulgaristan’dan gelecek günübirlik turistlerden büyük destek alıyor.

     Şu anda iki ülke arasında sorun olduğu için Yunanistan’da yeterli turist gelmiyor. 29 mayıs Yarı Maratonundan sonra komşumuz ile dostluğun artacağını umuyoruz.

 Uzun yıllar bir arada yaşayan ve ortak kültürleri olan iki ülke her zaman dostça geçinmelerinde her iki ülke için de yarar var. Ülke yöneticilerinin bu soruna çözüm getirmeleri Edirne ekonomisi açısından büyük yarar sağlayacaktır.

  ETSO MESLEK GRUPLARI SON KOZLARINI OYNUYOR

11 Nisan günü Edirne’nin enektin meslek kuruluşu olan ETSO’nun  Genel Kurulu yapılacak. Bu genel kurul öncesi meslek kuruluş temsilcileri yönetime girmek için kulislerine yoğun çalışmalarına  devam ediyor.

     Bunda amaç meslek guruplarından yönetime seçilmek. Diğer meslek gruplarına oranla farklı bir seçim yöntemi olan ETSO’da  meslek gruplarından seçilmeyi başaranlar  daha sonra  yönetimi  belirleyecek. Dileğimiz o ki  seçilecek yeni yönetim Edirne ekonomisinin kalkınmasını ön planda tutsun. ETSO ilimiz in en önemli meslek kuruluşu, Sayıları her geçen gün artan Edirne ekonomisine yön vermesi gereken  bir kuruluş. 

      ETSO yönetiminin bugüne kadar birçok olumlu hizmetler yaptığını söyleyebiliriz.

   Yeni seçilecek yöneticilerin de  bu bayrak yarışında daha aktif olmaları gerekir. Meslek kuruluşlarımız bölgenin kalkınmasında öncülük etmeleri halinde Edirne ekonomik olarak daha üst düzeye gelecektir.

 BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ,?

                MESİR ŞENLİĞİ 1939’DAN  BERİ YAPILIYOR

                 Türkiye’de Mesir Bayramı’nın ilk kutlanışı 15 Nisan 1539 günüdür.

                Manisa ilinde  her yıl 15 nisan günü  düzenlenen şenliklerde  kutlanan bu bayramın en önemli özelliği, “ mesir macunu” denilen tatlının Sultan  camisinin minaresinden halka atılmasıdır.

                Bu macun 41  çeşit maddenin karışımından yapılır.

                Merkez Efendi veya  Musa bin Musluhittin bin Kılıç tarafından hasta iyileştirmede  kullanılmıştı.

                İlkin varlıklı kişilerin parayla edindikleri  macun sonraları büyük ilgi görünce, Manisa’da Sultan camisinin minaresinden  15 nisan 1539’da halka dağıtıldı.

                Bütün hastalıkları iyi ettiği inancı halkta yer etmiştir. O günden bu yana her yıl düzenli olarak Mesir Şenliği kutlanır.

DEVLETİN İLK BASIMEVİ 1864 YILINDA KURULDU

Ülkemizde ilk devlet basımevi” Matbaayı Amire” adıyla 1864 yılında kuruldu.

Her ne kadar Harbiye Mektebi. Ceride hane, Mektebi Adliye. Darülmaarif basımevleri “Matbaayı Amire” den önce açılmışlarsa da resmi nitelikleri ilk devlet basımevi budur.

Matbaayı Amire, Darüttıbaa ve Takvimhane basımevlerinin birleştirilmesiyle ortaya çıkmıştı.

 Eğitim ve kültürel eserlerle devlet kırtasiye ve gereçleri burada basılırdı. Küçük Hasan Paşa, tarihçi Lütfi Efendi, Ahmet Mithat Efendi, Cevat Bey gibi aydınlar basımevi müdürlüğü yaptılar.

                POSTACI MI ZANNETTİN?

Küçük Hans teyzesine gitmişti. Birkaç gün yanında kalacaktı. Kapıyı çaldı. Teyzesi kapıyı açınca hayretle:-  

“ Ah Hans sen misin ben postacı sanmıştım” dedi

                Gece küçük Hans yavaşça teyzesinin yatağına girdi. Yalnız uyumaktan korkuyordu.

                Teyzesi uyku arasında.

  • “ Hans sen misin” diye sorunca  Hans cevap verdi:
  • -“ evet benim teyzeciğim yine postacı mı sandın? der.
  • ********************************************************************************
  • ÖZLÜ SÖZLER
  • Geçmiş bir dert için yakınmak, yeni dertler edinmektir.
  • SHOKESPEARE
  • Paranızı ihtiyacınıza göre değil kazancınıza göre harcayın
  • AMERİKAN ATASÖZÜ
  • *************************************************************

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.