EĞİTİM İŞ'TEN, EMEKLİ ÖĞRETMENLERE PLAKET

Eğitim İş Edirne Şubesi üyeleri, Öğretmenler Günü nedeniyle kahvaltıda bir araya geldi. Öğretmenler Günü kahvaltısında emekliye ayrılan öğretmenlere plaket verildi.

EĞİTİM İŞ'TEN, EMEKLİ ÖĞRETMENLERE PLAKET

Eğitim İş Edirne Şubesi üyeleri, Öğretmenler Günü nedeniyle kahvaltıda bir araya geldi. Öğretmenler Günü kahvaltısında emekliye ayrılan öğretmenlere plaket verildi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
28 Kasım 2017 Salı 10:13
EĞİTİM İŞ'TEN, EMEKLİ ÖĞRETMENLERE PLAKET

    Eğitim İş Edirne Şubesi 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Pazar günü bir kahvaltı düzenledi. Üyelerin bir araya geldiği Öğretmenler Günü Kahvaltısında, emekliye ayrılan öğretmenlere plaket takdim edildi. 
    “ÖĞRETMENLER İTİBARSIZLAŞTIRILMAYA ÇALIŞILMIŞTIR”
    Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar burada yaptığı açıklamada, “Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün, 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri'nin kendisine verdiği 'Başöğretmen' unvanını kabul etmesinin de yıldönümü olan 24 Kasım tarihi, 1981 yılından itibaren Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu vesileyle Başöğretmenimiz Atatürk'ü saygıyla anıyor, tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü kutluyoruz. Atatürk, ulusal bütünlüğümüzün kurulmasında ve geliştirilmesinde, Türkiye'nin çağdaşlaşmasında en önemli görevi öğretmenlere vermiştir. O'nun; 'Ulusları kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğitimciden yoksun bir ulus, henüz ulus adını alma yeteneğini kazanmamıştır.' sözleri bunun en güzel örneğidir. Cumhuriyetin ilk yıllarında ekonomik ve sosyal statüsü en üst sıralarda olan öğretmenler, AK Parti iktidarı döneminde açlık sınırına yakın bir ücrete mahkum edilerek itibarsızlaştırılmaya çalışılmıştır. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1827 TL'dir. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 7056 TL'dir. Bugün 15 yıl deneyimli bir öğretmenin aldığı net maaş 3040,23 TL iken AK Parti iktidarı dönemindeki her Milli Eğitim Bakanı her fırsatta öğretmenleri aşağılamış, yaptıkları işi küçümsemiş, öğretmenlerin aldığı ücretin fazlalığından, çalışma saatlerinin de azlığından şikayet etmişlerdir.
    “ÖĞRETMENLER YAŞADIĞI SORUNLAR DERİNLEŞMİŞTİR”
    Öte yandan eğitim sisteminde yaşanan köklü değişiklikler, 4+4+4 gerici eğitim yasasıyla Öğretim Birliği'ne vurulan darbe, okul dönüşümleri, siyasi kadrolaşma, yandaş yönetici atama gayreti, eğitimin dini referanslara göre şekillendirilmek istenmesi, ihraçlar ve açığa almalar, sürgünler, sözleşmeli ve güvencesiz istihdam uygulamalarıyla öğretmenlerin yaşadığı sorunlar daha da derinleştirmiştir. Tamamen yandaşlarını kayırma amacını taşıyan, değerlendirme ölçütleri belli olmayan bir mülakat yöntemiyle yöneticiler kıyıma uğratılmıştır. Çağdaş, ilerici, devrimci, Güvenilir Bahis Siteleri Atatürkçü yöneticiler tasfiye edilerek AK Parti'nin kapıkulu zihniyetine uygun yöneticiler atanmıştır. Öğretmen açığına rağmen kadrolu öğretmen atamasından vazgeçerek 'doğrudan torpil' anlamına gelen mülakata dayalı sözleşmeli öğretmen sistemini getiren Bakanlık, yaklaşık 450 bin ataması yapılmayan öğretmen varken bu eğitim-öğretim yılında öğretmen açığını ücretli öğretmenlik ile kapatmaya çalışmıştır. Bu durum eğitimin niteliğini de olumsuz yönde etkilemiştir. Yine MEB tarafından devreye sokulan ve Eğitim-İş olarak dava konusu da yaptığımız, performans değerlendirme sistemi, öğretmenlik mesleğini değersizleştirmenin geldiği noktayı göstermektedir.  MEB'in amacının eğitimde ücretli, sözleşmeli ve güvencesiz istihdamı yaygınlaştırmak olduğu herkesin malumu olmuştur. Eğitim-İş olarak, Bakanlığın eğitimde yaşanan sorunlara kalıcı çözümler üretmek ve okullarda bilimsel, laik, ulusal, demokratik ve nitelikli bir eğitim anlayışını yerleştirmek yerine, öğretmeni itibarsızlaştıracak, iş güvencesini ortadan kaldıracak bir eğitim anlayışını yerleştirmesine izin vermeyeceğiz.
                “YALVARMAYAN, BOYUN EĞMEYEN ÖĞRETMEN OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
AK Parti Hükümetine Önerilerimiz:
-Öğretmenlerin maaşları yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalıdır. 
-24 Kasım Öğretmenler Günü'nde öğretmenlere bir maaş ikramiye verilmelidir. 
-Öğretmenlere ödenen eğitim öğretime hazırlık ödeneği, tüm eğitim çalışanlarına ödenmeli ve en az bir maaş tutarında olmalıdır. 
-Öğretmenlere toplu taşıma araçları ücretsiz olmalıdır. 
-Öğretmenlere kira yardımı verilmelidir. 
-3600 ek gösterge hakkı tanınmalıdır.
- Vergi dilimi yüzde 15'te sabitlenmelidir. 
-Yönetici atamalarında liyakat esas alınmalıdır. 
Yaşadığımız bütün sorunlara rağmen Fakir Baykurt'un, 'Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz, öğretmen ders verir.' sözünden hareketle, ' Yalvarmayan, Boyun Eğmeyen, El Açmayan, Ders Veren Öğretmen' olmaya devam edeceğiz. Öğretmenlerimizin, eğitim ve bilim emekçilerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü tekrar kutluyoruz.” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.