ÖZCAN: ATATÜRK'SÜZ EĞİTİM PROGRAMINA HAYIR !

Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi Başkanı Celil Özcan, eğitimde yapılan müfredat değişikliğine tepki göstererek, Atatürk'ün olmadığı bir eğitim programı istemediklerini dile getirdi.

ÖZCAN: ATATÜRK'SÜZ EĞİTİM PROGRAMINA HAYIR !

Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi Başkanı Celil Özcan, eğitimde yapılan müfredat değişikliğine tepki göstererek, Atatürk'ün olmadığı bir eğitim programı istemediklerini dile getirdi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
21 Eylül 2017 Perşembe 09:50
ÖZCAN: ATATÜRK'SÜZ EĞİTİM PROGRAMINA HAYIR !

    Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında yapılan müfredat düzenlemesine tepki gösterdi. Dernek adına açıklamayı yapan Başkan Celil Özcan, “Atatürk'süz müfredat istemiyoruz!” dedi.
Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi adına açıklamayı yapan Başkan Celil Özcan şunları kaydetti: “Atatürk'süz eğitim programına hayır! Yönetime gelmesinin üzerinden 15 yıl geçen siyasal iktidar, işbaşında kaldığı her yıl Milli Eğitim sistemimize ağır darbeler indirdi. 'Kindar ve dindar' bir nesil yetiştirme hedefini en yetkili ağızlardan açıklayan bu iktidar, son olarak ders programında (müfredatında) yaptığı değişikliklerle, ülkemizin kurtarıcısı ve kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile devrimlerini ders kitaplarından çıkardı. Bununla yetinmeyen yönetim, kitapları bilimsellikten uzak, çağdışı, hurafelerle doldurarak, sorgulamayan, aklını kullanamayan gençler yetiştirmeyi amaçladıklarını bir kez daha ortaya koydu. 
    “SİSTEMİ TOPTAN REDDEDİYORUZ”
    Bir tarikatlar ve cemaatler koalisyonu olarak iktidara gelen yönetim, 15 yıl boyunca FETÖ adlı hain yapının, asker, polis, yargı ve eğitim başta olmak üzere devletin 'kılcal damarlarına' sızmasına olanak sağladı. Geçen yıl, 15 Temmuz'da girişilen Amerikancı, FETÖ'cü darbe girişiminden ders almamış olacaklar ki, bu kez FETÖ'den boşalan kadroları başka cemaatlerle dolduruyorlar. Öte yandan da FETÖ başta olmak üzere diğer cemaatlerin de uzun yıllardır hedefinde olan, laik, bilimsel ve Atatürkçü eğitim sistemimizi kalıcı olarak yok etme çabalarına hız verildi. Eğitim kuruluşlarına, yeni tarikatları dolduran, ders kitaplarındaki hatalı bilgileri temizlemek yerine Atatürk'ü, cumhuriyet değerlerini, bilimsel bilgiyi, evrim teorisini çıkaran, küçücük çocuklara vakıf odalarında, Kuran kurslarında, tecavüz edilmesine göz yumanların getirdiği sistemi toptan reddediyoruz. Yoksul ve çaresiz ailelerin çocuklarının, cemaat yurtlarında cayır cayır yanmasına olanak tanıyan, sonra da bu yurtların yöneticilerine kınama cezası vermekle yetinen siyasal iktidarın eğitimini kabul etmiyoruz. 
    “MEB'İN YETKİLERİNİN, CEMAATLERE DEVREDİLMESİNE 'HAYIR' DİYORUZ!”
    2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılına eğitimle ilgili kitle örgütleri, sendikalar, öğretmenler, veliler ve sade yurttaşlar olarak düş kırıklıkları, kaygı ve isyan duyguları ile giriyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'kindar ve dindar' bir nesil yetiştirme projesi ile uyum içindeki 'yeni' ders programlarını (müfredat) reddediyoruz. Bilimsel düşünce yerine inancın konulmaya çalışılmasına; laik Cumhuriyet rejiminin ruhuna ters düşen biat kültürünün yaygınlaştırılmasına; Milli Eğitim Bakanlığı'nın yetkilerinin dinci vakıf, tarikat ve cemaatlere devredilmesine 'Hayır!' diyoruz. Demokrasinin güvencelerinden biri olan ve anayasal koruma altında bulunan Öğretim Birliği Yasası'nın yok edilmesini, çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği açısından çok tehlikeli buluyoruz.
    “ATATÜRK'SÜZ MÜFREDAT İSTEMİYORUZ!”
    Başarılı okullarımızın 'Proje Okul' adı altında, başarısızlıkları sınav sonuçlarıyla kanıtlanmış imam hatip okullarına dönüştürülmelerini istemiyoruz. 4+4+4 kesintili sistemin yanlışlığını, çöküşünü ve verdiği hasarı gördüğümüz için, ivedi olarak 12 yıllık zorunlu kesintisiz, bilimsel ve laik eğitime geçilmesini talep ediyoruz. Anadolu Öğretmen Liselerinin kapatılmasını ve öğretmenlerimize yaşatılan inanılmaz değerbilmezliği, aymazlık olarak niteliyoruz. Dini ağırlıklı seçmeli derslerin bütün okullarda ve sınıflarda okutulmasına, ayrıca Kuran kurslarındaki eğitimin zorunlu eğitim kapsamına alınmasına razı olmuyoruz. Ders kitaplarının, Atatürk'ü ve Atatürk'ün önderlik ettiği devrimleri anlatan bilgilerle, bilimsel gerçekler ve evrensel değerlerle donatılmasını istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullara gönderilen 'Belirli gün ve haftalar' çizelgesinde 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın yer almamasını kabul etmiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı'nın, içine düştüğü ve ülkemizi de soktuğu bu çıkmazdan bir an önce çıkılmasını diliyor, bunun için de eğitim sorunlarını çözme işinin gerçek eğitimcilere, uzmanlara bırakılmasını talep ediyoruz. Atatürk'süz müfredat istemiyoruz!”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.