Trakya Birlik, fiyat açıkladı

Trakya Çiftçisinin merakla beklediği Ayçiçeği ön alım fiyatı, Trakya Birlik Genel Müdürlüğü tarafından açıklandı. Trakya Birlikten yapılan açıklamada, % 44 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için 1.823,20 TL/Ton olarak belirlenmiştir. Hesaplanacak yağ primleri çerçevesinde % 50 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için fiyat 1.978,00 TL/Ton, % 40 standart yağ oranlı ayçiçeği ürünü için fiyat 1.720,00 TL/Ton olarak oluşmaktadır” denildi.

Trakya Birlik, fiyat açıkladı

Trakya Çiftçisinin merakla beklediği Ayçiçeği ön alım fiyatı, Trakya Birlik Genel Müdürlüğü tarafından açıklandı. Trakya Birlikten yapılan açıklamada, % 44 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için 1.823,20 TL/Ton olarak belirlenmiştir. Hesaplanacak yağ primleri çerçevesinde % 50 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için fiyat 1.978,00 TL/Ton, % 40 standart yağ oranlı ayçiçeği ürünü için fiyat 1.720,00 TL/Ton olarak oluşmaktadır” denildi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
29 Ağustos 2017 Salı 09:56
Trakya Birlik, fiyat açıkladı

    Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklama ise şöyle; "Yıllara göre değişiklik göstermekle beraber Ülkemizde üretilen yağlık ayçiçeği ürününün % 25-35 orandaki bölümü Birliğimizce mübayaa edilmektedir. 2017/2018 İş yılı Türkiye ayçiçeği rekoltesinin 1 milyon 400 bin tonun üzerinde gerçekleşerek son yıllardaki en yüksek üretim seviyesine erişmesi beklenmektedir.
Birliğimize bağlı Kooperatiflerimiz ortaklarınca 2017/2018 iş yılı ayçiçeği alım kampanyasında 429 bin ton rekolte taahhüt edilmiştir. Birliğimiz faaliyet bölgesinde ayçiçeği hasadı Ağustos ayının ilk haftasında başlamış olup, Kooperatiflerimizde hasat günden güne yoğunlaşmaktadır. Birliğimize bağlı 48 kooperatifimize ait 102 alım merkezi ve iki fabrikamızda bugüne kadar toplam 63 bin 68 ton ayçiçeği mübayaası gerçekleştirilmiştir. 2017/2018 üretim sezonunda gerek ülkemizde gerekse de başta Ukrayna, Rusya olmak üzere  Romanya ve Bulgaristan gibi çevremizde ki önemli üretim bölgelerinde de yüksek rekolte beklenmektedir.  Bu nedenle ürün fiyatlarının geçtiğimiz sezon seviyesinin altına düşmemesi ve ülkemizde gerçekleşen üretim artışının sonraki sezonlarda da  artarak sürdürülmesi bu suretle ülkenin kendi kendine yeter hale gelerek ithalatın azaltılabilmesi için çiftçimizin memnun olacağı bir seviyede oluşması büyük önem arz etmektedir. Bu amaç doğrultusunda, üreticiye yapılacak fiyatlama için risk teşkil eden unsurlar hakkında diğer üretici örgütleri ile sektör paydaşlarının da görüş birliğine vardığı Birliğimiz tarafından geliştirilen öneri ve tedbirler doğrultusunda ilgili Bakanlıklar nezdinde yürütülen çalışma ve temasları takiben yağlı tohumlar ithalatında uygulanan gözetim fiyatı seviyelerinin yükseltilmesi resmi olarak talep edilmiştir. Tüm bu çalışma ve gelişmelerin neticesinde 18.08.2017 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan tebliğ kapsamında gümrük vergileri üzerinde artış sağlanmıştır. Bu müspet gelişme ışığında 1.500TL/ton seviyesinde başlayan piyasa fiyatlarının hali hazırda 1.640-1.700.-TL seviyelerine yükselmesi sağlanmıştır. Bu manada Trakya Birlik başta üretici ortakları olmak üzere tüm Ayçiçek üreticisinin ekonomik menfaatlerinin korunması Youwin ve ülke üretiminin kendi kendine yeter seviyeye ulaştırılması yolunda geçmişte olduğu gibi 2017/2018 sezonunda da çok önemli bir rol oynamıştır.     
Yaşanan bu gelişmelerin ışığında, Birliğimiz Yönetim Kurulunca 2017/2018 iş yılında ayçiçeğine uygulanacak ön alım fiyatı sektörde baz sözleşme oranı olan % 44 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için 1.823,20 TL/Ton olarak belirlenmiştir. Hesaplanacak  yağ primleri çerçevesinde % 50 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için fiyat 1.978,00 TL/Ton, % 40 standart yağ oranlı ayçiçeği ürünü için fiyat 1.720,00 TL/Ton olarak oluşmaktadır. Ham yağ oranına göre yapılan alımlarda % 41 ve üzeri yağ oranı çıkan ürünler yüksek yağ oranlı ürün olarak değerlendirilecek olup, her bir yüzde puan artışı için %40 standart yağ oranlı ürün fiyatına % 1,5 oranında prim uygulanacaktır. Birliğimiz tarafından 2017/2018 üretim sezonunda üretici ortaklarından 350 bin ton seviyesinde ürün mübayaası yapılacağı beklenmekte olup,  ürün bedeli ödemeleri teslimat tarihlerine göre belirlenen ödeme süreleri çerçevesinde peşin olarak yapılacaktır. Üretim artışının sağlanarak ithalatın azaltılmasında ve sürdürülecek doğru politikalarla ülkemizin kendi kendine yeter üretim seviyelerine ulaşmasında kritik bir öneme sahip   2017/2018 sezonunda çiftçilerimizin memnuniyetinin sağlanması yolunda destek veren Başta “Ekonomi Bakanlığımız” olmak üzere “Gıda Tarım ve Hayvancılık” , “Gümrük ve Ticaret”  Bakanlıklarımız ile tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür eder, ayçiçeği alım kampanyasının ülkemiz, üretici ortaklarımız ve camiamız için bereketli ve hayırlı olmasını dileriz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.