Flaş Haber
Kapat

“Ağalardan, sağlık raporu istensin”

657'nci Tarihi Kırkpınar Ağalığını, 1 milyon 522 Bin TL'ye alan ve ardından yaptığı basın toplantılarıyla, 'ağa konağı', 'vip geçiş', 'ağa plakası' gibi taleplerde bulunan Ağa Ahmet Çetin'e, ilk yanıt 643'üncü Tarihi Kırkpınar Ağası Mustafa Altunhan'dan geldi. Ağa olacak kişilerden sağlık raporu istenmesini de öneren Altunhan, “Kendisi isterse Kaleiçinde ona bir konak tahsis edeyim, restorasyonunu yapıp otursun, herkes oradan faydalansın” dedi.

“Ağalardan, sağlık raporu istensin”

657'nci Tarihi Kırkpınar Ağalığını, 1 milyon 522 Bin TL'ye alan ve ardından yaptığı basın toplantılarıyla, 'ağa konağı', 'vip geçiş', 'ağa plakası' gibi taleplerde bulunan Ağa Ahmet Çetin'e, ilk yanıt 643'üncü Tarihi Kırkpınar Ağası Mustafa Altunhan'dan geldi. Ağa olacak kişilerden sağlık raporu istenmesini de öneren Altunhan, “Kendisi isterse Kaleiçinde ona bir konak tahsis edeyim, restorasyonunu yapıp otursun, herkes oradan faydalansın” dedi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
11 Ağustos 2017 Cuma 10:00
“Ağalardan, sağlık raporu istensin”

Önceki gün düzenlediği basın toplantısında, hakkında çıkan haberlere ilişkin açıklama yapan, sonrasında da ağalık bedelinin ilk taksitini ödediğini belirterek, Edirne Belediyesinden ağa konağı, VIP geçiş kartı ve ağa plakası isteyen 657'inci Kırkpınar Ağası Ahmet Çetin'e, 643'üncü Kırkpınar Ağası Mustafa Altunhan'dan yanıt gecikmedi. 
2004 yılı Kırkpınar ağası Mustafa Altunhan düzenlediği basın toplantısında ihale şartnamesini hazırlayan Edirne Belediyesinin bundan böyle ağalık ihalesine girenlerden, insanların ruh halini belirten sağlık raporu alınması gerektiğini belirtti.
Ağa adayı olacak kişinin belli kriterlere sahip olması gerektiğini hatırlatan Mustafa Altunhan konak talebinde bulunan ağa Ahmet Çetin'e “gelsin, konak benden tadilatı ve tefrişat ondan”diyerek çağrıda bulundu.
Ağaların bir şey isteme lüksünün olmadığını belirten  643.Kırkpınar Ağası Mustafa Altunhan  ,”Ahmet Kardeşimizi iyi tanırım. Söylemlerini şansız açıklamalar olarak değerlendiriyorum. Eski ağalarda çek konusunda . Ağa dediğiniz çekten, paradan şundan bundan bahsetmez. Ben de ağalık yaptım. Ne belediyeden çek istediler ne senet istediler. Kırkpınar Ağalığını aldıktan sonra günü geldiğinde parayı götürdük masanın üzerine koyduk. Edirne basını da şahittir. Ağalık yapıyorsanız bir şey isteme lüksünüz yok. İnsanlar ağadan ister. Söylemesi ayıptır ben Kırkpınar Ağası olduğumda inanın ofisin kapısında 17 kişi vardı. Hepsi ile birebir ilgilendim. Her birinin farklı sorunları vardı. İsteklerden zorlandığımda oldu ama gülü seven dikenine katlanmak zorunda. Eğer ağa iseniz ağalığın hakkını vereceksiniz. Bir de sahte plaka şuydu buydu.. Kesinlikle böyle bir şey yok. Şimdi isterse Trafik Müdürlüğü'ne gidip ücretini yatırarak adına soyadına benim plakam gibi bir plaka çıkarabilir. Trafik tescilde vardır. Ben 10 tane özel plaka almıştım, otobüslere dahi özel plaka yaptırmıştım. Ağa denince zaten ağırlığı tartışılmaz. Amerikan, İngiliz ve Alman Konsolosluğu'na davetiye vermek için gittim. Hiç unutmuyorum. Amerikan elçisi beni konsolosluğun kapısında karşıladı ve görüşmelerden sonra tekrar kapıya kadar beni uğurladı” dedi. 
“AĞIRSANIZ AĞALIK SİZE YAKIŞIR”
Ağalık makamında bulunan kişinin kendisini sevdirmesi ve herkesle barışık olması gerektiğini de dile getiren 643'üncü Kırkpınar Ağası Mustafa Altunhan  ; “Ağalık makamını insan kendi yaratır. Çünkü siz zorla kimseye kendinize ağa dedirtemezsiniz. Eğer insanlar sizi sevmiyor, sempati duymuyorsa o ağalıktan hiçbir hayır gelmez. Ahmet kardeşimiz her halde biraz heyecanlandı. Aslında iyi esnaftır, ailesini de tanırım, ailesi de çok güzel insanlardır. Nedense böyle garip bir açıklama yapmış onu anlamış değilim.”
Ahmet Çetin'e bir tarihi konak tahsis edebileceğini de ekleyen 643.Kırkpınar Ağası Mustafa Altunhan ; “Kaleiçi'nde benim konaklarım var. İsterse kardeşim o konaklardan birini kendisine tahsis ederim. Alsın düzenlesin, yapsın. Sürekli olarak ağalar da o konaktan faydalansın.  Ağalar geldiğinde vakit geçirip, misafirlerini ağırlarlar. Yapılmayacak hiçbir şey yok. Konak benden tadilatı tefrişatı ondan olsun. Ben de konaklarımdan bir tanesinin tadilatını düzenlemesini yaparak Ağa Konağı olarak hizmete sunmaya söz veriyorum. Ağalık yapmışım bir konağı tadilatını yapıp Kırkpınar'a kazandırmayacak insan değiliz”. 
“AĞALIK ÇEKLE OLMAZ, PARAYI MASAYA KOYARSIN”
Çetin'in, eski ağlarla ilgili sözlerin doğru olmadığını belirten Altunhan ; “Eski ağalar için sarf ettiği sözler var. İşte 'Eski ağalar sahte plakaya bindi, çek senet verdi' demiş. Öyle bir şey yoktur. Ağanın çeki senedi olmaz, ağanın sözü olur. Ben ağalık yaparken hiçbir zaman çek karnesi kullanmadım. Ağa çek vermesi yakışmaz. Eğer, paran yoksa zaten bu ağalığı yapmayacaksın. Çekle senetle ağalık olmaz. Paran varsa götüreceksin parayı yatıracaksın, ağalığı yapacaksın. Açıklamaları şansız buluyorum. İnşallah ağamız ağalık konusunda daha güzel şeylere değinir. Daha güzel olaylarla kamuoyunun karşısına çıkar. Çünkü bu gibi konuşmalar ağalık makamına zarar verir.”
‘Örnek aldığınız ağa var mı?' sorusuna Mustafa Altunhan ;“Hakikaten gelmiş geçmiş çok değerli ağalarımız var. Ben ağa torunuyum. Dedem de ağa ve ben de ağalık yaptım. Oğlum Volkan Altunhan Lalapaşa Yağlı Güreşleri Ağalığı yaptı. İmrendiğimiz ağalar rahmetli Hüseyin Şahin ağamız vardı. Çok değerli bir insandı. Kırkpınar'a hizmet eden gelmiş geçmiş tüm ağalarımıza teşekkür ediyorum. 
    “GELECEK AĞALAR DA HADDİNİ BİLSİN”
     Bu ağalık o kadar da basit bir şey değil. Şu an da ağalığın hakkı verilmiyor. Ağa konuşma üslubuna çok dikkat etmeli. Hakikaten bu makam ağır bir makam. Ağa kırk kralla barışık olmalı. Kesinlikle kimseye kinayeli bakmamalı." 
    'Belediyeye ağalık şartnamesinin düzenlemesi yönünde bir çağrınız var mı' sorusunu da yanıtlayan Altunhan; “Bence biraz daha ağalık ihalesine girerken insanların ruh haline baksalar, ben olsam sağlık raporu bile isterim. İhaleye sağlıklı insanlar girsin. Olur ya hiç ummadığınız şekilde sağlık durumu iyi olmayan birisi bile ağalık ihalesine katılabilir. Parası da olmasa o anda densizlik yapan da olabilir. Ağa isteklerini kendi yaratabilir. Ağa kimseden bir şey isteyemez. Böyle bir lüksü yok. Ağa yapacak insanlara verecek. Eski ağalarımızdan okul yapan da var. Kıymetli işler yapan ağalarımız var. Bir ağa kesinlikle kimseden bir şey isteyemez. Bu çok ayıptır. Ağa alan el değil veren eldir”. 
    İsteklerim olmaz ise kesinlikle ağalık elbisemi giymeyeceğim. Davetlere gitmeyeceğim' şeklinde sözleri için ise Altunhan; “Eğer böyle bir tavır alırsa bırakın gitmemeyi onu davet etmeyecekler. İnsan değil iseniz zaten sizi hiçbir yere davet etmezler bir de bu var yani. Ben illere gittiğimde o ilin valileri daha 30 kilometre öncesinden beni eskortlarla karşılatıyorlardı. Aksi halde size hiç kimse itibar etmez.” Dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.