ALTYAPI SORUNU TARİH OLACAK!

İller Bankası tarafından onaylanan kredinin ardından altyapı çalışmaları için ilk kazma dün Şükrüpaşa Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi’nde vuruldu. Edirne’nin tarihi günlerinden birini yaşadığını belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Belediyecilikte temel bir söz vardır; ‘Derler ki akıllı belediye başkanı yerin üstüne; akılsız belediye başkanı da yerin altına yatırım yapar.’ Akıllı mıyım, değil miyim? O tartışılır bilemem. Ama Edirnelilerin, Edirne’nin sorunlarını çözecek siyasetçilere ihtiyacı var.” dedi. Söz konusu çalışmaların 3 yıl süreceğini belirten Başkan Gürkan, çalışmaların tamamlanmasının ardından Edirnelilerin 2050 yılına kadar altyapı sorununun ortadan kalkacağını belirtti.

ALTYAPI SORUNU TARİH OLACAK!

İller Bankası tarafından onaylanan kredinin ardından altyapı çalışmaları için ilk kazma dün Şükrüpaşa Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi’nde vuruldu. Edirne’nin tarihi günlerinden birini yaşadığını belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Belediyecilikte temel bir söz vardır; ‘Derler ki akıllı belediye başkanı yerin üstüne; akılsız belediye başkanı da yerin altına yatırım yapar.’ Akıllı mıyım, değil miyim? O tartışılır bilemem. Ama Edirnelilerin, Edirne’nin sorunlarını çözecek siyasetçilere ihtiyacı var.” dedi. Söz konusu çalışmaların 3 yıl süreceğini belirten Başkan Gürkan, çalışmaların tamamlanmasının ardından Edirnelilerin 2050 yılına kadar altyapı sorununun ortadan kalkacağını belirtti.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
10 Aralık 2019 Salı 06:39
ALTYAPI SORUNU TARİH OLACAK!

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan tarafından 2014 yerel seçim çalışmaları kapsamında Edirnelilere verilen en büyük vaatlerden biri olan altyapı çalışmaları için 2017 yılında İller Bankası’ndan kredi talebinde bulunmuştu. Başkan Gürkan, İller Bankası’ndan bu konuda herhangi bir cevap gelmemesi üzerine ‘Edirne’nin daha fazla beklemeye tahammülü yok’ diyerek; 22 Şubat 2018 tarihinde altyapı çalışmalarına belediyenin kendi imkanlarıyla başlamıştı. İller Bankası’ndan talep edilen kredi AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal’ın da araya girmesiyle onaylandı ve çalışmalar hız kazandı. İçme Suyu Projesi’nin devam ettiği kentte  Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Projesi için de ilk kazma dün düzenlenen törenle Şükrüpaşa Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi’nde vuruldu.

GÜRKAN: “SU ŞEBEKESİNİN PROJE ÇALIŞMASI 2 YIL SÜRDÜ”

Törenin açılış konuşmasını yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin tarihi bir gün yaşadığını belirterek, “2014 yılında göreve geldiğimizde karşımıza maalesef çok iyi bir tablo çıkmadı. Bu sorunların en başında da içme suyu geliyordu. Tabi ardından kanalizasyon ve ardından hepimizin o yağışlarda, sellerde yaşadığımız temel sıkıntı yağmur suyu toplama kanalı. Bunlar bir belediyecilikte hem kolay başlanmayan hem de kolay projelendirilmeyen ve finanse edilemeyen çalışmalardır. Belediyenin ölçeğine göre değişse de yapılan iş, baktığımızda Türkiye’de hiçbir belediyenin bunu tek başına kendisinin başaramadığı bir vakaydı. Bu bağlamda öncelikle yapılması gerekenleri planladık. 2014 yılında iller Bankası’nda görüşerek şehrimizin ilk çekirdeği 1934’te, ikinci kısmı 1966’da ve üçüncü kısmı 1986’da yapılan içme suyu şebekesinin tümünün yenilenmesi gerektiğini gördük. Çünkü o tarihte günde 20 civarında su patlağı oluyordu. Vatandaş haklı olarak isyan ediyor, kızıyor, bağırıyordu. Şehrimizin tüm su şebekesinin proje çalışması yaklaşık, 2 yıl sürdü. Çünkü büyük bir proje, zor bir projeydi. Bu 2 yıl süren proje sonunda şehrimizde 380 bin metre içme suyu şebekesinin tümünün değişmesi gerektiğini gördük.” dedi.

GÜRKAN: “ATIK SU ARITMA TESİSİ 2020 YILINDA BİTECEK”

Şebeke yenilenmesinin öncesinde su kaynağının yenilenmesi gerektiğini ve bu konuyla ilgili 2015 yılında DSİ Genel Müdürlüğü ile bir protokol yapıldığını ifade eden Başkan Gürkan, “Parası 30 yılda 30 eşit taksitle Edirne Belediyesi tarafından ödenmesi kaydıyla Kırklareli Kayalı Köy Barajı’ndan 58 kilometre mesafeden yıllık 20 milyon 500 metreküp suyun temin edilmesini sağladık. Ona bağlı olarak da bu yeni gelecek olan suyun arıtılacağı, yeni bir İçme Suyu Arıtma Tesisi yapıldı. Ama sorunlar bitmiyor.  Tarihi bir şehir olan Edirne’de maalesef atık suların arıtılacağı bir arıtma tesisine sahip değildi. En küçük ilçelerimiz, beldelerimiz dahi atık su arıtmalarını ya bitirmiş ya da bitirmek üzereydi. Onun da projesini ve ihalesini İller Bankası’na yaptırdık, 2020 yılında o da bitecek ve Edirne inşallah atıklarını temizleyerek gönderen temiz illerden biri haline gelecek.” ifadelerini kullandı.

GÜRKAN: “AKSAL’A SİYASET ÜSTÜ ANLAYIŞINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Altyapı ihalesini 4 Aralık 2017 tarihinde yaptıklarını dile getiren Başkan Gürkan, “İhalemizi 355 milyon lira yaklaşık maliyetle çıktık. Yüzde 38 kırımla yani 140 milyon lira indirimle 215 milyon liraya firma ihaleyi almaya hak kazandı ve sözleşmemizi imzaladık. Daha sonra İller Bankası ile kredinin finansmanı için görüşmelerimiz başladı. Zor bir dönemdi, sıkıntılı bir dönemdi. Dış güçlerin baskısıyla, ülkemizin üzerinde gözü olanların çeşitli girişimleriyle ekonomimiz dar boğaza girmişti. İller Bankası’ndan bu finansı sağlamakta zorluk çektik. 31 Mart seçimlerinden sonra bir gün değerli vekilimiz Fatma Aksal ile sohbet ederken kendisi dedi ki, ‘Başkanım Edirne için ne yapmalıyız. Ben ne gerekiyorsa yapmaya hazırım’ dedi. Ben Sevgili Fatma Aksal’a, değerli vekilimize siyaset üstü bu anlayıştan dolayı; evet partilerimiz var, partilerimizi çok seviyoruz ama siyasetin millete ve insana, ülkemize, memleketimize hizmet için bir araç olduğu idrakinde olan değerli Milletvekilimizi hepinizin huzurunda bir kez daha canı yürekten tebrik ediyor, kutluyorum.” şeklinde konuştu.

GÜRKAN: “EDİRNELİLERİN EDİRNE’NİN SORUNLARINI ÇÖZECEK SİYASETÇİLERE İHTİYACI VAR”

İller Bankası tarafından kredinin çok büyük bir bölümünün onayladığını ifade eden Başkan Gürkan, “Şehrimizin çok uzun yıllardır kanayan yarası olan, kangren haline gelmiş olan altyapı çalışmalarının tümüne başlıyoruz. Biz geçtiğimiz Şubat ayında en acil konu İçme Suyu olunca belediye olarak kendi imkanlarımızla İçme Suyu Şebekesinin yapımına Kocasinan Mahallesi’nden başladık. Ama şunu samimiyetle söylemem gerekirse; İller Bankası’nın kredi onayı olmasa o İçme Suyu Şebekesinin yapımı da sözleşmede öngörülenden çok daha uzun sürede gerçekleşebilecekti. Şimdi Milletvekilimiz Fatma Aksal’ın da destekleriyle altyapıyı, onaylanmış olan bu kredimizle, sözleşmemiz gereği 3 yıl içerisinde tamamlayacağız. Edirne’nin 2050 yılına kadar altyapı sorunu kalmayacak. 380 bin metre İçme Suyu Şebekesi’nin, 110 bin metre Kanalizasyon Şebekesi ve 30 bin metre Yağmur Suyu Toplama Kanalı’nı üst yapısıyla birlikte 3 yılda tamamlayarak, Edirnelilerin artık bu sorunlarla uğraşmamasını sağlayacağız. Belediyecilikte temel bir söz vardır; ‘Derler ki akıllı belediye başkanı yerin üstüne; akılsız belediye başkanı da yerin altına yatırım yapar.’ Ben bunu 4-5 yıldır söylüyorum. Akıllı mı? Değil mi? O tartışılır bilemem. Ama Edirnelilerin, Edirne’nin sorunlarını çözecek siyasetçilere ihtiyacı var. Edirne’nin acil olan sıkıntılarını giderecek, siyaset kanallarını bunun için açacak siyasetçilere ihtiyacı var. Ben öyle miyim bilmem? Ama Sayın Fatma Aksal öyle. Kendisini bir kez daha tebrik ediyor kutluyorum.” dedi.

AKSAL: “KİŞİLER GELİP GEÇECEK AMA YAPILAN İŞLER KALACAK”

Başkan Gürkan’ın ardından konuşma yapan AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ise, “Kişiler gelip geçecek ama yapılan işler kalacak. Ben iktidar partisinin milletvekili olarak Edirne’ye yapılacak her hizmete gücüm yettiği oranda destek vermeye hazırım. Bu projeye de bir katkı sunabildiysek ne mutlu bize. İnşallah en kısa zamanda projeyi tamamlarız. Ben de bu projenin takipçisi olacağım.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, siyasi partilerin il başkanları, ilçe belediye başkanları, il genel meclisi üyeleri, belediye meclisi üyeleri ve vatandaşlarla birlikte Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Projesi için ilk kazma vuruldu.

Kerem Filiz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.