“ARTIK AŞAĞILIK KOMPLEKSİNDEN KURTULUYORUZ”

TÜGVA Edirne ve Uzunköprü Şubelerinin binası Şükrüpaşa Mahallesi’nde TÜGVA Genel Başkanı Enes Eminoğlu, TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal’ın katılımıyla açıldı. TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan açılışta yapmış olduğu konuşmada, “TÜGVA olarak amacımız, gençleri kötü alışkanlıklardan korumak, özgüven kazandırmak ve iddia sahibi bir birey olarak yetiştirmek. Maalesef bugüne kadar bizim aydınımızın kafası hep Batı'nın parantezinde düşünmeye hapsedilmiş. Şimdi bu aşağılık kompleksinden kurtuluyoruz, kurtulacağız.” ifadelerini kullandı.

“ARTIK AŞAĞILIK KOMPLEKSİNDEN KURTULUYORUZ”

TÜGVA Edirne ve Uzunköprü Şubelerinin binası Şükrüpaşa Mahallesi’nde TÜGVA Genel Başkanı Enes Eminoğlu, TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal’ın katılımıyla açıldı. TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan açılışta yapmış olduğu konuşmada, “TÜGVA olarak amacımız, gençleri kötü alışkanlıklardan korumak, özgüven kazandırmak ve iddia sahibi bir birey olarak yetiştirmek. Maalesef bugüne kadar bizim aydınımızın kafası hep Batı'nın parantezinde düşünmeye hapsedilmiş. Şimdi bu aşağılık kompleksinden kurtuluyoruz, kurtulacağız.” ifadelerini kullandı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
25 Mart 2019 Pazartesi 08:09
“ARTIK AŞAĞILIK KOMPLEKSİNDEN KURTULUYORUZ”

TÜGVA Edirne ve Uzunköprü Şubelerinin açılış töreni cumartesi günü Şükrüpaşa Mahallesi’nde gerçekleştirildi. Açılış törenine, TÜGVA Genel Başkanı Enes Eminoğlu, TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, Ak Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, AK Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe, Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Koray Uymaz, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, TÜGVA Edirne İl Temsilcisi Yasin Nas, vakfın üyeleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Kuran-ı Kerim okunarak başlayan tören, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Sonrasında TÜGVA Edirne İl Temsilcisi Yasin Nas, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ve TÜGVA Genel Başkanı Enes Eminoğlu konuşmalar yaptılar. Ardından konuşma yapmak üzere sahneye gelen TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, emeği geçen herkese teşekkür ederek başladığı konuşmasında, gençleri kötü alışkanlıklardan korumak ve özgüvenle yetiştirebilmek adına yoğun çalışmalar yaptıklarını söyledi.

TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“UYUŞTURUCU KULLANMA ORANI, YÜZDE 1-2 İLE 25 ARASINDA”

“TÜGVA olarak gençler üzerinde araştırmalar yaptık. Söz konusu çalışmalarımızda, gençlere uyuşturucu bağımlılığını sorduğumuz zaman 'kullanıyorum' deme oranı ister istemez daha düşük çıkıyor ama yüzde 1'ler 2'ler seviyesinde bir oranla karşılaştık. Çevrenizde uyuşturucu madde bağımlılığı olan tanıdığınız var mı? diye sorduğumuz zaman ise, rakam yüzde 25'lerde çıktı. Bu ne demektir? Demek ki, işin gerçeği yüzde 1-2 ile yüzde 25 arasında bir yerlerde. Bendeniz de 3 çocuk babasıyım. Çocuk sahibi olan her anne baba gibi çocuklarım nasıl büyüyecek, yetişecek endişesini her gün yaşıyorum. Bir gün geçmiyor ki, gençleri kıskacına alan yeni bir sapkınlığın furyasıyla karşılaşmayalım, yeni bir zararlı etkenin gençlerin arasında yaygınlaştığını duymayalım, bu uyuşturucu müptelalığından kaynaklanan sıkıntıları okumayalım. Devletimiz bununla ilgili çok kararlı bir şekilde gereken önlemleri alıyor. Ancak bu kültürel rüzgarlar, birçok yerde Batı kültürü egemenliği olduğunu görüyoruz ve bütün bu zararlı etkenlerin hep bu kanallar üzerinden gençlerimize ulaştığını görüyoruz. Gençlerimizi korumak için, gençlerin de isteyerek geleceği kanallar gerekiyor. TÜGVA'nın da yapmaya çalıştığı bu.”

“GEÇMİŞİMİZDEN İLHAM ALMALIYIZ”

“Dünya Etnospor Konfederasyonu ve Okçular Vakfı'ndaki çalışmalarımızda geleneksel sporları anlatıyoruz. Bazıları bu geleneksel sporları, 'Gericilik değil mi, eski sporda ne kaldı, yenileri çıktı bunların' diye eleştiriyor. Ama şunu ıskalıyorlar. Biz diyoruz ki, bizim gençlerimiz Osmanlı - Türk yayını eline aldığı zaman şunu bilecek, bu yay okçuluk tarihinde geliştirilmiş en mükemmel yay. Benim dedelerim, okçuluk tarihinin yetiştirdiği en iyi okçular. İşte Tozkoparan İskender ve Şuca. Bunlar Osmanlı tebaasının en muhteşem okçuları. Dolayısıyla şunu bilecek genç, benim ecdadım zamanın en ileri teknolojisini yayda gerçekleştirmiş, en ileri teknoloji yayını üretmiş. Edirne'den kalkıp İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet, devrinin en güçlü toplarını döktürerek İstanbul surlarını yıkmış. Bu zamanının en ileri teknolojisi demek. Dolayısıyla eline o yayı alan ecdadı Fatih'i hatırlayıp bu hedefi kendine koyacak. O zaman bende bugün bu zamanın en ileri teknolojisini yakalamak zorundayım diyecek. Amerika şunu yapmış ben de onu geliştireyim değil, Avrupa yapmış değil. Bunun daha ötesine geçeceğiz. Onların geliştiremediği ne varsa ben geliştireceğim, şunun üzerinde çalışıyorlar ben bunu onlardan önce yapabilir miyim diyecek. Şu anda savunma sanayinde buralara gelmeye başladık. Şu anda mesela silahlı insansız hava araçları dünyada 1-2 ülkenin daha elinde olan kalitede başarıya sahip araçlar. Bunun gibi inşallah bizim geçmişimizden alacağımız ilham budur.”

“DİNDAR OLMANIN KÖTÜ BİŞEY OLMADIĞINI GÖRMEMİZ GEREKİYOR”

Güçlü olmamız gerekiyorsa güçlü, birlik olmamız gerekiyorsa birlik olacağız. Çünkü bizim geçmişimizde var. O zaman dünyada ilimde, fende, bilimde ileri olan İslam alimleri bakıyorsunuz dindar insanlar. Hani dindar olanlar gericiydi, geride kalacaktı? O zaman bizim dindarlarımızın kendine çeki düzen vermesi gerekiyor ama bu olurken bizim de dindar olmanın kötü bir şey olmadığını görmemiz gerekiyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, belediye başkanlığında, başbakanlığında ve cumhurbaşkanlığı dönemlerinde hep parmak ısırtan, hep atılım yapan oldu ve Cumhuriyet tarihinde görülmemiş başarılara imza atıldı. Demek ki bu işin, dindarlıkla alakası yok. Batılılaşmak medenileşmek değil, medenileşmek başka bir şey, batılılaşmak başka bir şey. Bize hep batılılaşma dayatıldı. Şeklimizle, şemalimizle, sporumuzla, sanatımızla bize medeniliğin sadece Batılılık olduğunu yutturmaya çalıştılar. Şimdi şunu görüyoruz; medeni olmak demek ileri olmak demek, ileri olmak demek ülkemizi kalkındırmak demek, ülkemizi kalkındırmak demek her bir vatandaşa değeriyle değer vermek demek.”

“2018’DE KİŞİ BAŞI DIŞ YARDIMDA BİRİNCİ SIRADAYIZ”

“Türkiye Gençlik Vakfımız iddialı bir gençlik yetiştirmek için çalışıyor. Bakın; bizim gönül coğrafyamız zaten sınırlarımızdan geniş. Batı Trakya'ya gidin, oradaki insanlar bizim kardeşlerimiz, akrabamız, şimdi ben onun derdiyle de dertlenmek durumundayım. Çıkın Sırbistan'a. Sancak'a gidin onlar bizim kardeşimiz, ben onun derdiyle de dertlenmek durumundayım. Arnavutluk'taki kardeşimle de, Üsküp'teki kardeşimle de, Saraybosna'daki kardeşimle de ben bağlarımı koparabilir miyim, Onlara yabancı muamelesi edebilir miyim? Edemem. Aynı şey Orta Doğu için de, Kuzey Afrika için de, Orta Asya için de geçerli. Bizim oralarda kardeşlerimiz var, bağlarımızı koparamayacağımız, yabancı muamelesi edemeyeceğimiz kardeşlerimiz var. Biz sadece komşu ve akraba toplulukları değil bütün dünyanın dertleriyle dertlenen bir ecdadın torunlarıyız. Onun için Cumhurbaşkanımız bütün mazlumlara el uzatmak için çırpınıyor, onun için Türkiye 2018 yılında kişi başına dış yardımlarda dünyada birinci sırada. Dünyanın en zengin ülkesi mi olmak istersiniz, dünyanın gönlü en zengin milleti mi olmak istersiniz? Mesele burada.”

“ÖZGÜVENLE GENÇLERİ YETİŞTİRMELİYİZ”

“Dünyanın yeni bir çağa ihtiyacı var mı? Var. Şu anda içinden geçtiğimiz zamanlar karışık, çalkantılı zamanlar. Dünya nelere gebe? Sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi olarak da yani maalesef öyle bir zamandayız ki, yarın üç büyük güç arasında dünya savaşı patlak verse kimse 'nereden çıktı bu' demeyecek. Öyle bir durumdayız. O zaman biz güçlü olmak zorundayız ve dünyanın bu bunalımlarına yeni bir soluk sunabilecek fikirleri üretmek zorundayız. Bizim işimiz mi bu? İşimiz, çünkü bunu yapabilecek geçmişe, derinliğe, toplumsal kültürel zenginliğe sahip bir milletiz. İşte bu özgüvenle gençleri yetiştirirsek, bu millet sınırlarının ötesinde çağ açan, çağ kapatan millet olma hüviyetini yeniden kazanmış demektir.”

“AŞAĞILIK KOMPLEKSİNDEN KURTULUYORUZ”

“TÜGVA olarak amacımız, gençleri kötü alışkanlıklardan korumak, özgüven kazandırmak ve iddia sahibi bir birey olarak yetiştirmek. Bütün bir topluluğun, ümmetin, dünya milletinin parçası olarak yetiştirmek. Bütün emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bunlar çok büyük idealler, bunlar çok büyük, iddialı hedefler ama nasıl ki dedelerimiz Malazgirt'te, İstanbul'un fethinde, Kosova'da kendinden büyük ordular yendiyse, bunu inançla yaptıysa, sırtını imanına, Rabbine yaslayarak yaptıysa, biz de bu büyük hedefleri gençlerin önüne koymak zorundayız. Maalesef bugüne kadar bizim aydınımızın kafası hep Batı'nın parantezinde düşünmeye hapsedilmiş. Bizim aydınımız onlar ne derse yapmak zorundayız, onlara baş kaldıramayız, onların düşüncelerini taklit etmeliyiz, onların düşünceleri doğrultusunda toplumumuzu şekillendirmeliyiz diye düşündüler. Şimdi bu aşağılık kompleksinden kurtuluyoruz, kurtulacağız.”

Kerem Filiz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.