ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLANDI!

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneğinin 36’ncı kuruluş yıldönümü ve Astsubaylar günü nedeniyle TEMAD Edirne İl Başkanlığında basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Dernek Başkanı Aydın Bildiş, “Yolumuz; Atatürk ilke ve inkılapları, idealimiz; milletimizin ve vatanımızın bölünmez bütünlüğüdür. Sevdamız; şanlı bayrağımız ve her karışı şehit kanları ile sulanmış vatan toprağıdır. Emekli astsubayların, dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de; vatan savunması için ihtiyaç duyulduğunda, her zaman göreve hazır olacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın.” ifadelerini kullandı.

ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLANDI!

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneğinin 36’ncı kuruluş yıldönümü ve Astsubaylar günü nedeniyle TEMAD Edirne İl Başkanlığında basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Dernek Başkanı Aydın Bildiş, “Yolumuz; Atatürk ilke ve inkılapları, idealimiz; milletimizin ve vatanımızın bölünmez bütünlüğüdür. Sevdamız; şanlı bayrağımız ve her karışı şehit kanları ile sulanmış vatan toprağıdır. Emekli astsubayların, dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de; vatan savunması için ihtiyaç duyulduğunda, her zaman göreve hazır olacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın.” ifadelerini kullandı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
19 Ekim 2020 Pazartesi 09:36
ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLANDI!

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneğinin 36’ncı kuruluş yıldönümü ve Astsubaylar günü nedeniyle; korona virüs tedbirlerine dikkat edilerek TEMAD Edirne İl Başkanlığında basın toplantısı düzenlendi. Yönetim Kurulu üyeleri ile eşlerin katıldığı basın toplantısında, günün anlam ve önemine dair konuşmayı ise Dernek Başkanı Aydın Bildiş yaptı. Vatan savunması söz konusu olduğunda her zaman göreve hazır olduklarını belirten Bildiş, emekli astsubayların özlük haklarındaki beklentilerinin de bir an önce karşılanması gerektiğini söyledi.
 

Derneğin 36’ncı kuruluş yıldönümü ve Astsubaylar Günü nedeniyle Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Edirne İl Başkanı Aydın Bildiş tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
“YOLUMUZ; ATATÜRK İLKE VE İNKILAPLARIDIR”

“Bizler, Genel Merkez’i Ankara’da bulunan, 96 şubesi ile ülke geneline yayılmış dinamik teşkilat yapısı ile toplumsal faydayı ön planda tutmayı ilke edinmiş TEMAD’ı, Edirne’de temsil etmekten büyük onur duyuyoruz. Temsil görevini üstlendiğimiz Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının milletimizin gönlünde sahip olduğu yerin bilincindeyiz ve bu sorumlulukla hareket etmekteyiz.
Yolumuz; Atatürk ilke ve inkılapları, idealimiz; milletimizin ve vatanımızın bölünmez bütünlüğüdür. Sevdamız; şanlı bayrağımız ve her karışı şehit kanları ile sulanmış vatan toprağıdır.
Dün olduğu gibi bugün de yolumuza, her türlü siyasi tartışmalardan uzak, Türk Silahlı Kuvvetlerine katıldığımız ilk gün ettiğimiz ve ölene kadar geçerli olacak yeminimize sadık kalarak devam edeceğiz.”

“HER ZAMAN GÖREVE HAZIRIZ”

“Görev mi, aile mi sorusuna her zaman ‘görev’ olarak cevap vermiş astsubayların, vatan toprağının her karışında, denizlerimizin her damlasında, göklerimizin her irtifasında izleri vardır. Devletimizin ve milletimizin bekasının gerektirdiği her yerde modern harp silahı, araç ve gereçlerini ustalıkla kullanarak diğer ülke ordularına da örnek olmuşlardır. Kutsal değerler uğruna canlarını ortaya koyarak, en çok şehit veren mesleklerden birisi olmuştur.
Emekli astsubayların, dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de; vatan savunması için ihtiyaç duyulduğunda, her zaman göreve hazır olacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın.
Bulunduğumuz bölgede yaşayan emekli astsubay ve ailelerini bir araya getirmek, kaynaştırmak, acı ve tatlı günlerini birlikte yaşatmak amacıyla yoğun bir faaliyet yürütmekteyiz. Bir asker olarak çalışmanın ve emekli olduktan sonra da yeni bir yerde yeni bir yaşam kurmanın zorluklarını yaşayarak öğrenenlerdeniz. Üyelerimizin ve ailelerinin emeklilik dönemlerinde kendilerini yalnız hissetmemeleri ve dayanışma halinde olmaları TEMAD olarak bizlerin öncelikli görevidir. Bu nedenle; emekli olan her meslektaşımızın öncelikli olarak aramıza katılmasını ve bu aileyi büyütmesini önemsiyoruz. Bu çağrımıza uyarak, Edirne ve ilçelerinde yaşayan mevcut üyelerimize her geçen gün yenilerinin eklenmesi ile bölgemizde güçlü bir STK haline gelmiş bulunmaktayız.”

“TALEPLERİMİZİN BİR AN ÖNCE KARŞILANMASINI TEMENNİ EDİYORUZ”
“Çoğu meslek grubuna göre daha çok sorumluluk gerektiren ve daha riskli bir mesleği ifa eden astsubay emeklilerinin özlük haklarındaki beklentilerin karşılanması en büyük temennimizdir. Bu öncelikli taleplerimizi ana başlıklar halinde sıralayacak olursak;
1- Bugün ülkemizde devlet memurluğuna başlama derece ve kademesi, ön lisans mezunları için 9’uncu derecenin 2’nci kademesi, lisans mezunları için ise 8’inci derecenin 1’inci kademesidir. Ama nedenini bir türlü anlayamadığımız bir şekilde ön lisans mezunu astsubaylar göreve 9’uncu derecenin 1’inci kademesinden, lisans mezunları ise 9’uncu derecenin 3’üncü kademesinden başlatılmaktadır. Bu durumda astsubaylar göreve başlarken, diğer bütün memurların aksine 1 kademe geriden başlatılarak hak mağduriyetine uğratılmaktadır.
2- Türk Silahlı Kuvvetlerinden emekli olan subayların değişik adlar altında aldıkları tazminatlar ile en son aldıkları maaşın yaklaşık yüzde 80’i tutarında bir maaşla emekli olurken, bu tazminatların hiç birisinin astsubay emeklilerine yansıtılmaması sonucu astsubaylar en son aldıkları maaşın yaklaşık yüzde 45-50’si ile emekli olabilmektedir. Bu durum astsubay emeklilerini ekonomik olarak zor durumda bırakmaktadır.
3- Bugün astsubay okulları halen ön lisans seviyesinde mezun vermektedir. Ancak; astsubayların tamamına yakını mezun olduktan sonra kendi nam ve hesaplarına okuyarak lisans, bir kısmı da lisansüstü eğitimlerini tamamlamaktadır. Ayrıca; dışarıdan temin edilen muvazzaf astsubay ve yedek astsubayların temin kaynağı olarak da ön lisans veya lisans mezunu olma şartı bulunmaktadır. Muvazzaf astsubay kaynağı olan okulların günün koşullarına uygun olarak ön lisans seviyesinden, lisans seviyesine çıkarılmasının daha uygun olacağını değerlendirmekteyiz.
Yukarıda açıkladığımız taleplerden bir kısmı devletin en yetkili makamlarınca haklı görülmüş ve çözüme kavuşturulacağı yönünde sözler verilmiştir. Bütün temennimiz; bu haklı taleplerimizin bir an önce karşılanmasıdır.”

“AZERBAYCAN’IN SONUNA KADAR ARKASINDAYIZ”
“TEMAD ailesi olarak Türk Milleti üzerinde oynanan kirli oyunların farkındayız ve bu oyunları bozmaya muktedir olan devletimizin yanındayız. Bugün ülkemizin sınırları içerisinde birliğimize kasteden hainlerle mücadele ederken, aynı zamanda sınırlarımız dışında milletimizin ve devletimizin bekası için ter döken Mehmetçiğimize, karasularımızda sismik araştırma amacıyla günlerini denizde geçiren ve bütün engellemelere rağmen oralarda Türk Bayrağını dalgalandıran kahramanlara selamlarımızı ve dualarımızı gönderiyoruz.
Aynı zamanda bugün işgal altındaki topraklarının özgürlüğü için mücadele eden Azerbaycan Türkünü haklı davalarında sonuna kadar desteklediğimizi bir kez daha ilan ediyoruz. Karabağ, Azerbaycan toprağıdır ve işgal altındadır. Bugüne kadar haklının yanında olma konusunda iyi bir sınav verememiş Dünya devletlerini, en azından bugün Azerbaycan’ı haklı davasında desteklemeye çağırıyoruz.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.