BELEDİYE KİRACILARINA BİR MÜJDE DAHA!

Edirne Belediye Meclisi geçtiğimiz ay olağanüstü toplanarak Pandemi nedeniyle faaliyetini tamamen durduran belediye kiracılarından Aralık-Ocak-Şubat aylarında kira alınmaması; kısmen durduran ya da faaliyetlerini devam ettiren kiracılara ise Aralık-Ocak-Şubat ayları için yüzde 75 oranında indirim yapılmasına karar vermişti. Dün gerçekleştirilen Ocak ayı meclis toplantısında belediye kiracılarına bir müjde daha verildi ve 2021 yılında belediye kiracılarının kira bedellerine artış yapılmaması oybirliğiyle kabul edildi.

BELEDİYE KİRACILARINA BİR MÜJDE DAHA!

Edirne Belediye Meclisi geçtiğimiz ay olağanüstü toplanarak Pandemi nedeniyle faaliyetini tamamen durduran belediye kiracılarından Aralık-Ocak-Şubat aylarında kira alınmaması; kısmen durduran ya da faaliyetlerini devam ettiren kiracılara ise Aralık-Ocak-Şubat ayları için yüzde 75 oranında indirim yapılmasına karar vermişti. Dün gerçekleştirilen Ocak ayı meclis toplantısında belediye kiracılarına bir müjde daha verildi ve 2021 yılında belediye kiracılarının kira bedellerine artış yapılmaması oybirliğiyle kabul edildi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
08 Ocak 2021 Cuma 06:37
BELEDİYE KİRACILARINA BİR MÜJDE DAHA!

Edirne Belediye Meclisi Ocak ayı toplantısı dün Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Toplam 19 maddenin görüşülerek karara bağlandığı toplantıda; pandemi nedeniyle oldukça zor günler geçiren esnafa destek olmak amacıyla; 2021 yılı için belediye kiracılarının kira bedellerine artış yapılmaması oybirliğiyle kabul edildi. Meclis toplantısı öncesi bir konuşma yaparak kuraklık konusuna da dikkat çeken Başkan Gürkan, yeraltı sularının da yüzde 85 oranında azaldığını dile getirerek, “Belki de suyu bulmak imkansız hale gelecek.” ifadelerini kullandı.

“YERALTI SULARI YÜZDE 85 ORANINDA AZALDI”

Meclis toplantısı başlamadan önce özellikle bölgemizde etkisini fazlasıyla hissettirmeye başlayan kuraklık konusunda açıklamalarda bulunan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Kuraklık Türkiye’nin birçok yerinde dünyanın birçok yerinde yaşanıyor ama özellikle Trakya son 91 yılın en kurak mevsimini yaşıyor. Bu yüzden hepimizin su tasarrufuna azami dikkat etmesini bir kez daha önemle hatırlatmak istiyorum. Su tasarrufu gerçekten çok önemli, çok yaşamsal. Günlerdir anlatıyoruz, televizyonlarda, ulusal kanallarda bunlar çıkıyor. Sonuç itibariyle su yaşamsal, su hayat. Elektrik olmadan olabilir, doğalgaz olmadan olabilir ama su olmadan olmaz. O yüzden elimizdeki suyu, su rezervlerini çok tasarruflu kullanmamız gerekiyor. Yeni su kuyuları açıyoruz. Düne kadar 10 metrede su bulduğumuz Paşaçayırında 95 metrede suyu bulabildik. Edirne gibi yerde, Paşaçayırında… Bu şunu gösteriyor, yeraltı suları hem yüzde 85 oranında azaldı hem de gittikçe daha aşağılara iniyor. Bir süre sonra suyu bulmakta aşırı zorlaşacak ve aşırı pahalanacak belki de imkansız hale gelecek. O yüzden evlerimizde kullandığımız sularda, araç yıkamalarda, bahçe yıkamalarında, tarımsal amaçlı vahşi sulamadan biran önce vazgeçmek gerekiyor. Bunların yöntemleri var, uzmanlar biliyor, o yöntemlere dönmemiz gerekiyor. Paşaçayırı’nda 12 olan su kuyularımızı 15’e çıkaracağız. Buçuktepe’ye gelen isale hattını da yenilemeye başladık. 100 yıl dayanacak bir boruyla yeniliyoruz. Oradaki kayıp-kaçak oranı da bitecek. Bu çalışma bittiğinde ihtiyaç halinde şehrin yüzde 50 su ihtiyacını karşılayacak yeni bir imkana daha kavuşacağız. Ama barajlara mutlaka ihtiyacımız var. En öncelikli gündem maddemiz bu. Bu nedenle vatandaşlarımızı su tasarrufu konusunda uyarmak istiyorum.” dedi.

“AYDA 1,5 MİLYON METREKÜP SU VERİYORUZ”

Edirne’ye günde yaklaşık 50 bin metre küp su verildiğini belirten Başkan Gürkan, “Bu bağlamda bizim kişi başı verdiğimiz su miktarı günlük 263 litre. İzmir 170, Ankara 180, İstanbul 190 yaklaşık rakam söylüyorum. Ayda da 1,5 milyon metreküp Edirne’ye su veriyoruz. Ama tahakkuka baktığımızda 750 bin metre küp civarında. Kayıp-kaçak oranına baktığımızda bu da yüzde 46’ya denk geliyor. Verdiğimiz her yüz litre suyun 46 litresi arıtma tesisi ile son kullanıcı arasındaki hatlarda gidiyor. Tahakkuktan kişi başı kullanım ise 144 litre. Bu kötü bir oran değil. Burada kayıp-kaçakları, kaçak aboneleri, kayıtsız su kullananları koyduğunuzda İstanbul, Ankara, İzmir ile başa baş gibi bir sonuç ortaya çıkar.  Burada en dikkat çekmek istediğimiz kayıp-kaçak oranı. Başta içme suyu şebekesinin tümüyle yenilenmesi olmak üzere ne kadar doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor. Şuanda bu sistemle, bu şebeke ile yılda yaklaşık 18 milyon metre küp Edirne’ye su veriyoruz. Bunun yüzde 46’sının kayıp-kaçak oranı olduğunu düşünürsek; bugün Edirne’nin 3’te birini yenilediğimiz içme suyu şebekesinin tümünü yenilediğimizde Edirne’ye yılda vereceğimiz su miktarı 12 milyon metreküplere düşecek. Bu da hem dünyanın hem ülkemizin hem de Edirne’nin su kaynaklarını daha sağlıklı değerlendirmesini ve gelecek kuşaklara da o temiz içme suyunu daha yeterli bir şekilde bırakabilmiş olacağız.” şeklinde konuştu.

2021 YILINDA ARTIŞ YOK!

Başkan Gürkan’ın konuşmasının ardından başlayan Meclis Toplantısında Belediye kiracılarının kiralama ve benzeri kullanımdan kaynaklanan bedellerinde 2021 yılı için artış yapılmamasıyla ilgili madde görüşüldü. Madde hakkında açıklamalar yapan Başkan Gürkan, “Biliyorsunuz geçtiğimiz ay yaptığımız olağanüstü mecliste de belediye kiracılarımızın faaliyeti tamamen durdurulanlardan Aralık-Ocak-Şubat aylarınca hiç kira alınmamasına; faaliyetine devam eden kiracılarımızın da iş hacimlerinin düşmesi nedeniyle kiralama bedellerinde yüzde 75 oranında indirim yapılmasıyla ilgili karar almıştık. O toplantıda belediye kiracılarının kiralama ücretlerine 2021 yılı boyunca artış yapılmaması gündeme gelmişti. İdare olarak biz de bu görüşteyiz. 2021 yılı boyunca belediye kiracılarımızın kiralama ücretlerinin aynı kalmasını, herhangi bir artış yapılmamasını öneriyoruz.” dedi. Söz konusu madde oybirliğiyle kabul edildi. Belediye Kiracıları Dernek Başkanı ve AK Parti Belediye Meclis Üyesi Ayhan Dinç, alınan karar nedeniyle meclis üyelerine teşekkür etti.

YARDIMLAR İÇİN YÖNETMELİK

Mecliste ayrıca Edirne Belediye Başkanlığı Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Sosyal Yardım ve Hizmet Yönetmeliği ile ilgili Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün yazısı görüşüldü. Başkan Gürkan, günün şartları ve pandemi nedeniyle sosyal yardım taleplerinin artarak devam ettiğini belirterek, “Kuşkusuz ilk günden bu yana olduğu gibi halkımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Ancak sosyal yardımları bir disipline bağlamak, bir mevzuata bağlamak ve kişisel inisiyatiflerden kurtarmak adına bir yönetmeliğe ihtiyacımız var. Bu yönetmelik mecliste onaylandıktan sonra Sayıştay’a gidecek. Sayıştay’da onay verdikten sonra sosyal yardımlarımız da bir disipline bağlanmış olacak.” ifadelerini kullandı.

Mecliste ayrıca Denetim Komisyonu’nda görev yapacak isimler de belirlendi. Gizli oyla gerçekleştirilen seçimde Denetim Komisyonu’na Ali Şükrü Atamgüç, Engin Yağcılar, Duygu Şener ve Ayhan Dinç seçildi.

Kerem Filiz
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.