CANI İSTEYEN EMLAKÇI OLAMAYACAK

Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker yeni yürürlüğe giren emlakçılarla ilgili genelgeyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

CANI İSTEYEN EMLAKÇI OLAMAYACAK

Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker yeni yürürlüğe giren emlakçılarla ilgili genelgeyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
07 Haziran 2018 Perşembe 10:48
CANI İSTEYEN EMLAKÇI OLAMAYACAK

Yeni yürürlüğe giren emlakçılarla ilgili genelgeyle ilgili olarak açıklama yapan Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker,” Uzun süredir gündemde olan bir yasa taslağı vardı. Bu konuda dernekler olarak çeşitli kez Ankara’ya gittik bakanlarımızla görüşmeler yaptık.

Bu konuda vekillerimiz aracılık etti. Bu genelge konusunda çeşitli kez toplantılar yapıldı.

Emlakçılık, bir kurala bağlanıp ciddi bir meslek hali gelsin, önüne gelen herkes emlak ofisleri açmasın belli bir kuralı olsun  diye bir genelge hazırlandı” dedi.

ÜÇ YILDIR BEKLİYORDUK

Çıkan genelgeyi üç yıldan bu yana beklediklerini belirten Çeker, “Bu zamana kadar bu konu gündeme getirilmedi.

Bu güne kadar ertelenen bu genelge seçim öncesi gündeme taşındı. Bu bizim açımızdan çok yararlı oldu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın taşınmaz ticareti hakkındaki yönetmelikle ilgili Bir genelge yayınlandı. Bu 5 Haziran Salı güne de Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Bu genelge ile şu amaçlanıyor. Yönetmeliğin amacı taşınmaz ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenlemek. Bu yönetmelik tapu kütüğüne kayıtlı ya da, taşınmaz alım satımı ve kiralaması ile ilgili tapu işlemlerine aracılık eden, taşınmazla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmeti veren gerçek ve tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkarların mesleki faaliyetlerini, yetki belgesinin verilmesi, yenilenmesi askıya alınması ve iptaline ilişkin usul ve esasları, taşınmaz ticareti ile iştigal eden işletmelerde aranan şartları,  bu işletmelerin faaliyetlerine ilişkin yükümlülüklerini  ve bakanlık, yetkili idarelerle ilgili diğer kurum ve kuruluşların taşınmaz ticaretlerine ilişkin  görev, yetki ve sorumluluklarını kapsayan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yeni bir yönetmelik yürürlüğe girdi. Bu yönetmelik hükümleriyle mesleğimiz daha düzenli ve güvenli duruma gelmektedir.

Böyle bir yönetmeliğin yayınlanması biz emlakçılar açısından çok sevindirici oldu. Bu konuda federasyon başkanımızın da büyük katkısı vardır. Bu yönetmeliğin yayınlanmasıyla beraber uygulamaya geçildi.

Yönetmeliğin ana başlıkları şöyle

Taşınmaz ticaretiyle uğraşan kişiler ve yetki belgesi, yetki belgesinin verilmesi, yetki belgesinin askıya alınması, mesleki yeterlilik belgesi, bilgi Sistemi ve ilan, işletmelerde aranan şartlar, Taşınmaz ticaretine konu hizmetler, taşınmaz ticaretinde uygulanacak ilke ve kurallar, yetkilendirme sözleşmesi, alım satıma aracılık sözleşmesi, kiralamaya aracılık sözleşmesi, hizmet ortaklığı sözleşmesi, taşınmaz gösterme belgesi, hizmet bedeli, ruhsatlandırma, denetim ve ceza hükümleri, geçiş hükümleri.”

Son Güncelleme: 07.06.2018 13:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.