CHP’NİN “SILA YOLU” PROJESİ, KAPIKULE’DEN BAŞLADI

CHP Yurt Dışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Kapıkule Sınır Kapısı’nda “Sıla Yolu” projesini tanıttı. Projenin tanıtımına Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve CHP örgüt üyeleri katıldı. Gurbetçilerinin yakından ilgi gösterdiği projede CHP gurbetçilerin sorunlarını net olarak anlamak istiyor. Tezcan, ayrıca yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın kullandıkları oyların bir il gibi değerlendirilmesini istediklerini vurgulayarak, “Yurt dışının başlı başına bir seçim çevresi olmasını istiyoruz” dedi.

CHP’NİN “SILA YOLU” PROJESİ, KAPIKULE’DEN BAŞLADI

CHP Yurt Dışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Kapıkule Sınır Kapısı’nda “Sıla Yolu” projesini tanıttı. Projenin tanıtımına Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve CHP örgüt üyeleri katıldı. Gurbetçilerinin yakından ilgi gösterdiği projede CHP gurbetçilerin sorunlarını net olarak anlamak istiyor. Tezcan, ayrıca yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın kullandıkları oyların bir il gibi değerlendirilmesini istediklerini vurgulayarak, “Yurt dışının başlı başına bir seçim çevresi olmasını istiyoruz” dedi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
30 Temmuz 2022 Cumartesi 06:01
CHP’NİN “SILA YOLU” PROJESİ, KAPIKULE’DEN BAŞLADI

CHP Heyeti Kapıkule Sınır Kapısı’nda “Sıla Yolu” projesini tanıttı. Projenin tanıtımını yapan CHP Yurt Dışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, yurt dışındaki vatandaşlarımızın yaşadıkları sorunları öğrenmek için bir anket yaptıklarını belirterek, sorunların çözümü için projeler hazırlayacaklarını vurguladı.

CHP, dün Kapıkule Sınır kapısında ilk defa açtığı ‘Sıla Yolu’ isimli standın tanıtımını yaptı. Sıla Yolu Standının yanında da Edirne Belediye Başkanlığı Stand açarak, gurbetçilere soğuk su gibi ikramlarda bulunuyor. Projenin tanıtımı için Bülent Tezcan’ın yanı sıra, CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu ve Parti Meclisi (PM) üyesi Umut Akdoğan, Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan ve çok sayıda partili katıldı.

Projenin tanıtımını CHP Yurt Dışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan yaptı. Tezcan, yurt dışında yaşayan milyonlarca Türk vatandaşının çalışıp kazanıp, hem yaşadıkları ülkenin ekonomisine hem de ülkemizin ekonomisine çok büyük katkılar ve destekler verdiğinin altını çizdi. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının yüreklerindeki memleket sevgisinin zerre kadar eksilmediğinin altını çizen Tezcan, şunları söyledi:

“Her seferinde sıla ve gurbet arasında memleket hasreti ve sevgisi yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın ayrılmaz bir parçası. Kimliklerini, ülke sevgilerini muhafaza ederek, Türkiye’nin ekonomisine kazançlarını göndererek katkıda bulunmak ve ilk fırsatta izinlerini memleketlerinde sılada, eşinin dostunun doğdukları topraklarda geçirmek için bir an önce buraya gelmek istiyorlar.

GELİRKEN KARŞILAMAK, GİDERKEN UĞURLAMAK İÇİN BURADAYIZ

Kapıkule Sınır Kapısı özellikle Avrupa’da, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’ye giriş yaptığı en önemli kara yolu gümrük girişi. Vatandaşlarımızla burada buluşmak, onları gelirken karşılamak giderken uğurlamak üzere burada izin döneminde parti görevlilerimiz kendileriyle buluşacak. ‘Sıla Yolu’ projemizde bizim buradaki masamızda önce genel başkanımızın bir mektubunu kendilerine takdim edeceğiz. Ayrıca yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza dönük önemli düşüncelerimizi ve projelerimizi içeren broşürlerimizi takdim edeceğiz. Onların sorunlarını tespit etmek üzere söyleyeceklerini not edeceğimiz bir küçük anket niteliğinde sorun tespiti notlarını alacağız.

EDİRNE BELEDİYESİ AYNI ZAMANDA YURT DIŞINDAN GİRİŞ YAPAN KARDEŞLERİMİZE HİZMET EDİYOR

Edirne Belediyemiz burada sadece Edirneli vatandaşlarımıza hizmet etmiyor. Aynı zamanda yurt dışından Türkiye’ye giriş yapan kardeşlerimizi ilk güler yüzle karşılayan ve ona hoş geldin diyen belediyemiz. Bu çerçevede, bu alanda yurt dışından gelen vatandaşlarımıza kolaylık sağlamak, hizmet üretmek için onlarda ellerinden geleni yapıp büyük bir fedakarlıkla hizmet vermeye çalışıyorlar. Edirne belediyemizin vatandaşlarımıza ikramları var. Hem bizim hem Edirne belediyemizin vatandaşlarımıza içecek, su ve belli saatlerde çorba ikramı şeklinde hem hoş geldin derken hem güle güle derken yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza en azından memleketlerinde güzel bir başlangıç merhaba ve güzel bir hoş çakal ayrılışı sunmaya çalışıyoruz.”

SORUNLARI BİLİYORUZ, ÇÖZÜM HAZIRLIKLARIMIZ TAMAM

CHP Yurt Dışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarını bildiklerini ifade ederek, “Bu sorunları çözmek konusunda hazırlıklarımız tamam. Sayın Genel Başkanımızın mektubunda bunların tamamı olmamakla birlikte önemli sorunlarla ilgili vatandaşlarımıza mesajlar var. Genel Başkanımız onlara hoş geldiniz ve güle güle derken onların yaşadıkları ülkelerden Türkiye’ye verdikleri desteklerin ne kadar önemli olduğunu çok açık, sıcak bir üslupla ifade ediyor” dedi.

Tezcan, yurtdışında yaşayan vatandaşların bir çok sorunu olduğunu da dile getirerek, şunları söyledi:

“Kara yolu gümrük girişlerinde, havalimanlarında gümrük girişlerinde, denizde limanda gümrük girişlerinde uzun bekleme sürelerinden tutun yol güvenliğine kadar bugüne kadar bütün vatandaşlarımız bu sorunlarını kararlı ve ısrarlı bir biçimde dile getirmelerine rağmen bunları önlemeye yönelik ciddi adımlar atılmamış. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız Türkiye ekonomisine katkı için kazandıklarını buraya getirirken iyi ama buraya getirdikleri araçları en azından uzunca bir süre Türkiye’de bulundurabilme hakkı ne yazık ki sağlanmıyor. Veya yurt dışından getirdikleri telefonları burada kullanabilme, yeterince uzunca bir süre burada telefon kullanma hakları ne yazık ki sağlanmıyor. Bütün bunlar çok kolay çözülebilecek meselelerken bugüne kadar çözülmemiş. Emeklilikle ilgili, emekli maaşlarıyla ilgili sorunları var. Türkiye’de emekli olan yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın maaşlarının yetersizliğinden tutun, burada emekli uygulamasında karşılaştıkları birçok kısıtlamanın kaldırılmasını istiyorlar. Buna rağmen hükümet yurt dışındaki kardeşlerimizin bu sorunlarını çözmek için ciddi adımlar atmıyor.”

“Yurt dışı seçim çevresi kurulmasına ilişkin kanun teklifi verdik”

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının önemli sorunlarından birinin de temsil meselesi olduğunu vurgusu yapan Tezcan, “Bugün yurt dışında vatandaşlarımız oy veriyor. Verdikleri oy Türkiye’de 81 ilin sandıklarına dağıtılıyor. Hiçbirisi kendi milletvekilini seçemiyor. Listelere gidip sandıkta oy verirken hangi adaya oy verdiklerini bilmeden Türkiye’deki 600 milletvekili adayı içerisinden kime denk gelirse diye oy veriyorlar. Yurt dışı seçim çevresinin tıpkı 81 ildeki seçim çevreleri gibi ayrı bir il gibi düşünülüp yurt dışının başlı başına bir seçim çevresi olmasını istiyoruz. Yurt dışı seçim çevreleri için ayrı milletvekili adaylarının gösterilmesini ve orada yaşayan vatandaşlarımızın kime oy verdiğini bilerek sandığa gitmelerini istiyoruz. Seçtikleri milletvekilleri oradaki vatandaşların dertlerini daha yakından takip etsin, bilsin istiyoruz. Bunu ayrı bir seçim çevresi olarak yapmazsanız hangi milletvekili yurt dışıyla ilgilenecek belli değil. Yurt dışı seçim çevresi kurulmasına ilişkin kanun teklifi verdik” dedi.

SORUNLARI ÇÖZMEYE TALİBİZ

Tezcan, konuşmasını şöyle sıraladı:

“Cumhuriyet Halk Partisi olarak yurt dışında yaşayan kardeşlerimizin bütün sorunlarını biliyoruz. Saydıklarımız sadece birkaç örnek. Bu sorunları çözmeye talibiz. Vatandaşlarımızla o kardeşlerimizle birlikte çözeceğiz. Onun için bir, bir an önce onların seçmen olma konusunda gerekli duyarlılığı göstermelerini ve adres bilgilerini kullanmalarını istiyoruz. İki, sandığa gidip oy kullanmalarını istiyoruz. Üç, sandıkta CHP’ye oy vermelerini istiyoruz. Türkiye önemli bir seçimin eşiğinde ve ilk seçimde Türkiye’de iktidar değişecek. Bu iktidarın değişmesi, bu sorunların çözülmesinin ön koşuludur. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın temel sorunu bugünkü iktidar. Bu bir iktidar, bir siyaset sorunu ve önümüzdeki ilk seçimde bu iktidar değişecek vatandaşlarımızın yüzü gülecek.

Burada her gün iki arkadaşımız gelen ve giden vatandaşlarımızla buluşacaklar, onları karşılayacak ya da yolcu edecekler. Güler yüzle sohbet edecekler, dertlerini dinleyecekler. Birebir onlardan buradaki sorunu, yoldaki sorunu ne, Türkiye’deki sorunu ne, yurt dışındaki sorunlarını birebir not alacağız. Bugüne kadar tespit ettiğimiz sorunlar dışında başka sorunları varsa onları da tespit edip en kısa sürede onlarla ilgili çözüm önerilerini de geliştireceğiz, çalışacağız.”

Projenin tanıtımının ardından, CHP’li heyet bölgedeki gurbetçilerle sohbet etti. Gurup son olarak Kapıkule Sınır Kapısı önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yavuz Göktaş

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.