“DAHA FAZLA MÜCADELE EDİLMELİ”

Çocuk Hakları Sözleşmesinin Birleşmiş Milletler tarafından kabulünün 30’uncu yıldönümü nedeniyle Edirne Çocuk Hakları Derneği tarafından yapılan basın açıklamasında, “Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin kabulünden bu yana 30 yıl geçmesine rağmen Çocukların hakları konusunda yeterli gelişmenin olmaması, çocuk hakları konusunda çok daha fazla mücadele edilmesi gerektiğini göstermektedir.” ifadeleri kullanıldı.

“DAHA FAZLA MÜCADELE EDİLMELİ”

Çocuk Hakları Sözleşmesinin Birleşmiş Milletler tarafından kabulünün 30’uncu yıldönümü nedeniyle Edirne Çocuk Hakları Derneği tarafından yapılan basın açıklamasında, “Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin kabulünden bu yana 30 yıl geçmesine rağmen Çocukların hakları konusunda yeterli gelişmenin olmaması, çocuk hakları konusunda çok daha fazla mücadele edilmesi gerektiğini göstermektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
20 Kasım 2019 Çarşamba 06:09
“DAHA FAZLA MÜCADELE EDİLMELİ”

Edirne Çocuk Hakları Derneği tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Birleşmiş Milletler tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilen Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin ardından her yıl 20 Kasım tarihi, dünya çocuk hakları günü olarak kabul edildi. Sözleşme ile çocuk hakları yer, zaman, mekan farkı gözetilmeksizin evrensel bir nitelik kazandı. Türkiye Cumhuriyeti Çocuk Hakları Sözleşmesine 1995 yılında taraf oldu. Sözleşmeye uygun olarak Çocuk Koruma Kanunu çıkarıldı. Kanunlarda çocukların lehine düzenlemeler yapıldı.Ülkemiz dahil tüm dünyadaki çocukların; anne ve babalarıyla yaşamak, anne baba yoksa devlet tarafından bakılmak, sevgi ve ilgi görmek, sağlıklı ve dengeli beslenmek, barınmak ve korunmak, okula gitmek ve eğitim almak, tertemiz bir çevrede yaşamak, düşüncelerini dile getirmek, barış içinde özgürce yaşamak, oyun oynamak ve 18 yaşına kadar çalışmamak, çocuk yaşta evlenmemek, saygı görmek hakkıdır.Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin kabulünden bu yana 30 yıl geçmesine rağmen Çocukların hakları konusunda yeterli gelişmenin olmaması, çocuk hakları konusunda çok daha fazla mücadele edilmesi gerektiğini göstermektedir.

Edirne Çocuk Hakları Derneği 2016 yılında Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin tüm toplumda yaygınlaşmasını ve benimsenmesini sağlayarak, çocuklara yönelik her türlü taciz ve istismarın önlenmesi, dezavantajlı ve suça sürüklenen çocuklar da dahil olmak üzere tüm çocukların; korunması, sağlık, sosyal, eğitim ve kültürel alanda varlık göstermeleri ve gelişmelerinin sağlanması ve kolaylaştırılması amaçlarıyla kurulmuştur. Derneğimiz öncelikle Edirne’de yaşayan çocuklarımız için hak temelli faaliyetler yapmakla beraber dil, ırk, renk, cinsiyet, felsefi inanç, din, mezhep, bölge ayrımı yapmaksızın; çocuk haklarının korunması, geliştirilmesi ve uygulanması ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. Topluma, çocuk ve insan hakları konusunda bilinç ve duyarlılık kazandırmayı önemsiyoruz.Çocuk Haklarını tanıtma, yaygınlaştırma, yapılan uygulamaları izleme, panel, konferans, seminer vb. bilgilendirme çalışmalarının yanı sıra eğiticiler için eğitim programları, afiş, broşür, sosyal reklam filmleri gibi tanıtımlar, çocuk hakları ihlallerinin izleme gibi mekanizmaların güçlendirilmesine/oluşturulmasına yönelik faaliyetlerde bulunmayı hedefliyoruz. Çocuk Hakları Sözleşmesine uygun mevzuatlar geliştirilmesi ve mevzuatların etkili ve verimli bir şekilde uygulanması konusunda gereken mercilerin dikkatini çekmeye devam etmek istiyoruz.

Yine çocuklarımızın ihtiyaç durumuna göre, ‘Askıda Okul Giysisi Kampanyası’ ile okul çocuklarına okul forması, eşofman, mont gibi ihtiyaç desteği sağlamaya ve Cezaevinde anneleriyle barınmak zorunda kalan 0-5 yaşlarındaki çocukların bez, ıslak mendil, oyuncak, giysi vb. ihtiyaçlarını sağlamaya, suça sürüklenen çocuklarımızla ilgili önleyici, çocukları destekleyici organizasyonları yapmaya devam edeceğiz. Bu kampanyalarda çocuklarımıza destek olan Edirneli hemşehrilerimize şükran duyuyoruz. Çocukların haklarıyla ilgili her farkındalık çalışması ebeveyn, öğretmen dahil büyüklerin katılımıyla başarılı olabilir. Edirne Çocuk Hakları Derneği olarak çocuklarımızın hakları konusunda yapacağımız çalışmalarda sizlerin desteği ve katılımını çok önemli ve değerli buluyoruz. Yardım Kampanyalarında bizi yalnız bırakmayıp çocuklarımızın ihtiyaçlarını gidermede desteğini esirgemeyen Edirnelilerin derneğimize katılmalarını, gönüllü olarak bizimle çalışmalarını yaptığımız konferans, panel, seminer gibi çalışmalara katılmalarını istiyoruz. Unutmayalım; Çocukların haklarına uygun yaşayabilmeleri biz büyüklerin sorumluluğudur.”

Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.