“ERGENE’DE YÜZME SÖZÜ VERENLER GELİP YÜZSÜN!”

Edirne’ye gelerek ilçelerde ve kent merkezinde ziyaretlerde bulunan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ergene Nehri’ni gördüğünde şok geçirdiğini söyledi. Geçmiş yıllarda Ergene’de yüzme sözü veren siyasilere tepki gösteren Akşener, “2015’te Ergene’de yüzmenin, balık tutmanın sözünü verip kaybolanları, burada yüzmeye davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.  

“ERGENE’DE YÜZME SÖZÜ VERENLER GELİP YÜZSÜN!”

Edirne’ye gelerek ilçelerde ve kent merkezinde ziyaretlerde bulunan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ergene Nehri’ni gördüğünde şok geçirdiğini söyledi. Geçmiş yıllarda Ergene’de yüzme sözü veren siyasilere tepki gösteren Akşener, “2015’te Ergene’de yüzmenin, balık tutmanın sözünü verip kaybolanları, burada yüzmeye davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.  

Emre SEDEF
Emre SEDEF
21 Şubat 2020 Cuma 06:42
“ERGENE’DE YÜZME SÖZÜ VERENLER  GELİP YÜZSÜN!”

Şehir gezileri gerçekleştirerek vatandaşların sorunlarını dinleyen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, önceki gün İpsala’dan başlayarak Keşan ve Uzunköprü’yü ziyaret etmişti. Dün de Edirne’de esnaflarla ve halkla buluşarak; vatandaşların yaşadığı sıkıntılar hakkında bilgiler alan Akşener, Edirne Halkı tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Balık Pazarı çevresinde bulunan esnafları ziyaret eden Akşener, sonrasında İYİ Parti İl Başkanlığında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Siyasilerin gerçek gündeme dönmesi amacıyla geziler düzenlediğini ve Salı günleri gerçekleştirilen Meclis konuşmasında vatandaşların sorunlarını kürsüden aktardığını belirten Akşener, Ergene Nehri hakkında sorulan soruya ise, “Ergene’de zehir akıyor. Ergene’yi görünce şok geçirdim.” cevabını verdi.

“HER ŞEHRİN SORUNU SALI KONUŞMALARIMIZIN ÖZNESİ OLUYOR”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, esnaf ziyaretlerinin ardından parti binasında yaptığı basın açıklamasında, “Bu gezilerin bir amacı var. Meclis, uzun bir zamandır sadece çok soyut, daha sanal ve o ona bunu dedi, bu buna şu hakareti etti üzerinden çalışıyor; liderler bunun üzerinden bir konuşma biçimi benimsedi. Fark ettik ki; hiçbir gerçek gündem bu Salı konuşmalarının içerisine girmiyor. Bunun üzerine partimiz olarak bir karar verdik ve ilçe ilçe, il il öncelikle esnaf ağırlıklı gezmeye karar verdik. Niye esnaf? Esnaf bu ülkenin bel kemiğidir. Esnaf siyasetin yürümesiyle ilgili, bu ülkeyi kim yönetiyorsa, iktidarı oluşturan o siyasi yapının da bel kemiğidir. Fark edilmez ama en büyük istihdamı esnaf yaratır. O küçücük dükkanlarda asgari 2 kişi çalışır. O nedenle önce esnaftan başladık. Özellik şu; genellikle siyasiler, genel başkanlar bir şehre girer, kapalı bir salon toplantısı ya da bir miting yapar, hadi bakalım eyvallah der gider. Şimdi an itibariyle seçim yok. Dolayısıyla zamanımız var ve propaganda yapmadan, iktidarı kötülemeden, 'Sen nereye oy verdin' sorusunu sormadan sadece insanımızı dinliyoruz. 1 aydır dikkat etmişseniz sadece gezdiğimiz il ve ilçelerin esnafının, kadının, öğrencinin, emeklinin, işsizin bize söylediklerini konuşmaya yazıyoruz ve o konuşma ona göre yapılıyor. Her şehrin kendine ait sorunu, o Salı konuşmasının öznesi oluyor. Bunu devam ettireceğiz.” dedi.

“BENİM GEZDİĞİM YERLERİ AĞALAR DA GEZSİN!”

Siyasetçileri gerçek gündeme döndürmek için şehir gezileri gerçekleştirdiğini söyleyen Akşener, “Dünden beri Edirne'deyiz. İlçeleriyle beraber gezdik. Bugün aynı zamanda Kırklareli'nin bir bölümünü gezeceğiz. Her hafta mutlaka bir ilimizi ilçeleriyle birlikte gezeceğiz. Buradaki amacımız; siyasetçiyi gerçek gündeme, gerçek probleme, insanların derdine odaklamaya çalışmak. Bunu da yapacağıma inanıyorum. Ama bir hayalim daha var; benim gezdiğim bu yerlere ağalar da gelsin, görsünler kendileri dinlesinler. Bir hayalim daha var; esnaf diyoruz, müşteri velinimettir diyoruz. Şimdi siyasetin veli nimeti de seçmendir. Uzunca bir zamandır, kutuplaşma üzerinden siyaset yapıldığı için seçmen velinimet olmaktan çıktı. Şimdi el birliğiyle velinimet yapacağız.” ifadelerini kullandı.

“TAHMİNLERDEN ÇOK DAHA DERİN BİR EKONOMİK KRİZ VAR!”

Şehir gezilerinde vatandaşın ortak problemleri hakkında bilgi sahibi olduğunu söyleyen Akşener, “Vatandaşlardan en çok duyduğumuz sorunlar; birinci sırada elektrik fiyatlarına yapılan zam öldürmüş, ikincisi doğalgaz olan yerlerde doğalgazlar öldürmüş, üçüncüsü maliyetlerin yükselmesi ve insanların da alım gücünün düşmesi sonuçta malı satın almayı vazgeçirmiş. Hangi konuda iş yaparsa yapsın aynı. Esnaf çok zor durumda. Geçen sene 5 sene kişinin çalıştığı yerde ya 2'ye, ya 3'e düşmüş. Mesela buraya özel çok dükkanın kapandığını gördüm ben. Orada 2 kişi çalışıyorsa eğer kazançları ortadan kalktı. Damat beyin tahmininden çok daha derin bir ekonomik kriz var. Gerçek kriz var. Edirneli ağlıyor. Emekli bir arkadaş 75 simit alıyor her gün. 18'ini satmıştı az önce. Evinde oturması gereken yaşlılıkta bir insan yağmur altında, soğukta simit satmaya çalışıyor. Bunları unutturmak için suni gündemler oluşturuluyor. Tarım ve hayvancılıkla ilgili, Havsa’nın köyünden bir arkadaşla karşılaştık. Ondan evvel süt inekçiliği yapan genç bir hanımla lokantada karşılaştık. Çoğu kişiyle karşılaştık. Şikayetleri şu, hayvancılık için yem pahalı, mazot pahalı, baytar pahalı; süt ucuz. Buna karşılık tarım yapan için elde kalıyor. Mazot pahalı, gübre pahalı, elektrik pahalı. Dolayısıyla ürettiğinizin fiyatları satın almaya yönelik elde kalıyor. Ana paradan yüzde 30 - 50 zarar eden çiftçiler bana söylediler. Çok ciddi bir üretim esaslı, istihdam odaklı, tarımında da, sanayisinde de, esnafında da bir ekonomik bir model ortaya konması lazım. Bir de hukuk olarak çok büyük problem var. Adalete olan güven darmadağın olmuş durumda farklı farklı kararlar sebebiyle.” şeklinde konuştu. 

“ERGENE’Yİ GÖRÜNCE ŞOK GEÇİRDİM!”

Akşener, bir basın mensubu tarafından sorulan Ergene Nehri’yle ilgili soruya da, “Ergene'yi görünce çok şaşırdım. 2015’te burada balık tutulup, yüzülecek diye sözler verilmişti. Ergene’de zehir akıyor. 4'üncü derece zehirli su. Orada tarım yapılıyor; içerisinde her türlü, siyanüre kadar zehir var. Yapılacak tek bir şey var; sanayiyle tarımı dengelemek. Sanayi olacak ama o fabrikaların arıtmaları doğru dürüst çalıştırılacak. Ergene bizim Anadolu'nun, Trakya'nın su kaynağı; zamanında her çeşit balığın olduğu yer. Siz öyle görmeye alışmış olabilirsiniz ama ben şok geçirdim. 2015’te Ergene’de yüzmenin, balık tutmanın sözünü verip kaybolanları, burada yüzmeye davet ediyorum. Ergene konusunun sıkı takipçisi olacağız.” cevabını verdi.

Kerem Filiz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.