ERKEN, “BİZİ YALNIZ BIRAKMAYAN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM”

Edirne Köy Koop Genel Kurulunu yaptı. Tek listeyle gidilen genel kurulda, Ahmet Erken güven tazeledi. Yüzlerce delegenin katıldığı kongrede güven tazeleyen Erken, kendisini ve ekibini yeniden seçen kongre üyelerine ve kongreye katılan herkese teşekkür etti.

ERKEN, “BİZİ YALNIZ BIRAKMAYAN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM”

Edirne Köy Koop Genel Kurulunu yaptı. Tek listeyle gidilen genel kurulda, Ahmet Erken güven tazeledi. Yüzlerce delegenin katıldığı kongrede güven tazeleyen Erken, kendisini ve ekibini yeniden seçen kongre üyelerine ve kongreye katılan herkese teşekkür etti.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
05 Temmuz 2022 Salı 06:02
ERKEN, “BİZİ YALNIZ BIRAKMAYAN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM”

Edirne Köy Koop Genel Kurulunu yaptı. Tek listeyle gidilen genel kurulda, Ahmet Erken güven tazeledi.

S.S. Edirne Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği (Köy-Koop) geçtiğimiz Pazar günü genel kurulunu yaptı. ETSO Toplantı salonunda yapılan kongreye 500 ‘ün üzerinden delegenin katıldığı öğrenildi. Tek liste halinde yapılan genel kurulda, mevcut Başkan Erken ve ekibi delegelerin desteğini alarak, yeniden başkan seçildi.

Başkan Erken, gazetemize yaptığı açıklamada,  birliklerinin 48’inci Olağan Genel Kurulu’ndan güven tazeleyerek 4 yıl daha birliği temsil etme görevini üstlendiğini hatırlatarak, “Genel kurulumuza davet edipte davetimize icap eden başta Bakanlığımızın Genel Müdür Yardımcısı Merkez Birliği Yöneticilerimiz, Siyasi Parti Temsilcilerimiz, Belediye Başkanlarımız, İl Genel Meclis Başkanı ve üyelerimiz çok değerli Kooperatif Başkanlarımız, Birlik Delegelerimize, Misafir olarak katılan Sevgili Dostlarımıza, Yerel Basınımıza, Tarım İl Müdürlüğümüzden katılım sağlayan Bakanlık Temsilcilerimize, Oda Başkanlarımıza ve bizleri yalnız bırakmayarak katılımlarından dolayı herkese sonsuz teşekkür ederiz” dedi.

SÜT FAALİYETLERİ

Erken, geçen dönemde yaptığı çalışmalar hakkında da bilgiler vererek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Süt pazarlaması birim kooperatiflerimiz, il birliğimiz ve genel merkezimiz için hayati önem taşıyan bir çalışmadır. Bu konuda bu işi yapan kooperatiflerimizin ve Birliğimizin aldığı prim miktarları süt pazarlamasının artması ile büyük değerlere ulaşmıştır. Birliğimiz 153 birim kooperatiften günlük ortalama 300 ton süt alır konuma gelmiş bulunmaktadır. Süt pazarlama işinde hedefimiz Edirne ili sınırları içindeki tüm sütlerin pazarlamasına ulaşmaktır. Bu aynı zamanda kalite ve verimliliğin artması çalışmalarını da beraberinde getirmektedir. Bu konuda düzenleme çalışmalarımız devam etmektedir. Tüm süt işi yapan kooperatiflerimizi destekledik. Süt işi yapmak isteyen kooperatiflerimizi ve yeni kurulacak kooperatiflerimize de her türlü maddi ve manevi yardımı yapmaya devam edeceğiz. Ayrıca girdilerimizin düşmesi ve üretimimizin artması için kooperatiflerimizin talepleri doğrultusunda çalışmalar yapacağız.

Bu konulardaki çalışmalarımız; Resmi Gazetede yayımlanan tebliğlere göre desteklemelerden ve projelerden faydalanabilmek için ilçelerimizde çeşitli tarihlerde toplantılar yapılmıştır. Aynı zamanda süt firmaları yetkilileri ile süt işi yapan kooperatiflerimizin sorunlarının tartışıldığı çok sayıda toplantı yapılmıştır. Yapılan toplantılarda çözüm önerileri tartışılmıştır. Göreve geldiğimiz tarihten itibaren dörtlü sözleşmeler yapılarak açık Pazar kapatılmış, güvence altına alınmıştır. Birliğimize ortak 123 kooperatifimizin süt faturaları ve müstahsil makbuzları yeni kurulan teknolojik sistemde birliğimiz tarafından düzenlenmeye başlanmıştır. Diğer süt işi yapan kooperatiflerimizin de istemeleri halinde süt faturaları ve müstahsil makbuzları birliğimiz tarafindan düzenlenecektir. Bakanlığın yayınladığı tebliğe göre süt üretimi yapan ortaklarımızın, süt analiz desteklemelerinden faydalanabilmeleri için birliğimize süt analiz cihazı alarak 5900 ortağımızın süt analizlerini yaptık. 2021 yılı içerisinde birliğimize başvuru yapan 153 kooperatifin 5990 ortağının buzağı başvuruları yapılmıştır. Süt işi yapan 153 kooperatifimizin 6009 ortağına süt destekleme ödemeleri banka hesaplarına yapılmıştır.

ÇELTİK VE SULAMA KOOPERATİFLERİ

Sulama kooperatifleri, genelde Çeltik ekimi yaptıklarından çeltik fiyatları, tarımsal elektrik borçları, aylık fatura ödemeleri gibi sorunlarla karşı karşıya kaldığından, göreve geldiğimizden bugüne dek bu sorunların çözümü için mücadele verdik. Bu konuda çalışmalarını sürdüren Birliğimiz çalışmalarını genel olarak tüm üretici ve çiftçi kuruluşlarının katılımı ile ortak bir platformda sürdürerek başarılı sonuçlar almaktadır.

ORMAN KOOPERATİFLERİ ÇALIŞMALARI

Orman Kooperatifleri ile ilgili çalışmalarımız OR- KOOP Merkez Birliğinin yapmakta olduğu eğitim çalışmalarından birliğimize bağlı ormancılık işi yapan kooperatiflerimiz ziyaret edilerek çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Birliğimizin bağlı olduğu Genel Merkez Birlikleri, Il Birlikleri ve ortağımız olan birim kooperatiflerimizle her türlü çalışmalarımız devam edecektir. Ayrıca birliğimize ortak olan çalışma konuları farklı kooperatiflerimizin yapmış olduğu çalışmaları yakından takip ederek, gerekli yardımları yaptık. Birliğimize bağlı ortak kooperatiflerimizin süt üretimi yapan ortaklarına promosyon malzemesi olarak peynir ve pirinç dağıtımını yaptık. Ayrıca tüm kooperatif ortaklarımıza promosyon malzemeleri olarak şapka, yelek, çanta ve bunun gibi ürünlerin dağıtımı yapılmıştır. İhtiyaçlar doğrultusunda promosyon malzemesi dağıtımına devam edilecektir.

Genel Kurulda seçilen Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

Ahmet Erken, Mümin Karayavru, Ali Şimşek, Celali Altın, Serkan Öner, Tezcan Meriç, Alaaddin Akdağ

Denetleme Kurulu: Tuncay Aladağ, İbrahim Akkaya, Mümin Bağdu

Tarım Koop Temsilcileri: Ahmet Erken, Mehmet Liznak, Emrullah Özgün, Hamit Korkan, Nadir Türkoğlu

Or-Koop Temsilcisi: Ahmet Erken, Nevzat Durgun, İbrahim Can, Şakir Balcı, İbrahim Karapoyraz

Tüs-Koop Temsilcisi: Ahmet Erken, Alaettin Kaya, Olcay Hamza Erhan, Şerafettin Yörük, Ahmet Arslan

Yavuz Göktaş

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.