GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI!

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Covid-19 tedbirleri kapsamında sınırlı sayıda katılımcının yer aldığı törende günün anlam ve önemine dair konuşmayı yapan Teğmen Adem Topal, “Gazilik; Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının, Türk fedakarlığının yaşayan destanı, Gazi ise; bu destanı yazan kahramanın adıdır.” ifadelerini kullandı.

GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI!

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Covid-19 tedbirleri kapsamında sınırlı sayıda katılımcının yer aldığı törende günün anlam ve önemine dair konuşmayı yapan Teğmen Adem Topal, “Gazilik; Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının, Türk fedakarlığının yaşayan destanı, Gazi ise; bu destanı yazan kahramanın adıdır.” ifadelerini kullandı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
21 Eylül 2020 Pazartesi 09:30
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI!

19 Eylül Gaziler Günü, Edirne’de Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreniyle kutlandı. Covid-19 tedbirlerine uygun olarak düzenlenen törene; Edirne Valisi Ekrem Canalp, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Cihanoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Edirne Şubesi Başkanı Ahmet İsmailoğlu ile gaziler ve kurum müdürleri katıldı.

Garnizon Komutanlığı adına günün anlam ve önemine dair konuşmayı yapan Teğmen Adem Topal şu ifadeleri kullandı:
TOPAL: “GAZİLİK TÜRK VATANSEVERLİĞİNİN YAŞAYAN ADIDIR”
“Bugün, her karışı Şehit kanıyla sulanmış mukaddes vatan topraklarının savunulması uğruna hayatlarını feda etmeyi göze alarak Gazilik onuruna erişen kahramanların kıvanç gününü kutlamanın derin heyecanı içindeyiz.
Bugün aynı zamanda, sergilediği üstün komutanlık dehası, cesaret ve kahramanlığın kadirşinas milletimizce takdir edilişinin bir nişanesi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazilik’ unvanı ve ‘Mareşal’ rütbesi verildiği günün de yıldönümüdür.
Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasını müteakip 19 Eylül 1921 tarihinde; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 79’uncu birleşiminde alınan karar ve 153 sayılı kanunla ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e mareşallik rütbesi ve Gazilik unvanı verilmiştir.
Muharebenin en büyük rütbesi şehitliktir. Vatan ve vazife uğruna, seve seve ölüme giden aziz ulusumuzun şehadet şerbetini içmeyen evlatları hak ettikleri gazilik unvanını büyük bir gururla taşımaktadır. Gazilik; Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının, Türk fedakarlığının yaşayan destanı, Gazi ise; bu destanı yazan kahramanın adıdır. Ulu Önder Atatürk de gazi unvanı ile anılmaktan büyük bir gurur ve şeref duyduğunu şu sözleri ile ifade etmiştir;
‘Kahraman Türk Ordusu, sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine delalet eden bu unvan ve rütbeyi ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım.’
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kendisine verilen yeni rütbe ve unvanı vesilesiyle Türk ordusuna ithafen yayımladığı bildiride; Büyük Millet Meclisi’nin hakkımda yeni bir rütbe ve Gazi unvanı ile tecelli eden iltifatları doğrudan doğruya sizindir. Milletin verdiği bu rütbe ile yükselen ordudur. Sizin kahramanlığınızla, sizin gösterdiğiniz nihayetsiz fedakarlıklar pahasına kazanılan bu büyük muzafferiyetin millet tarafından takdirini gösteren bu rütbe ve unvanı ancak size mal ederek askerlik hayatımın en büyük iftihar sermayesi olarak taşıyacağım’ ifadeleriyle; muzaffer ve Gazi Türk ordusunu yüceltmiş ve bu unvanın bizim kültürümüzde taşıdığı müstesna değeri veciz bir şekilde ortaya koymuştur.
Ulusumuzu birbirine bağlayan değerlerin başında, tarih sayfalarına altın harflerle yazılan kahramanlıklar; toprak, bayrak ve vatan uğruna verilen canlar gelmektedir.
Ülkemizin bugün ulaştığı seviye; başta Kurtuluş Savaşı olmak üzere, Kore’de, Kıbrıs’ta, teröristle mücadele harekatında, 15 Temmuz Hain Darbe Girişiminde, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarında, Cerablus’ta, El-Bab’ta ve Afrin’de hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimizin ve gazilerimizin eseridir.
Dünyanın en hassas bölgelerinden birinde yer alan ülkemiz, bölgede bir istikrar unsuru ve uluslararası toplumun saygın bir üyesi olarak, birlik ve beraberliğini bütün tehditlere rağmen sürdürebiliyor ve bu güzel topraklarda bağımsız, şerefiyle yaşayabiliyor ise; bunu aziz şehitlerimize ve gazilerimize borçludur. Türk toplumunun yüksek ahlaki özelliklerini oluşturan değerlerin başında şüphesiz ki ‘Vefa Duygusu’ gelmektedir. Bu duygu, aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetlerinin sahip olduğu değişmez değerlerin merkezinde yer almaktadır.
Bu bilinçle, şundan emin olunuz ki; sahip olduğumuz en önemli değerlerimiz olan birlik ve beraberliğimizin yaşayan sembolleri olarak daima gönlümüzde yaşayacaksınız. Yüce Türk Ulusu ve onun gözbebeği Türk Silahlı Kuvvetleri, sizlere olan vefa borcunu hiçbir zaman unutmayacaktır.
Sizler, kutsal vatan görevlerinizi hakkıyla yerine getirebilmek için, 2300 yıllık tarihin şerefli tanığı şanlı üniformanızı kanlarınızla taçlandırıp Gazi unvanı alarak vatanın, milletin, bayrağın ve istiklalin ne denli paha biçilemez değerler olduğunu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman mensuplarının bu ulvi değerleri yaşatmak uğruna neleri göze alabileceğini gösterdiniz.
Kahraman Gazilerimiz, Yüce Milletimizin asaletinin bir göstergesi olarak büyük bir vakar örneği sergiliyorsunuz. Kayıplarınız karşısında gösterdiğiniz sabır ve metanetin kaynağının gönüllerinizde yaşattığınız vatan, millet ve bayrak sevgisi olduğunu çok iyi biliyorsunuz. Sergilediğiniz kahramanlık, cesaret ve fedakarlıklarla bizlere her zaman güç ve ilham kaynağı olmaktasınız. Sizler için yapılan hiçbir şey, bu eşsiz hizmetlerinizin ve fedakarlıklarınızın bir karşılığı veya bedeli olamaz.
Binlerce yıllık şanlı tarihimiz boyunca, en ağır ve zor şartlar altında dahi asil milletimizin esareti kabul etmeden ve istiklalinden taviz vermeden yaşamasının temelinde, bugün sizlerin temsil ettiği bu anlayış, bu duruş vardır.
‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır’ diyerek bu toprakları vatanlaştıran atalarımızın emanetine sahip çıkmak için ‘Ölürsek Şehit, Kalırsak Gazi’ oluruz düşüncesiyle her türlü düşmana karşı kahramanca mücadele veren Türk askeri ve taşıdığı bu yüce ruh var olduğu sürece, bölünmez bütünlüğümüze ve milli birliğimize kast edenlerin kirli emelleri asla gerçekleşmeyecektir. Bağrından böylesi kahramanlar çıkaran bu asil milletin bir ferdi ve onun şanlı ordusunun mensupları olarak bizler sizinle gurur duyuyoruz.”

DEMİR: “HER ZAMAN CANIMIZI FEDA ETMEYE HAZIRIZ”

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Edirne Şube Başkanlığı adına konuşma yapan Gazi Fevzi Demir ise, “Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasına müteakip Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e, TBMM 19 Eylül 1921 günü 153 sayılı kanunla Mareşallik rütbesi ve gazilik unvanı tevcih edilmiştir.
19 Eylül kahramanlığının Türk vatanseverlik ve cesaretinin en büyük Gazi, Mustafa Kemal Atatürk ile bütünleştiği ve taçlandığı bir gündür.
Gaziler Günü, canlarını bu aziz ulusa adayan tüm gazilere kutlu olsun.
Dün olduğu gibi bugün de aynı inançla bu aziz vatanın birliğine ve bölünmezliğine, ulusa değerlere saldıran iç ve dış mihraklara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız. Türk Milleti bunun en güzel örneğini; İstiklal Savaşında, Çanakkale’de, Dumlupınar’da, Sakarya’da, Kıbrıs’ta ve 15 Temmuz’da meydana gelen hain darbe girişiminde göstermiş olup, ‘Ölürsem Şehit, Kalırsam Gazi’ deyişinde saklıdır.
Biz Türk Milleti için vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Tarihte Türk adı var olduğu günden bu güne, bu asil milletin kutsal saydığı değerleri sürekli saldırı ve tehdit altında olmuştur. Bütün bu tehditleri bu aziz millet, yine bağrından çıkardığı kahraman evlatlar ve yine Atatürk gibi liderleri ile savuşturmasını bilmiştir.
Ülkemiz bugün, dünden olduğundan daha fazla iç ve dış düşmanlarımızın yoğunlaşan tehdidi altındadır. Bilinmelidir ki; Türk halkı ve onun aziz ordusunun azim ve kararı, her türlü zorluğu yenmeye ve Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza dek yaşatmaya muktedirdir.”
dedi.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.