GÜZEL, “İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN VAZGEÇMİYORUZ”

CHP Edirne Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Reyhan Güzel, İstanbul Sözleşmesi’nin hukuksuz bir şekilde fesih edilemeyeceğini ifade ederek, CHP’li kadınlar olarak İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmediklerini dile getirdi.

GÜZEL, “İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN VAZGEÇMİYORUZ”

CHP Edirne Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Reyhan Güzel, İstanbul Sözleşmesi’nin hukuksuz bir şekilde fesih edilemeyeceğini ifade ederek, CHP’li kadınlar olarak İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmediklerini dile getirdi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
21 Haziran 2021 Pazartesi 06:05
GÜZEL, “İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN VAZGEÇMİYORUZ”

Reyhan Güzel, parti binasında yaptığı basın açıklamasında Cumartesi günü İstanbul Maltepe Sahil Miting Alanı’nda “İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz” mitingi yapıldığını hatırlattı. Günlerdir İstanbul Valiliği’nden beklenen izin yazısının, mitingden iki gün önce geldiğini ancak mitinge katılımın bin kişiyle sınırlandırıldığının altını çizen, Güzel, “Maltepe’de en az 2 milyon kişilik alanın sadece 1000 kişi ile sınırlandırılması, kadınlardan korktuklarını gösteriyor.  “Kotalar Bize Dar” diyerek yola çıkan Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak, “Sayılar Bize Dar” diyoruz ve Türkiye’nin her noktasından sesimizi yükseltiyoruz:  İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz” dedi.

AK Parti iktidarının 20 Mart 2021 tarihinde, gece yarısı açıkladığı İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararını tanımadıklarını da kaydeden Güzel, bu kararın iptali için CHP kadın Kolları olarak Danıştay’a başvuruda bulunduklarını da hatırlattı. Danıştay’ın, 1 Haziran 2021 tarihinde açılan davaya yönelik, "idarenin savunması alındıktan sonra inceleme gerektiğine" hükmetmesinin kadınlar için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesi konusunda Danıştay’ın savunma almak için bile iki ay beklediğini ortaya çıkardığını savunan Güzel açıklamasına şöyle devam etti:

“İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin tek cümlelik kararda ne bir gerekçe, ne de bir açıklama bulunuyor. 1 Temmuz’a sayılı günler kaldı. Acilen hukukun üstünlüğünü gösteren bir karar alın! Meclis’teki tüm partilerin oybirliğiyle kanunlaşan İstanbul Sözleşmesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin iradesi yok sayılarak feshedilemez. Anayasa'ya açıkça aykırı olan bu kararı derhal iptal edin. Danıştay bu hukuksuzluğa “Dur!” demek için daha neyi bekliyor?

Kadınlar her gün katledilirken, şiddete uğrarken, böylesine önemli bir davayı rutin bir dava gibi ele alamazsınız. İnsan haklarıyla ilgili bir davada, her dakika çok değerlidir. Siz ise, 63 gün sonra ancak savunma istemeye karar verebildiniz. 1 Temmuz geçtikten sonra, karar verseniz ne olacak? Üstelik bu karar hukuka aykırılık yönünde olursa, uluslararası bir skandala imza atmış olacaksınız.

İmza tarihinde İstanbul Sözleşmesi’ni yere göğe sığdıramayan dönemin Başbakanı, bugün sözleşmeyle ilgili karalama kampanyaları yürütüyor. Oysaki erkek şiddetini ve çocuk istismarını önlemek, herkesi şiddete karşı korumak, şiddet faillerini yargılamak, devletin anayasal yükümlülüğüdür. Bu yükümlülükten kaçamazsınız!

Sözleşmenin fesih kararının ardından, Yaşam Hak otobüsümüzle yollara çıktık. Türkiye’yi adım adım gezerek kadınlara haklarını ve İstanbul Sözleşmesi’nden neden vazgeçmediğimizi anlatıyoruz. Gittiğimiz her yerde, şiddet mağduru kadınlarla buluşuyor ve ülkemizdeki kadınların yaşadığı şiddetin tolere edilemez olduğunu görüyoruz.

Şu da bilinmelidir ki; İstanbul Sözleşmesi hukuksuz bir şekilde fesih edilecek olursa, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bize verdiği bir söz var:  İktidara geldiğimizde, ilk bir hafta içinde Sözleşmeyi tekrar yürürlüğe koyacak adımları atacağız.  Kimse biz kadınların örgütlü gücünü hafife almasın. Mücadelemiz 1 Temmuz’a kadarki sıkışık zaman dilimi ile sınırlı değil. 1 Temmuz’dan sonra da mücadelemiz devam edecek. Sözümüz açık, kararımız net: İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz!”

Bülent Sarıçiçek

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.