“HIRSIZ DİYENİN ALNINI KARIŞLARIM!”

Edirne’de kent içi toplu ulaşımı sağlayan Edirne Belediyesi denetimindeki Edirne Toplu Ulaşım Sistemi’nde (ETUS) yapıldığı iddia edilen 16 milyon liralık vurgun iddiasına ETUS Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik’ten zehir zemberek bir cevap geldi. Kimsenin kendilerini hırsızlık ve yolsuzlukla suçlayamayacağının altını çizen ve iddialara belgelerle yanıt veren Hakan Giyik “2014-2019 arasında toplanan 16 milyon paranın 226 kişiye dağıtıldığının belgeleri elimizde. Kimse bana ve yönetimime hırsız diyemez. Adamın alnını karışlarım!” dedi. 

“HIRSIZ DİYENİN ALNINI KARIŞLARIM!”

Edirne’de kent içi toplu ulaşımı sağlayan Edirne Belediyesi denetimindeki Edirne Toplu Ulaşım Sistemi’nde (ETUS) yapıldığı iddia edilen 16 milyon liralık vurgun iddiasına ETUS Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik’ten zehir zemberek bir cevap geldi. Kimsenin kendilerini hırsızlık ve yolsuzlukla suçlayamayacağının altını çizen ve iddialara belgelerle yanıt veren Hakan Giyik “2014-2019 arasında toplanan 16 milyon paranın 226 kişiye dağıtıldığının belgeleri elimizde. Kimse bana ve yönetimime hırsız diyemez. Adamın alnını karışlarım!” dedi. 

Emre SEDEF
Emre SEDEF
21 Şubat 2020 Cuma 06:48
“HIRSIZ DİYENİN ALNINI KARIŞLARIM!”

ETUS Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik, Edirne Toplu Ulaşım Sistemi’nde yapıldığı iddia edilen 16 milyon liralık vurgun iddialarına cevap vermek üzere basın toplantısı düzenledi. ETUS binasında gerçekleştirilen toplantıda iddialara belgelerle cevap veren Giyik’e, kooperatif ortakları da destek verdi. Asılsız iddiaları ortaya atan kişiler hakkında dava açtıklarını belirten Giyik, “Kimse bana ve yönetimime hırsız diyemez. Adamın alnını karışlarım!” ifadelerini kullandı.

“NAKİT BİNİŞ KARARI OYBİRLİĞİYLE ALINDI”

ETUS Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik, basın toplantısında yaptığı açıklamada, “2014 yılında Edirne Belediyesi’nin almış olduğu kararla; nakit binişle toplu taşıma hakkı verilmiştir. Bu hak, şehrin dışından gelen ve Kentkartı olmayan vatandaşlarımızın mağdur olmaması için verilmiştir. Belediye Başkanımız Recep Gürkan’a da o dönemde bu şikayetler çok fazla geliyordu, bize de geliyordu. Bir çözüm bulmamız gerekiyordu ve mecliste böyle bir karar alındı. Bu karar kooperatifimize tebliğ olduktan hemen sonra çok yakın bir zamanda olağan genel kurulda biz de tüm ortaklarımızın oybirliğiyle nakit biniş sistemine geçtik. Tüm ortaklarımız oybirliğiyle verdi bu kararı; kimse kafasına göre bir şey yapmadı. Hakan Giyik veya 14 şüpheli yapmadı bunu. Bunun bilinmesini istiyorum. Bu kararı alarak halkımızın mağduriyetini ortadan kaldırdık, çok güzel tepkiler aldık.” dedi.

“BİLİRKİŞİ RAPORU ÇOK AÇIK”

Giyik, kararın alınmasının ardından nakit biniş sisteminin başladığını söyleyerek, “O sırada haftada 1 gün, 15 günde 1 gün hak ediş dağıttık. Bu hak edişleri dağıttığımız sırada kooperatifimizin içinden 12 tane ortağımız bizi zimmetle suçladı; suç duyurusunda bulundu. Savcılık da bunların iddiasına istinaden ben, yönetimim ve denetim kurulu hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma başlatılmasının ardından bilirkişilere gitti konumuz. Bilirkişiler de kooperatifimizdeki tüm evraklarımızı incelediler, tüm evraklarımızı aldılar. Bu konuyla ilgili inceleme yaptılar ve 18 Kasım 2019 tarihinde Savcılığa bilirkişi raporları verildi. Raporlar verildikten sonra, sonuç kısmında şu ifadeler vardı; ‘Kayıtdışı nakit tahsilatlarının muhasebe kayıtlarına ve hesaplarına yansımayan gelirler olduğu; kasayı, bakiyesini ve kooperatif varlıklarını arttırıcı etkisi olduğu; kooperatif genel kurulunda ortakların ibrasına sunulan bilanço ve gelir tablosuna yansıması nedeniyle ortakların bilgisinden gizlenmiş olduğu; sorumlusunun 1163 Sayılı 55 ve 56. maddeleri gereğince 2014-2015-2016-2017-2018 dönemlerinde görev yapan yöneticiler olduğu ancak nakit binişlerden kaynaklı olarak tahsil edilen tutarın 226 ortağa açıktan dağıtılması nedeniyle Yönetim Kurulunun uhdesinde bir meblağ bulunmadığı tespit edilmiştir’ İsteyen bilirkişi raporunu Savcılıktan alabilir. Büyük kooperatiflerde çeşitli sorunlar oluyor ama ilk defa böyle bir sorunla karşı karşıya kalıyoruz. 12 ortağımız; kooperatife, Hakan Giyik’e, yönetime nasıl zarar veririz, amacıyla çıktıkları bu yolda bizleri derinden üzdüler. Bizlerle beraber çalışanlarımızı, çalışanlarımızla beraber ailelerimizi de üzmüşlerdir. Zimmet, vurgun, hırsızlık ithamlarını biz kabul etmiyoruz, edemeyiz de.” ifadelerini kullandı.

“HESABINI SORACAĞIZ!”

Giyik, nakit binişlerle toplanan 16 milyon TL’nin ortaklara dağıtıldığını ve bunun belgelerle de kayıt altında olduğunu belirterek, “Salı günü yerel basına, Çarşamba günü de ulusal basına sızan bir haber var. 2014-2019 arasında toplanan 16 milyon paranın 226 kişiye dağıtıldığının belgeleri de burada. 1 tane üye ben para almadım diyemez. Bizi şikayet eden 12 kişiden 8’i bu paraları aldı. 4’ü de şikayet ettikten sonra bu paraları almadı. Onların da paraları, idare binamızda mevcut. Savcılık da istedi bu evrakları; hemen götürdük. Geçen hafta ıslak imzalı evraklarımızı istedi, hemen verdik. Beni ve ismi geçen arkadaşlarımı kimse hırsızlıkla suçlayamaz! Herkes haddini bilsin. Bizi bu ithamlarla suçlayan gazetecilerden, ‘Doğru mu değil mi?’ diye bize sormalarını isterdim. Birçok gazeteci beni aradı ama bu haberleri yapanlar beni aramadı. Kendilerine uygun kısımları almışlar ve gazeteye yapıştırmışlar. Asılsız iddialarla haber yapan gazetelere ve sosyal medyada paylaşım yapan kişilere de davalarımızı açtık. Bazı kişiler sosyal medyada sürekli, ‘Recep Gürkan şunu yaptı, Hakan Giyik bunu yaptı’ diyor. Recep Gürkan bu esnafa yardımcı oluyor, suç mu? Recep Gürkan sayesinde bu esnafın ufku açıldı. Bu 16 milyonun soruşturma aşaması bittikten sonra kooperatif ortağı olan 12 kişiye de dava açacağız. Ortaklarımız da tazminat davalarını açacak. Bu durumu, bu noktaya getirdikleri için hakkımızı soracağız onlardan. Burası büyük bir kooperatif; kimse itibarsızlaştırmaya çalışamaz.” şeklinde konuştu.

“KİMSE ETUS’A DİL UZATAMAZ!”

Kooperatifin büyük mücadeleler içerisinde ayakta durduğunu vurgulayan Giyik, “Burası ne mücadelelerle yönetiliyor. Başlangıçta, Hamdi Sedefçi başkanlığında 10 milyon para verdik; 70 tane araba alıyorduk o zamanlar. Sordu mu bunu kimse? Şu anda 170 tane araba aldık; 481 bin lira değerinde o arabaların bir tanesi. Bulunduğumuz tesisin şu andaki değeri 8 milyon TL. Bunları hep Edirne için, ortaklarımız için, vatandaş için yaptık. Ortaklarımıza haftalık hak edişler dağıttık; ayakta durabilmeleri için. 6-7 aydır para dağıtamıyoruz. Neden dağıtamıyoruz bilen var mı? Ama yazmak kolay, ‘Hakan Hırsız, o hırsız, bu hırsız’ Yok öyle bir şey. Kimse bana ve yönetimime hırsız diyemez! Alnını karışlarım adamın! Yüce adalete güveniyoruz. Gereken sonuçları alacağımıza da inanıyoruz. Biz Edirne Halkına kaliteli hizmet vermeye çalışıyoruz; vermeye de devam edeceğiz. Yatırımlarımız da devam edecek. Kimse ETUS battı demesin; bunların cevabını da çok yakın zamanda vereceğiz. Kimse ETUS’a dil uzatamaz. Çok büyük emekler var burada; kimisi evini, kimisi arabasını, kimisi arsasını sattı şu anda ayakta durmaya çalışıyor. Kooperatifimiz üzerinde oynanan oyunlara hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz.” dedi.
Kerem Filiz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.