“İKTİDAR YAPAMIYORSA BİZ YAPARIZ!”

Pandemi döneminde başlayan yeni eğitim öğretim yılında öğrencilerin karşılaştığı sorunlar hakkında basın toplantısı düzenleyen CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, öğrencilerden 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin evinde internet, EBA üzerinden uzaktan eğitim alacak 754 bin 429 öğrencinin evinde ise televizyon bulunmadığını ifade etti. Karşılaşılan sorunlarla ilgili bu hafta Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapılan 14 maddelik çağrıyı yineleyen Pekcanlı, “İktidarın yapması gerekenler bellidir. İktidar yapamıyorsa, Cumhuriyet Halk Partisi sunduğumuz çözüm önerilerini hayata geçirecek iradeye sahiptir. Çocuklarımızın geleceği siyaset malzemesi yapılmayacak kadar değerlidir!” ifadelerini kullandı.

“İKTİDAR YAPAMIYORSA BİZ YAPARIZ!”

Pandemi döneminde başlayan yeni eğitim öğretim yılında öğrencilerin karşılaştığı sorunlar hakkında basın toplantısı düzenleyen CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, öğrencilerden 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin evinde internet, EBA üzerinden uzaktan eğitim alacak 754 bin 429 öğrencinin evinde ise televizyon bulunmadığını ifade etti. Karşılaşılan sorunlarla ilgili bu hafta Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapılan 14 maddelik çağrıyı yineleyen Pekcanlı, “İktidarın yapması gerekenler bellidir. İktidar yapamıyorsa, Cumhuriyet Halk Partisi sunduğumuz çözüm önerilerini hayata geçirecek iradeye sahiptir. Çocuklarımızın geleceği siyaset malzemesi yapılmayacak kadar değerlidir!” ifadelerini kullandı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
19 Eylül 2020 Cumartesi 09:59
“İKTİDAR YAPAMIYORSA BİZ YAPARIZ!”

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, pandemi döneminde eğitimin sorunlarıyla ilgili düzenlediği basın toplantısında; bu hafta Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan 14 maddelik eğitimde çözüm önerileri çağrısını yineledi. CHP olarak çocukların eğitimi için her şeyi yapmaya hazır olduklarını söyleyen Pekcanlı, “Pandemi döneminde eğitimin sorunlarını çözmeye talibiz.” ifadelerini kullandı.

 “EĞİTİM SICAK SİYASETİN KONUSU OLAMAZ”
CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Ülkemiz ağır bir pandemi sürecinden geçmektedir. Bu süreçte tüm alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da büyük sorunlar yaşanmaktadır. 18 yıllık AKP döneminde günü birlik politikalarla bilimsel, rasyonel, eşit koşullarla ulaşılabilir olmaktan çıkan eğitim sistemimiz pandemi koşullarında tamamen felç olmuştur. Yeni eğitim ve öğretim yılı pandemi koşullarında başlarken devlet okullarına giden öğrencilerden 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin evinde internet, EBA üzerinden uzaktan eğitim alacak 754 bin 429 öğrencinin evinde ise televizyon bulunmamaktadır. Bu çocuklarımızın eğitim alamayacağı bugünden açıktır. Çocuklarımızın eğitimi, sorunlarına hep birlikte çözüm arayacağımız en temel alanlardan birisidir. Eğitim sıcak siyasetin konusu olamaz.” dedi.

CHP’DEN 14 MADDELİK ÇAĞRI!
Pekcanlı, salgında eğitim sürecine ilişkin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun hafta içerisinde açıkladığı 14 maddelik çağrıyı yineledi:
“1. Milli Eğitim Bakanlığına gerekli mali kaynak sağlanarak ivedi olarak 57 bin 340 derslik ihtiyacı giderilmelidir. Gerektiğinde bazı köy okulları yeniden açılmalıdır. Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynak sorunu yaşıyor ve bunu yapamayacağını söylüyorsa, yer tahsisi yapılmak koşuluyla CHP’li büyükşehir belediye başkanları bu yatırımı çocuklarımız için kendi illerinde yapmaya taliptir.
2. Öğrenci başına düşmesi tavsiye edilen metrekareye çok daha hızlı bir şekilde ulaşmak için YÖK ile iş birliği yapılmalı. Üniversitelerin 2020-2021 öğretim döneminde açılmayacak fakültelerinin özellikle derslik, amfi ve konferans salonları gibi alanları doğrudan örgün eğitim sisteminin kullanımına tahsis edilmelidir.
3. Yeni dersliklerin hizmete girmesi ile birlikte çocuklarımızın eğitimi için ihtiyaç duyulan 92 bin 165 öğretmenin ataması zaman geçirilmeden yapılmalıdır. Tüm öğretmenlere kadro verilmeli; kadrolu öğretmen, sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen garabetine son verilmelidir.
4. Okulların hijyen kurallarına uygun olacak şekilde açılması ve hijyenin sürekliliği açısından MEB’e en az 60 bin kişilik kadrolu yardımcı hizmet personel alımı yetkisi verilmelidir.
5. Dezenfektan, maske ve ateş ölçümü cihazı gibi ihtiyaçlar için velilerden ek ücret talep edilmemelidir. Okullar açılmadan önce tüm bu ihtiyaçlar süratle giderilmelidir.
6. Milli Eğitim Bakanlığı internet hizmeti sağlayıcısı kurumlarla görüşerek, zorunlu örgün eğitim kapsamında devlet okullarına kayıtlı 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin internet erişimini sağlamalıdır. Bu hizmet için internet sağlayıcısı kurumların maliyeti evrensel hizmet fonundan sağlanmalıdır. 
7. Uzaktan eğitim süresince öğrenci ve öğretim elemanlarının tamamına sınırsız ve uzun süreli internet erişiminin ya ücretsiz ya da çok ucuza sağlanması için başta mobil telefon operatörleri olmak üzere tüm alt yapı sağlayıcıları nezdinde girişimde bulunulmalıdır. Bu operatörlerin de sorumlulukları olduğunu hiç kimse unutmamalıdır.
8. Evinde televizyonu olmayan 754 bin 429 öğrencinin televizyona kavuşması için MEB,  sivil toplum örgütleri birlikte “senin de televizyonun olsun”  kampanyası açmalıdır. MEB bu kampanyayı açmayacaksa Cumhuriyet Halk Partili belediyeler sivil toplum örgütlerinin de katkısıyla bu sorunu çözmeye taliptir.
9. Her hanede öğrencinin yararlanacağı dizüstü, masaüstü ya da tablet bilgisayar bulunmalı, bilgisayarı olmayan öğrencilerin ihtiyaçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından evrensel hizmet fonundan karşılanmalıdır.  Milli Eğitim Bakanlığı bunu yapamayacaksa CHP'li belediyeler yılbaşındaki döviz kuru güvencesi verilmek koşuluyla ve ayrıca açacakları yardım kampanyaları engellenmemek kaydıyla tablet ve bilgisayar sorununu çözmeye hazırdır.
10. Milli Eğitim Bakanlığının EBA üzerinden yaptığı uzaktan eğitim sadece TRT ile sınırlı kalmamalıdır. Belli dersler tüm televizyon kanallarında eş zamanlı verilmelidir. Böylece çocuğun uzaktan eğitim almasının önündeki bazı engeller kaldırılmış olacaktır.
11. Pandemi koşulları tüm derslerin okulda verilmesine uygun değilse sadece önemli derslerin Türkçe, Matematik, Fen bilgisi gibi derslerin okullarda verilmesi düşünülmelidir.
12. Pandemi süresince bir sağlık görevlisi ve rehber öğretmenin mutlaka okulda bulunması sağlanmalıdır.
13. Okul servisi yapan esnafın bu süreçte kazanç elde edemeyeceği için vergi ve sigorta primleri ile aldıkları kredilerin faizsiz ertelenmesi sağlanmalıdır.
14. Kamu, özel ayrımı yapmaksızın 12 yaşından küçük çocuğu olan ebeveynlere dönüşümlü olarak eğitim izni hakkı tanınmalıdır.”

“İKTİDAR YAPAMIYORSA, CHP YAPAR!”
İçinden geçtiğimiz pandemi sürecinin devletin önemini bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Pekcanlı, “İktidar adayı bir parti olarak biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, çocuklarımızın eğitim hakkı ve güvencesi için her şeyi yapmaya hazırız. İktidarın yapması gerekenler bellidir. İktidar yapamıyorsa, Cumhuriyet Halk Partisi sunduğumuz çözüm önerilerini hayata geçirecek iradeye sahiptir. Çocuklarımızın geleceği siyaset malzemesi yapılmayacak kadar değerlidir!” ifadelerini kullandı.

“EDİRNE DİĞER İLLERE GÖRE İYİ DURUMDA”
Pekcanlı, Covid-19 konusunda Edirne’nin diğer illere göre iyi durumda olduğunu belirterek, “Covid-19 ülke genelinde bir standarda oturdu, gidiyor. Devletin birçok kurumunun yaptığı açıklamalara şahsen İl Başkanı olarak güvenmiyorum. Edirne’nin Türkiye ortalamasının biraz altında olduğunu biliyorum. Edirne olarak bu konuda iyiyiz. Bu anlamda bölgemizde çalışan bu işin başındaki başta sağlık çalışanlarımıza sonsuz teşekkür ediyorum. Ama bölgemizde de konuyla ilgili üstü kapalı olarak ülke ortalamasının altında Edirne’nin belki de kendi yapısıyla insanların dikkat etmesiyle alakalı diğer illere göre durumumuz iyi. Ben durumu diğer İl Başkanları ile de görüşüyorum. Belki daha fazlasını yapmamız gerekiyor. Özellikle maske konusunda. Maske elimizdeki en iyi ve en ucuz silah. Özellikle sosyal çevre içerisinde sosyal mesafeyle beraber maske olduğu zaman bu işin büyük çoğunluğunu halletmiş oluyoruz. Bu anlamda ülkemize göre Edirne diğer illerden daha iyi durumda. Bazı yerlerden dikkat edilmesi gereken yerlerden devletin kontrolünde olan kurumlardan Covid ile ilgili duyumlar aldık. Mesela huzurevinde Covid hastaları olduğuna dair duyumlar aldık. Bu kurumların başındaki insanlar mahalle aralarında muhtarları gezeceklerine kendi kurumlarındaki bu alanları denetlerlerse daha iyi olur. Bu anlamda buralarda daha dikkat edersek Edirne diğer yerlere göre daha iyi. Paralel olarak bir artış Edirne’de de var. Bazı yerlerde çok uçuk rakamlar söylüyorlar. Ben öyle bir şey duymadım. Vatandaşlarımız biraz daha dikkatli olursa daha iyi olur. Huzurevinde 2-3 kişi civarında vaka olduğunu duydum. Bunlar devletin kontrolünde olan yerler. Evet, bireysel olarak dışarıda virüsü kapma ihtimalimiz, kapalı ortamda kontrol altında olan insanlara göre daha kolay ama devlet bünyesinde kapalı kurumlarda devletin himayesinde olan insanların bu virüsü kapması bütün dikkatleri oraya çekiyor. Huzurevinden birkaç partili üyemizden, büyüğümüzden duydum. Bu anlamda yetkilileri bu kurumlarda daha dikkatli çalışmaya davet ediyorum. Kendi işlerini daha dikkatli yapmalarını tavsiye ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“ARKADAŞLARIMIZIN TÜLOV’A KATILMASINDA BİR SAKINCA YOK”
CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, TÜLOV Vakfı hakkında yaptığı açıklamada, “Edirne’deki arkadaşlarımız da gitti, katıldılar. 2001-2002 yıllarında kurulmuş olan bir vakıf. Ben de açıkçası arkadaşlar katıldıktan sonra vakfı duydum. Belli bir para yatırarak vakfa üye oluyorsunuz. Vakfın kurucusu eski Muğla Milletvekilimiz Nurettin Hoca. Nurettin Hoca’nın başkanlığını yaptığı partimizin üst kademesinden yetkililerin de destek verdiği bir vakıf. Partimizle alakalı değil ama partililerimizin desteklediği bir vakıf. Bu anlamda giden arkadaşlarımız inşallah iyi çalışmalar yaparlar. Bununla ilgili geçtiğimiz 2 günde özellikle sosyal medyada Cumhuriyet Halk Partisi’nin paralel bir yapılanması gibi olduğu söylendi. Böyle bir şey söz konusu değil. Oradaki insanlar, kurucular, vakfa üye olan insanlar da çoğunluk olarak CHP’li olduğu için böyle vakıflara gidilmesinde bir sorun yok. Yeter ki Cumhuriyet rejimiyle ters olan vakıflar olmasın. Bu anlamda benim için sıkıntı yok. Ben bütün vaktimi ve ekonomimi CHP’ye harcamaya karar vermiş bir insanım. Benim için öncelikli olan burasıdır. Arkadaşlarımızın gitmesinde de bir sakınca yoktur.” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.