Flaş Haber
Kapat

‘İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ!’ MİTİNGİNDE BULUŞACAKLAR

KESK TİS Hukuk ve Uluslar arası İlişkiler Sekreteri Yusuf Şenol, KESK Edirne Şube Binası’nda gerçekleştirdiği basın açıklamasında, “Emeğimize, ekmeğimize, geleceğimize sahip çıkmak için 8 Aralık Pazar günü saat 13.00’te Bakırköy Halk Pazarında ‘İnsanca Yaşamak İstiyoruz!’ mitinginde buluşuyoruz. Bütün emekçileri bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ!’ MİTİNGİNDE BULUŞACAKLAR

KESK TİS Hukuk ve Uluslar arası İlişkiler Sekreteri Yusuf Şenol, KESK Edirne Şube Binası’nda gerçekleştirdiği basın açıklamasında, “Emeğimize, ekmeğimize, geleceğimize sahip çıkmak için 8 Aralık Pazar günü saat 13.00’te Bakırköy Halk Pazarında ‘İnsanca Yaşamak İstiyoruz!’ mitinginde buluşuyoruz. Bütün emekçileri bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
06 Aralık 2019 Cuma 06:18
‘İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ!’  MİTİNGİNDE BULUŞACAKLAR

KESK TİS Hukuk ve Uluslar arası İlişkiler Sekreteri Yusuf Şenol, dün KESK Edirne Şube Binası’nda gerçekleştirdiği basın toplantısında TBMM’de görüşülen 2020 bütçesini değerlendirdi. Basın açıklamasına; KESK Edirne Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ayhan Fırtına, Eğitim-Sen Genel Örgütlenme Sekreteri İsmail Sağdıç, BES Genel Mali Sekreteri Sedat Suna, BES Genel Basın Yayın Sekreteri A. Bahadır Berdicioğlu ve Tüm Bel Sen Merkez Kadın Sekreteri Semra Kıratlı da katılım gösterdi.

KESK TİS Hukuk ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri Yusuf Şenol tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“İŞSİZLİK REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRIYOR”

“Emeğiyle geçim mücadelesi veren geniş halk kesimleri için hayatın her geçen gün daha fazla zorlaştığı bir süreçten geçiyoruz. İktidarın suni gündem yaratma çabaları ve çizilen pembe tablolar emekçi sınıfların, yoksullaştırılan halkın yaşadığı gerçeği perdelemeye yetmiyor. İşsizlik rekor üstüne rekor kırıyor. Resmi işsizlik yüzde 14,2 ile son 15 yılın en yüksek seviyesinde. Resmi işsiz sayısı 4 Milyon 650 bin. Her 100 Gençten 28’i, her 100 Genç Kadından 43’ü işsiz. Üstelik bu rakamlar dar işsizliği temel alan resmi rakamlar. Buna iş bulma ümidini kaybedenleri, iş aramayan ancak çalışmaya hazır olanları, mevsimlik ve zamana bağlı eksik çalışanlar da eklediğimizde ulaştığımız geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 20,6 oluyor.  Geniş tanımlı işsiz sayısı ise 7 milyon 305 bine ulaşıyor. Enflasyon TÜİK vasıtası ile ne kadar perdelenmeye çalışılsa da milyonlar iğneden ipliğe zamlarla çekilmez hale gelen hayat pahalılığını iliklerine kadar yaşıyor.  Çarşı, pazar el yakıyor. Son iki yılda elektrik fiyatları yüzde 72.4, doğalgaz fiyatları ise yüzde 60.7 artmış bulunuyor.  Geliri gittikçe eriyen, borçları artan emekçiler, dar gelirliler olarak bu fahiş zamlarla önümüzdeki kışı nasıl atlatacağımızı düşünüyoruz.”

“GERÇEK VERGİ ŞAMPİYONLARI İŞÇİLERDİR”

“Adalet; gelir dağılımında, vergide, sokakta, mahkemede her yerde aşınıyor, yok ediliyor. Nüfusun yüzde 1’lik kesimi ulusal servetin yüzde 54,4’ünü elinde tutarken,  en düşük gelire sahip yüzde 20’lik kesimin toplam gelirden aldığı pay ise sadece yüzde 6’da kalıyor. Az kazanandan çok, çok kazanandan az vergi politikası sürdürülüyor. Hem dolaylı vergilerin hem doğrudan vergilerin yükü biz bordrolulara yıkılıyor. Toplam vergi gelirlerinin yüzde 70’i oluşturan dolaylı vergiler de Gelir Vergisinin yüzde doksanı da bizim cebimizden çıkıyor. Bakmayın bir kısmının isminin saklandığı, açıklanmadığı vergi şampiyonları listelerine. Bu ülkenin ismi açıklanmayan gerçek vergi şampiyonları işçilerdir, kamu emekçileridir,  asgari ücretlilerdir. Yani yakasının rengi ne olursa olsun, ister mavi ister beyaz, ücret geliri ile yaşam mücadelesi verenler Vergi Şampiyonu olmaya devam ediyor.” 

“YÜZDE 99’UN TALEPLERİNİ OLUŞTURDUK”

“Hepimizin geleceğini yakından ilgilendiren bütçe süreci devam ediyor. 29 Kasım 2019 tarihinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen bütçe 9 Aralık Pazartesi günü TBMM Genel Kurulu’na gelecek. Ülkeyi yönetenler 2020 bütçesi ile ekonomik krizin, tutturulamayan hedeflerin faturasını başta emekçi sınıflar olmak üzere dar gelirlilerin üzerine yıkmaya hazırlanıyor. Peki,  yüzde 1’in çıkarı için yüzde 99’u yok sayan bu adaletsizliğe, haksızlığa karşı işçiler, emekçiler, yoksullaştırılan halk çaresiz midir? Ebetteki hayır. Onlar bir avuç, biz milyonlarız. Biliyoruz ki, bizim gücümüz birliğimizdedir. Tek yapmamız gereken el ele vermek, yan yana gelmek, omuz omuza yürümek. Bunun için İstanbul’daki sendikalar, emek, meslek örgütleri, emekten yana siyasi partiler, örgütler olarak İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri çatısı altında toplandık. Ve işçisi, kamu emekçisi, emeklisi, EYT’lisi, asgari ücretlisi ile birlikte emeğin, halkın yüzde 99’un taleplerini oluşturduk. Öncelikli taleplerimiz; İşten çıkarmalar yasaklansın.  Asgari ücret açlık değil, insan onuruna yakışır düzeyde belirlensin ve vergiden muaf tutulsun.  İşsizlik fonu işçilere verilsin. Elektrik, su, doğalgazda vergi kaldırılsın. Emeklilikte yaşa takılanların talepleri kabul edilsin. Toplumsal barış sağlansın, bütçe kaynakları savaşa değil sağlığa ve eğitime harcansın.”

“8 ARALIK’TA İSTANBUL’DA BULUŞUYORUZ”

“Emeğimize, ekmeğimize, geleceğimize sahip çıkmak için 8 Aralık, Pazar günü saat 13.00’te Bakırköy Halk Pazarında ‘İnsanca Yaşamak İstiyoruz!’ mitinginde buluşuyoruz. Bütün emekçileri bekliyoruz. KESK olarak bütçe hakları ellerinden alınan, krizin faturası üzerlerine yıkılmak istenen, anti demokratik uygulamalardan nasibini alan emek ve demokrasi güçleriyle birlikte önümüzdeki bir aylık süreçte yoğun bir mücadele programı hayata geçireceğiz. 8 Aralık İstanbul ‘İnsanca Yaşamak İstiyoruz!’ mitingi bunun ilk adımıdır. 21 Aralık’ta Mersin’de, 22 Aralık’ta Diyarbakır’da ve 11 Ocak 2020 tarihinde İzmir’de bölge mitinglerini hayata geçireceğiz. 2 Aralık-10 Ocak tarihleri arasında il il gezip bir çalışma yürüteceğiz. Tüm emekçilere, emeğin dostlarına, demokrasi güçlerine bu mitinglere katılmaları için buradan bir kez daha çağrıda bulunuyoruz.”

Kerem Filiz
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.