"Kadın her şeyden önce insandır”

Edirne Barosu Kadın-Aile ve Çocuk Hakları Komisyonu yaptığı yazılı açıklamada geçtiğimiz günlerde İstanbul'da bir parkta yaşanan olay ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"Kadın her şeyden önce insandır”

Edirne Barosu Kadın-Aile ve Çocuk Hakları Komisyonu yaptığı yazılı açıklamada geçtiğimiz günlerde İstanbul'da bir parkta yaşanan olay ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
01 Ağustos 2017 Salı 09:43
"Kadın her şeyden  önce insandır”

    Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklama ise şöyle; "İstanbul Maçka parkında 30.07.2017 tarihinde saat 14:00 civarında gerçekleşen bir özel güvenlik görevlisinin,parka gelen bayana ; giydiği kıyafet nedeniyle "bu kıyafet nedeniyle parkta dolaşmana izin vermiyorum .." şeklindeki söylemi ve kamuya açık parka genç kadını sokmaması üzerine gelişen ve basına yansıyan olaylar  ve yine basına yansıyan devamında gerçekleşen benzer olaylar esefle izlenmiştir.
    Bu durum Türkiye'nin taraf olduğu uluslar arası sözleşmeler,gerek Anayasamız gerekse kanunlarımızda yer alan eşitlik,ayrımcılığın önlenmesi ,kadına yönelik şiddetin önlenmesi hakkındaki yasal düzenlemelerin kağıt üzerinde kaldığını  göstermektedir.Yasada düzenlemelerin olması  yeterli olmayıp ,fiiliyata geçirilmediği,yaptırım uygulanmadığı  sürece aynı davranışlar devam edecektir.
    Kadın ,önce insandır.İnsan onuruna yakışır şekilde yaşamak hakkıdır.Kadının korkmadan ,herhangi bir kişinin tacizine uğrama endişesi olmadan  yaşayabilmelidir.Giydiği elbisesi,yaptığı makyajı,gülmesi, geç saatte tek başına yolda yürümesi ve bunun gibi pek çok husus ,temel gereksinimlerden kaynaklı  kişisel  tarzı ve davranışı, erkekler için sorun olmaz iken bir kadın için  sorun  olmakta ,fiziksel veya psikolojik şiddete maruz kalmaktadır.
    Türkiye bir hukuk devletidir. Sosyal devlet ilkesi gereği İnsan onuru ile bağdaşmayan tavır ve davranışlarla karşılaşan kadına yönelik şiddetin her türünün önlenmesi,eşitlik ilkesinin her alanda etkin kılınması,ayrımcılığın önlenmesi için Devletin Sahabet kadınlara yönelik her türlü şiddet eylemini açık bir şekilde kınamasını,toplumda kadının edilgen bir canlı olarak algılanmasına sebep olacak ve ayrımcılığı vurgulayacak şekilde kadın üzerinden siyaset yapılmamasını ,bu tür söylemlerden kaçınılmasını,evde, sokakta, işyerinde yaşanan kadına yönelik şiddetin sorumlularının yargılanmasını ve caydırıcı yasal tedbirler alınmasını istiyoruz.
    Kamuya açık kamunun yararlanmasına sunulmuş Maçka Parkında bir kadının giyiminden dolayı  hem de  görevi görevlisi tarafından uygulanan ayrımcılık, taciz ve şiddeti şiddetle kınıyoruz.Devlet ve Özel tüm kurum ve işyerlerinde bu zihniyette kişilerin istihdam edilmemesini, görevini yaparken bu şekilde davranan kişilerin istihdamına da  son verilmesini ilgililerden istiyoruz.Maçka Parkında eylemi gerçekleştiren güvenlik görevlisinin de kamunun yararı ve adı geçen parktan yararlanan kadınların güvenliği için derhal görevine son verilmesini istiyoruz.
    Sıklıkla artarak devam eden böyle davranışlara maruz kalan tüm kadınların vereceği hukuk mücadelesinde yanında olduğumuzu belirterek kadına karşı cinsiyetçi her türlü tutuma karşı durarak takipçi olacağız.Edirne Barosu olarak “Kadının İnsan Hakları” alanındaki  mücadelemiz taciz,şiddet ve cinsel ayrımcılık son buluncaya kadar devam edecektir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.