Katılım az, saygı yoğundu

Edirne’ye ömrünü adamış bir Edirne Sevdalısı olan Dr. Ratıp Kazancıgil, ölümünün birinci yılında Edirne Belediyesi Eski Nikah Salonunda düzenlenen programla  anıldı.

Katılım az, saygı yoğundu

Edirne’ye ömrünü adamış bir Edirne Sevdalısı olan Dr. Ratıp Kazancıgil, ölümünün birinci yılında Edirne Belediyesi Eski Nikah Salonunda düzenlenen programla  anıldı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
13 Ağustos 2018 Pazartesi 08:32
Katılım az, saygı yoğundu

Edirneli olmamasına rağmen Edirne’ye hizmetleri ve Edirne sevdasıyla yıllarca harılanacak, geride bıraktığı eserler sayesinde de ismi her zaman Edirne ile birlikte anılacak olan Dr. Ratıp Kazancıgil, ölümünün birinci yılında anıldı.

Edirne Belediyesi eski nikah Salonu’nda yapılan anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla Başladı. Ender bilar tarafından sunulan programa Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Eidrne Belediye Eski Başkanı İbrahim Ay, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muzaffer Demir, 2. Beyazıt Külliyesi Sağlık Müzesi Eski Müdürü Enver Şengül, 2. Beyazıt Külliyesi Sağlık Müzesi Müdürü, Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Hakan Akıncı ve Kazancıgil’in dostları katıldı.

Ender Bilar’ın Dr. Ratıp KAzancıgil’in Eidrne hizmetleri, kişiliği, bıraktığı eserler, ve yarım kalan projeleri ile iligili konuşmasının ardından Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Ratıp Kazancıgil’in konu Edirne olduğunda bitmek bilmeyen enerjisinden bahsetti. Eidrne Belediye Eski Başkanı İbrahim Ay ve Tıp Fakültei Dekanı Prof. Dr. Muzaffer Demir, Kırkpınar Marşı Söz Yazarı ve Bestekarı Beyazıt Sansı, Kazancıgil hakkında konuşmalar yaptılar.

Konuşmaların ardından Kazancıgil hakkında hazırlanan kısa belgesel izlendi ve Kazancıgil’in Yıldırım Mezarlığındaki kabri ziyaret edildi. Kabir ziyaretinden sonra Fotoğraflarla Kazancıgil Fotoğraf Sergisi Edİrne Kent Müzesi’nde açıldı. Açılışın ardından Kazancıgil için mevlit okundu.

DR. RATIP KAZANCIGİL KİMDİR?

1920 Yılında Malatya’da doğan Dr.Ratip Kazancıgil,İlk, Orta ve Lise öğrenimini Malatya’da tamamlamış, 1937 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne  girerek 1943 yılında buradan mezun olmuştur.

Askeri hizmetinden sonra, 1946 yılında Aydın İli Merkez Sıtma Savaş Tabipliğine,1948’de Aydın Sıtma Savaş Başkanlığı Laboratuvar Şefliğine,1950’de Merkezi Edirne’de olan Trakya Sıtma Savaş Bölge Başkanlığına atanmıştır.

Sağlık Bakanlığı tarafından ve Dünya Sağlık Teşkilatı’nın bursu ile yurt dışına gönderilmiş olan Kazancıgil, 1958 yılında Sıtma Eradikasyon Bölgeler Grubu Başkanlığı’na, 1963 yılında, Sıtma Savaş başkanlığı üzerinde kalmak koşulu ile Edirne Sağlık ve Sosyal Yardım Müdürlüğü görevine getirilmiştir.

Edirne sağlık hizmetlerini geliştirerek, diğer şehirlere örnek olacak bir il haline getirmiş.

Sağlık hizmetlerinde ki başarılarından dolayı, Türk Tabipler Birliği, Nusret Fişek Halk Sağlığı Ödülü, 1991 yılında ilk defa Dr.Ratip Kazancıgil’e verilmiştir.

1985 yılında bu görevinden yaş haddinden emekli olarak Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı başkanlığına yardımcı doçent olarak atanmıştır. Bir süre sonra bu görevinden de emekli olan Kazancıgil, Edirne’ye sadece sağlık alanında değil sosyal ve kültür alanında da büyük hizmetlerde bulunmuştur.

Yapmış olduğu çalışmalarla Edirne’nin dışarıda da tanınmasını sağlamış.

Edirne sevdalısı hatta karasevdalısı olan Kazancıgil, kendisine, Edirne sevdasını  aşılayan, hocalarım dediği, Ord.Prof.Dr. A.Süheyl Ünver, Dr. Rıfat Osman ve Hafız Rakım Ertür’den devraldığı bayrağı, daha ileriye taşımıştır.

Edirne’de pek çok ilklere imza atan Dr.Ratip Kazancıgil, başta, “Sağlık Kuruluşlarına Yardım Derneği”, “Edirne Verem Savaş Derneği”, “ Edirne Musiki Cemiyeti”, “Edirne’yi Tanıtma  Turizm Derneği” (Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği ) olmak üzere pek çok derneğin kurucusu olmuş ya da yönetim kurullarında yer almıştır.

Vekaleten Edirne Valiliği ve Vekaleten Edirne Belediye Başkanlığı’nın yanında Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü başta olmak üzere bir çok kurumun mdürlüğünü yapmıştır.

2004 yılında Avrupa Konseyi Avrupa Müze ödülünü alan Edirne’nin en çok biletli turistinin ziyaret ettiği Trakya Üniversitesi  Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’nin de kurucusu olan Dr.Ratip Kazancıgil’in,  Edirne Sultan II. Bayezid Külliyesi, Edirne İmaretleri, Edirne Mahalleleri Tarihçesi, Edirne Şehir Tarihi Kronolojisi, Edirne’nin Sağlık ve Sosyal Yardım Tarihi, Trakya’da Tıp Eğitimi, Dr. Rıfat Osman Bey ve Edirne Rehnüması, Tosyavizâde Dr.Rıfat Osman Bey ve Ord.Pof.Dr.Süheyl Ünver’in 1923-1933 yılları arasında karşılıklı yazışmalarından oluşan iki cilt halinde yayınlanmış olan otuz üç kitabı ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır. Kazancıgil 2017 yılında vefat etmiştir.

Kadir Ocak

Son Güncelleme: 12.08.2018 20:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.