"KÂBUS BİTECEK EŞİTLİK GELECEK!"

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP'nin Yaşam Hak Projesi kapsamında başlattığı yeni uygulamayı tanıttı. Nazlıaka, proje kapsamında oluşturdukları çağrı hattı ile kendini sokakta tedirgin hisseden kadınların yanında olacaklarını belirterek “444 82 85 numaralı hattımızı aradıklarında onlara eşlik edeceğiz. Bilsinler ki telefonun diğer ucunda onları güvende hissettirecek olan kız kardeşleri var. Bir olumsuzluk yaşandığında kolluk güçlerine haber vererek can ve mal güvenliklerinin sağlanmasını da temin edeceğiz” dedi.

"KÂBUS BİTECEK EŞİTLİK GELECEK!"

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP'nin Yaşam Hak Projesi kapsamında başlattığı yeni uygulamayı tanıttı. Nazlıaka, proje kapsamında oluşturdukları çağrı hattı ile kendini sokakta tedirgin hisseden kadınların yanında olacaklarını belirterek “444 82 85 numaralı hattımızı aradıklarında onlara eşlik edeceğiz. Bilsinler ki telefonun diğer ucunda onları güvende hissettirecek olan kız kardeşleri var. Bir olumsuzluk yaşandığında kolluk güçlerine haber vererek can ve mal güvenliklerinin sağlanmasını da temin edeceğiz” dedi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
02 Temmuz 2022 Cumartesi 06:00
"KÂBUS BİTECEK EŞİTLİK GELECEK!"

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Yaşam Hak Projesi kapsamındaki yeni uygulamalarını tanıtmak amacıyla bugün Genel Merkezi’de, 81 il ve 973 ilçe kadın kolu başkanıyla eş zamanlı basın toplantısı yaptı. CHP Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Gegeoğlu'nun da katıldığı basın toplantısında şunlar kaydedildi:

"Bildiğiniz gibi kadına yönelik şiddet ile mücadele etmek  amacıyla 5 Aralık 2020 tarihinde Cumhuriyet Halk  Partisi Kadın Kolları olarak, İstanbul Sözleşmesi’nin bir  maddesini hayata geçirdik. Genel Merkezimizde 'Alo  Şiddet' hattı kurduk. Yaşama hakkının en temel hak  olduğundan yola çıkarak projemize 'Yaşam Hak' adını  verdik. 444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet  mağduru kadın ve çocuklara, 7/24 ücretsiz destek  hizmetleri sunuyoruz. Şiddet gören kadınların  karakollarda, savcılıklarda, hastanelerde, adliyelerde  yanlarında oluyoruz. Kadına ve çocuğa yönelik şiddet  davalarını, mağdurlar ve aileleri ile dayanışma içinde  takip ediyoruz. Şiddet mağduru çocuklara eğitim ve  burs desteği verilmesine katkı sağlıyoruz. Projemiz  kapsamında sivil toplum örgütleri, meslek odaları,  barolar ve yerel yönetimlerle 100’ü aşkın protokol  imzaladık. Bugüne kadar en az 6 bin 500 kadının  hayatına bire bir dokunduk. Kadınların şiddet  sarmalından kurtulmasına, ailelerin duruşma  salonlarında yalnız kalmamasına ve çocukların eğitim  hakkına ulaşmasına vesile olduk.

5 Aralık 2021 tarihinde size duyurduğumuz gibi Yaşam Hak mobil uygulamasını da hayata geçirdik. Böylece mağdurlara bir tuş yakınlığında olduk.  Uygulama sayesinde, en yakın mesafedeki kadın kolları  yöneticilerimizle bağlantı kurmalarını, hakları  konusunda bilgi almalarını sağladık. Gerektiğinde  kolluk kuvvetlerini harekete geçirdik. Şimdi yeni bir uygulama ile projemizi daha da güçlendiriyoruz. Kendini güvende hissetmeyen tüm kadınlar için harekete geçiyoruz. Biliyoruz ki; bu memlekette sokakta yalnız yürürken arkasında ayak sesleri duyduğunda tedirgin olmayan tek bir kadın bile yoktur.

Otobüste, dolmuşta son yolcu olarak kaldığında ürkmeyen bir kadından bile söz edemeyiz. Ne acı değil  mi? Her kadın kendini Özgecan Aslan’ın veya Başak Cengiz’in yerine koymuştur… Yaşam Hak projemiz kapsamında, artık şiddet mağduru kadınların yanı sıra kendini güvende hissetmeyen kadınlara da çare olacağız. Toplu taşımada, sokak lambasının yeterli olmadığı bir
yerde ya da yalnız yürürken ürken tüm kadınlara  sesleniyorum: Yalnız Değilsin, Biz Varız! 444 82 85  numaralı hattımızda size eşlik edecek olan bir kız  kardeşiniz var. Kendinizi güvende hissetmediğiniz her yerde telefonun diğer ucundan size destek olacağız. Bir olumsuzluk yaşandığında kolluk kuvveti ile doğrudan  iletişime geçerek, can ve mal güvenliğinizin sağlanmasını temin edeceğiz.

İstanbul Sözleşmesi hukuksuz bir kararla fesih edildiğinden bu yana en az 500 kız kardeşimiz katledildi. Muğla’da okuyan üniversite öğrencisi Pınar  Gültekin’in katili ceza indirimi ile ödüllendirildi. Bu  karar vicdanları sızlattı ve çok tartışıldı ama şunu biliyoruz ki sözleşmeden tek taraflı çıkıldıktan sonra böyle çok sayıda karar alındı.

Kadın katillerini cesaretlendiren kararlardan bazılarını hatırlayalım:

İstanbul’da yaşayan 27 yaşındaki Duygu Kadakal’ı öldüren Hakan Kadakal’ın yargılandığı dava 4 yıl sonra sonuçlandı. Katile önce "eşi kasten öldürme" suçundan  ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Ardından  sanığın duruşmadaki iyi hali gerekçesiyle takdiri indirim uygulanarak, ceza müebbet hapse indirildi.

Konya’nın Karataş ilçesinde, hakkında uzaklaştırma  kararı bulunan Bekir Erkol, üç çocuğunun gözü önünde  evli olduğu Tuba Erkol’u 46 yerinden bıçaklayarak  öldürdü. Katile önce “eşi kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Ardından  suçu “haksız tahrik” altında işlediği ve duruşmadaki “iyi  hali” gerekçesiyle ceza 18 yıl 4 aya indirildi. Mahkeme  heyetinin açıkladığı gerekçeli karara göre, katliam  canavarca hisle gerçekleştirilmemiş! Demek ki 46 bıçak  darbesi canavarca his için yeterli değilmiş. Acaba katilin  indirim almaması için daha ne kadar canavarca  davranması gerekiyordu?

Eskişehir'de, 23 kez suç duyurusunda bulunmasına  rağmen boşandığı Yalçın Özalpay tarafından öldürülen  Ayşe Tuba Arslan davasında önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi. Daha sonra cinayetin "haksız  tahrik" altında işlendiğine hükmedilerek, ceza 24 yıla  indirildi. Haksız tahrik indimin gerekçesi ne miydi?  Ayşe Tuba Arslan'ın telefonuna gelen "canım" mesajı… Kocaeli'nin Körfez ilçesinde yaşayan Rabia Buse Şeker,  yedi yıldır evli olduğu Burhan Şeker tarafından  bıçaklandı. Gerekçe çok tanıdık. Erkek aldatıldığını  düşünmüş… Rabia Buse Şeker, uzun bir tedavinin  ardından yaşama tutundu. Caniye önce ağırlaştırılmış  müebbet hapis cezası verildi. Ardından eylemin  teşebbüs aşamasında kalması nedeniyle ceza 15 yıla  indirildi. Bu cezayı da çok bulan mahkeme heyeti bir de “haksız tahrik” indirimi uyguladı ve cezayı 11 yıl 3 aya  düşürdü.

Burdur'un Bucak ilçesinde, 17 yaşındaki Gizem Canbulut vahşice öldürüldü. Cinayetten iki gün önce  katil Eren Yıldız, arkadaşına “Gizem’i öldürsem kaç yıl  yatarım?” diye mesaj attı. Mahkemede,  “Cezalandırılmak istiyorum” diyen katile önce  ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi. Ardından  “haksız tahrik” ve “iyi hal” indirimleri uygulanarak ceza  20 yıla düşürüldü.

Bekir Akbulut, evli olduğu Dilek Akbulut’u ve çalıştığı  işyerinin sahibini aralarında ilişki olduğunu düşündüğü  için öldürdü. Mahkeme heyeti, katilin tahrik altında  eşini ve onun patronunu öldürdüğü gerekçesiyle katile  sadece 36 yıl hapis cezası verdi.

Kayseri’de boşanma aşamasında olduğu Sinem Karadeniz'i bıçaklayarak ağır yaralayan Ali Karadeniz  hakkında önce 15 yıl hapis cezası istendi. Bu olaydan 10  gün önce “reşit olmayanla cinsel ilişki’ suçundan tahliye edilen caniye “haksız tahrik” indirimi uygulandı. Cezası 11 yıl 3 aya düşürüldü.

Muğla'nın Menteşe ilçesinde, Lütfü Safa Berberoğlu boşanma aşamasında olduğu Sedef Berberoğlu’nu ve  aynı araçta gördüğü 18 yaşındaki Abdullah Tekin’i  öldürdü. Katil hakkında iki kez ağırlaştırılmış ömür  boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı. Sonra iki kez  “tahrik indirimi” uygulandı. Neden mi? Sedef, boşanma  aşamasında olup ayrı yaşadığı için Türk Medeni  Kanunu'nun eşlere yüklediği sadakat yükümlülüğünü  ihlal etmiş! Sedef’in bir erkekle aynı arabada ne işi  varmış? Bu gerekçelerle katilin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası 22 yıla indirildi.

Kayseri'nin Talas ilçesinde, kızı Şahinder Karakulak'ı  öldüren Basri Karakulak’ın yargılandığı davada,  mahkeme heyeti katile önce ağırlaştırılmış ömür boyu  hapis cezası verdi. Daha sonra 'tahrik' indirimi  uygulanarak ceza 24 yıla indirildi. Bu da yetmedi; 'iyi  hal' indirimi ile ceza 20 yıla düşürüldü.

Ankara’da yaşayan İbrahim Köksal, evli olduğu Sibel  Köksal'ı kendisini aldattığı bahanesiyle hunharca  öldürdü. Katile önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Ardından "haksız tahrik” indirimi  uygulandı ve cezası 24 yıla düşürüldü.

Tokat’ın Zile ilçesinde yaşayan Murat Alper, boşanma  aşamasında olduğu 32 yaşındaki Kadriye Alper’i  öldürüp gömdü. Sonra da hiçbir şey olmamış gibi polise  kayıp başvurusunda bulundu. Cinayetin açığa çıkması üzerine önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına  çarptırıldı. Katil, aldatıldığını öne sürdü. Ardından  “haksız tahrik” indirimiyle ceza 20 yıla düşürüldü.  Bununla da yetinmeyen mahkeme heyeti, katilin  duruşmalardaki “iyi halini” dikkate alarak cezayı 16 yıl  8 aya düşürdü.

Konya'nın Meram ilçesinde kanser hastası olan 70  yaşındaki Sevil Şimşek’i öldüren Turgut Şimşek  hakkında "eşi kasten öldürme" suçundan dava açıldı. Mahkeme heyeti, savunmasında “eşimin bıçakla beni  öldüreceğini düşünerek daha önceden yastığın altına  sakladığım silahı aldım. Üzerime doğru gelince bir anda  tetiğe bastım” diyen katile önce ağırlaştırılmış müebbet  hapis cezası verdi. Daha sonra üst sınırdan "haksız  tahrik" indirimi uygulanarak, ceza 15 yıla indirildi.

Konya'nın Çumra ilçesinde, 6 buçuk aylık hamile Sadife  Yüzer’i öldüren Ali Rıza Yüzer hakkında önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Daha sonra  ağır yaraladığı kadının yarasına tampon uyguladığı  gerekçesiyle “iyi hal” indirimi uygulandı. Heyet  bununla da yetinmedi, “haksız tahrik”

indirimi uyguladı ve ceza 23 yıla indirildi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ

Katillerin iyi hal ve haksız tahrik indirimi ile ödüllendirildiği bu davaların tümü İstanbul Sözleşmesi  fesih edildikten sonra sonuçlandı. Tam da bu nedenle  İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz, vazgeçmeyeceğiz.

AKP Hükümeti’nde kadınların payına düşen; yoksulluk,  şiddet ve ölümdür! Biz bu çarkı tersine çevirmeye  kararlıyız. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak  il il, ilçe ilçe, mahalle mahalle örgütlenme  çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki seçimlerin  biz kadınlar için hayati öneme sahip olduğunu çok iyi  biliyoruz.

KÂBUS BİTECEK, BİZE KATILIN...

Buradan herkese çağrı yapıyoruz: Bize katılın! Bu seçim, yaşam hakkımızı gasp eden tek adama bir  yanıt olmalıdır.  Yaşam hakkınızın tek adamın iki dudağı arasına  sıkışmamasını istiyorsanız; bize katılın.

Yoksulluk ve yoksunluğun derinleşmesi yerine sosyal  devletin size kol kanat germesini istiyorsanız; bize katılın.

Torpillilerin saltanatı yerine liyakatli kadrolar istiyorsanız; bize katılın.

Saray iktidarı yerine millet iktidarı istiyorsanız; bize  katılın.

Sevgili kız kardeşlerim, İlk seçimlerden sonra; KÂBUS BİTECEK; özgürlük gelecek!  KÂBUS BİTECEK; huzur gelecek!  KÂBUS BİTECEK; demokrasi gelecek! KÂBUS BİTECEK; adalet gelecek! KÂBUS BİTECEK; eşitlik gelecek!"

Gözde Kabasakal

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.