PEHLİVANLAR İÇİN AŞI ÇAĞRISI!

2021 yılında yapılması planlanan 660’ıncı Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için 28 Haziran-4 Temmuz tarihlerini belirlediklerini açıklayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, yağlı güreşin olimpiyatı olarak bilinen etkinlik için hazırlanan yaklaşık 3 bin pehlivanın aşı kampanyasına alınması için Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

PEHLİVANLAR İÇİN AŞI ÇAĞRISI!

2021 yılında yapılması planlanan 660’ıncı Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için 28 Haziran-4 Temmuz tarihlerini belirlediklerini açıklayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, yağlı güreşin olimpiyatı olarak bilinen etkinlik için hazırlanan yaklaşık 3 bin pehlivanın aşı kampanyasına alınması için Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
03 Mart 2021 Çarşamba 06:31
PEHLİVANLAR İÇİN AŞI ÇAĞRISI!

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye Meclis Salonu’nda düzenlediği basın toplantısıyla gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Edirne’nin ‘Çok Yüksek Riskli İller’ arasında yer almasının üzücü olduğunu belirten Başkan Gürkan, vatandaşlara tedbirlere daha fazla hassasiyet göstermeleri konusunda çağrıda bulundu. Pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl yapılamayan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerini bu yıl yapmayı planladıklarını ve güreşlerin tarihini belirlediklerini söyleyen Başkan Gürkan, güreşlerin yapılabilmesi adına pehlivanların aşılanması için Sağlık Bakanlığı’na talepte bulundu. Başkan Gürkan ayrıca Edirne’nin ‘Çok Yüksek Riskli İller’ arasından çıkmasıyla beraber, uzun süredir kapalı olan ve kentteki kadınların açılmasını dört gözle beklediği Doğal Pazarı açacaklarının müjdesini de verdi.

“EDİRNE AÇISINDAN ÜZÜCÜ BİR DURUM”

Belediye Başkanı Recep Gürkan, önceki gün açıklanan veriler karşısında Edirne olarak hayal kırıklığına uğradıklarını belirterek, “Artık kentler 100 bindeki ortalama vaka sayısına göre 4 renk ile ayrılarak, o kentteki faaliyetlerin hangilerinin kapalı, hangi faaliyetlerin açık; hangi sınırlamaların kaldırılacağı, hangi sınırlamaların devam edeceğini belirleniyor. Yöntem olarak doğru bir yöntemdir. Burada bir noktada o kentte yaşayan vatandaşların kendi kendini disiplin etmesi de amaçlanıyor. Maalesef Edirne yaz aylarında sıfır vakalardan, Türkiye’nin en düşük vakalı illerinden biriyken son birkaç aydır çeşitli nedenlerle en yüksek vakalı illerden birisi haline geldi. 8 Mart 2020’den beri sahada olan Edirne Belediyesi ve Edirne İl Özel İdare ekipleri, Edirne Valiliği, Sağlık Bakanlığı ekipleri ve diğer kurumlara ait ekipler büyük bir özveriyle pandemi ile mücadele etti, etmeye de devam ediyor. Bir yıldır ekiplerimiz bir gün dahi sahayı terk etmediler. İnanılmaz bir mücadele, inanılmaz bir efor sarf edildi. Başka işlerimizi ve projelerimizi durdurarak, tüm imkanlarımızı hem maddi hem de insan gücü anlamında bu işe kullandık. Çünkü insan sağlığının her şeyden önemli olduğu tartışılmaz bir gerçek. Ancak bugün geldiğimiz noktada özellikle son vaka haritasının açıklanmasıyla Edirne olarak büyük bir hayal kırıklığına uğradık. Bir önceki haftalık haritada ilimiz yüksek riski iller kategorisindeyken son açıklanan haritada çok yüksek riskli iller kategorisine maalesef girdik ve bu Edirne açısından da gerçekten üzücü bir durum.” dedi.

“ALIŞVERİŞLERİMİZİ YEREL ESNAFTAN YAPALIM”

Edirne’deki vaka sayılarından dolayı birçok kısıtlamanın devam ettiğini söyleyen Başkan Gürkan, “Biz Edirneliler biraz gayretle turuncuda kalabilseydik, bugün restoranlar, kafeler, spor salonları, halı sahalar, kıraathaneler açılacak ve o insanlar evlerine ekmek götürebilecekti. Sınırlı sayıda da olsa bu imkanı onlara vermiş olacaktık. Değerli Edirneliler, sizlerden istediğimiz lütfen temizlik, maske ve mesafe kurallarına uyalım ve kısa sürede şehrimizi turuncuya, turuncudan sarıya, sarıdan maviye dönüştürmeyi başaralım. Bu bizim elimizde. Biz bunu yapabiliriz. Biz bu ülkenin en bilinçli ve en eğitimli bölgelerinden birinde yaşayan insanlarındanız. Bu hem sağlığımızı korumak, eşimizin, dostumuzun, ailemizin, arkadaşlarımızın sağlığını korumak hem de şehrimizdeki, kentimizdeki, ilçemizdeki, köyümüzdeki esnafında bir an önce ekmek parasına kavuşmasının yolunu açacaktır bize. O yüzden lütfen bugünden itibaren temizlik, maske ve mesafe kurallarına azami derecede dikkat edelim. Yerel esnafımız çok zorda. Alışverişimizi yerel esnafımızdan yapmaya dikkat edelim. Burada kimseyi ayrıştırdığımız yok ama ulusal marketler, ulusal toptancılar ve diğerleri onlar zaten bir şekilde sorunlarını çözüyorlar ama mahalle bakkalının size ihtiyacı var. Yerel kuruyemişçinin, yerel ürün satan esnafın size ihtiyacı var. Lütfen esnafımıza bu desteği çok görmeyelim. Mümkün olduğu kadar bu süreci imece ruhu ile dayanışma ruhu ile hep birlikte aşalım.” şeklinde konuştu.  

“COVİD KIRMIZISINI HİÇ SEVMİYORUZ”

 Covid kırmızısından kurtulmak adına vatandaşların tedbirlere daha fazla hassasiyet göstermesi için çağrı yapan Başkan Gürkan, “Pandemiden bu yana iki kez işyeri tamamen kapanan belediye kiracılarından kiralarını almadık. İşyeri kısmen açık olanların kiralarında yüzde 75 oranında indirim yaptık. İşyerleri kapalı olan ve bu yüzden çalışamayan emekçilerin hepsine gerek maddi gerek gıda desteği verdik, vermeye devam ediyoruz. Bundan da hiçbir şikayetimiz yok. Evet, biz kırmızıyı severiz, kırmızı olsun 5 lira fazla olsun deriz, Edirne kırmızı bizim aşkımızdır ama COVİD kırmızısını hiç sevmiyoruz. Lütfen el birliğiyle bu COVİD kırmızından kurtulmamızı sağlayalım ve esnafımızda derin bir nefes alsın. Diğer bölgelerde 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımız artık sokağa rahatça sokağa çıkabiliyorken, Edirne’de büyüklerimiz ve küçüklerimiz rahatça sokağa çıkamıyorlar. Bunda hepimizin payı var. Yine aynı şekilde işyerlerimiz açılamadı. Bunda hepimizin payı var. Hepimiz yerel esnafımıza karşı sorumluyuz. Yine bir taraftan daha birçok uygulama, ilimizde Cumartesi günleri sokağa çıkma yasağı kalktı ama Pazar günü devam ediyor. Niye biz de diğer iller gibi sokağa rahatça çıkamayalım. Niye çocuklarımız, büyüklerimiz sokağa çıkmasın, bu bizim elimizde. Büyük bir dayanışma ile Covid kırmızısından şehrimizi kurtaracağımızı, önümüzdeki değerlendirme sürecinde de en kötü ihtimalle sarı bölgeye geleceğimize yürekten inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

“PEHLİVANLAR AŞI KAMPANYASINA DAHİL EDİLSİN”

Başkan Gürkan pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl yapılmayan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerini bu yıl yapmak istediklerini ve bu çerçevede Kırkpınar’ın tarihini belirlediklerini söyledi. Güreşlerin yapılabilmesi için Sağlık Bakanlığı’na aşı çağrısında bulunan Başkan Gürkan, “2021 yılında yapmayı planladığımız 660. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin tarihini 28 Haziran-4 Temmuz olarak belirledik. Güreşlerin de 2-3 ve 4 Temmuz tarihlerinde yapılması kararlaştırıldı. Sağlık Bakanlığı’na buradan bir çağrı yapmak istiyorum. Yağlı güreş yapan sporcularımız bütün gelirlerini sadece bu işle elde eden insanlar ve Türkiye genelinde de toplamda 14 boyda 3 bin civarında yağlı güreş yapan pehlivan var. Sağlık Bakanlığı’na çağrımız bu 3 bin pehlivanımızın Güreş Federasyonu aracılığıyla bir aşı kampanyasına dahil edilerek, 1. ve 2. doz aşılarının yapılması ve böylelikle yaklaşmakta olan yağlı güreş sezonuna pehlivanların antrenman yapabilme imkanına kavuşabilmesini ve ardından güreşlerin sağlık içerisinde iptal olmadan yapılmasını istiyoruz. Bakanlığımızın bu talebe ilgisiz kalmayacağını ve Türk'ün Ata Sporu olan yağlı güreşin bir yıl aradan sonra kesintisiz olarak devamını sağlamak için Türkiye genelindeki 3 bin pehlivanımızın her iki doz aşısının yapılarak güreşlerin sağlıklı şekil bir şekilde düzenlenmesini talep ediyoruz.” dedi.

“DOĞAL PAZAR AÇILACAK!”

Edirne’nin yüksek riskli iller kategorisinden kurtulduğunda uzun süredir pandemi nedeniyle kapalı olan doğal pazarını hizmete açacaklarını söyleyen Başkan Gürkan, “Kırmızı bölgeden kurtulduğumuzda; pandemi nedeniyle uzun süredir kapalı olan doğal pazarımızı, yanına antika pazarı ekleyerek açacağız. Normale döndüğümüzde ilk yapacağımız işlerden biri bu olacak. Üretici doğal pazarı için kadınlarımız Edirne Belediye Başkan Yardımcımız Dr. Ertuğrul Tanrıkulu’na başvurularını yapabilirler. Orada bir takım kriterlerimiz var; Ertuğrul Bey onları inceleyecek, denetleyecek ve onlara pazara katılım belgesi vereceğiz. Tabi kendi ürettiklerini satmak, endüstriyel ürün olmaması kaydıyla. Üretici kadınlar pazarının yanına antika pazarı da ekleyerek, normalleşmenin ilk haftasında hizmete sunacağız. Kadınlarımıza bir anlamda 8 Mart hediyesi de olsun bu.” dedi.

“CUMARTESİ PAZARI KURULACAK”

Cumartesi günleri yapılan sokağa çıkma kısıtlamalarının sona ermesi nedeniyle cumartesi pazarının kurulacağını da açıklayan Başkan Gürkan, “Ayrıca cumartesi ve pazar günleri sokağa çıkma yasağından dolayı Cumartesi Pazarını Cuma günleri kurma kararı almıştık. Bu haftadan itibaren Cumartesi Pazarı, yine cumartesi günleri kurulacak.” ifadelerini kullandı.

Kerem Filiz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.