PEKCANLI’DAN AKSAL’A CEVAP GECİKMEDİ!

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, yıllardır atıl halde duran Selimiye Meydanı’yla ilgili Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a sert eleştirilerde bulunarak, “Recep Bey’in elini tutan hiç kimse yok. Buyursun Vakıflar’ın yapmasına izin vermediği Selimiye’nin önünü yapsın.” demişti. Dün basın toplantısı düzenleyen CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Selimiye Meydanı projesi hakkında Aksal’a cevap vererek, “Vakıflar yalnızca projeyi çizmeye talip oldu. Sayın vekil herhalde bunu bilmiyor. Konuyla ilgili kamuoyuna yanlış bilgi verdi.” ifadelerini kullandı. 

PEKCANLI’DAN AKSAL’A CEVAP GECİKMEDİ!

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, yıllardır atıl halde duran Selimiye Meydanı’yla ilgili Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a sert eleştirilerde bulunarak, “Recep Bey’in elini tutan hiç kimse yok. Buyursun Vakıflar’ın yapmasına izin vermediği Selimiye’nin önünü yapsın.” demişti. Dün basın toplantısı düzenleyen CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Selimiye Meydanı projesi hakkında Aksal’a cevap vererek, “Vakıflar yalnızca projeyi çizmeye talip oldu. Sayın vekil herhalde bunu bilmiyor. Konuyla ilgili kamuoyuna yanlış bilgi verdi.” ifadelerini kullandı. 

Emre SEDEF
Emre SEDEF
22 Ekim 2020 Perşembe 08:48
PEKCANLI’DAN AKSAL’A CEVAP GECİKMEDİ!

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen AK Parti Merkez İlçe Kongresi’nde CHP ve Edirne Belediyesi’ne yönelik sert eleştirilerde bulunan AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal’a, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’dan cevap gecikmedi. Aksal’ın eleştirilerine tek tek cevap veren Pekcanlı, Selimiye Meydanı konusunda Vakıflar’ın yalnızca projeyi yapmak istediğini belirterek, Aksal’ın kamuoyuna doğru bilgi vermediğini ifade etti.  AK Parti tarafından ‘Varan’ başlığıyla yayınlanan yatırım açıklamaları ve ülke gündemi hakkında da açıklamalarda bulunan Pekcanlı, gümrüklerden giren vatandaşlardan Çevre Vakfı tarafından alınan paranın da nereye kullanıldığının kamuoyuna açıklanması gerektiğini vurguladı.

“ERKEN SEÇİM İSTEMEMİZ ÇOK DOĞAL”

Basın toplantısına ülke gündemini değerlendirerek başlayan CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı,

“Ülke gündemimiz maalesef çok yoğun. Keşke güzel şeyler olsa. Biz de o güzel şeylerin arkasına takılıp gitsek. Dün Genel Başkanımız açıkladı. Son yapılan anketlerde Türkiye’de yaşayan gençlerin yüzde 62.5’i yurtdışında yaşamak istiyor. Bu çok önemli bir rakam. Bu gençler arasında AK Parti’ye destek vermiş gençlerin yüzde 47.3’ü yurtdışında yaşamak istiyor. Eylül ayındaki bu ankete gore; bu gençlerin yüzde 64’ü Türkiye’yi terk etmek istiyor. En acısı da bu. Bu anlamda geçtiğimiz hafta Genel Başkanımızın da ifade ettiği gibi erken seçim bu ülkenin kurtuluşu olacaktır. Çünkü Türkiye’de 3 milyon 37 bin öğrencinin internete giremediği bir ortamda, kampanya olarak insanlara MHP liderinin söylediği gibi askıda ekmek kampanyasının önerildiği bir ortamda, CHP’nin erken seçim istemesi kadar doğal olan bir şey olmaz. Bu süreç Edirne örgütü tarafından da başlatıldı. Hatta bugün saat 17.00’da Edirne Merkez’de kendi seçilmişlerimizle bir bilgilendirme toplantısı yapıp artık biz de bu sürece başlıyoruz.” dedi.

“EROĞLU’NUN SÖYLEMİNİ ÇOK CİDDİYE ALMADIM”

Eski Bakan Veysel Eroğlu’nun ‘Edirne eskiden köy gibiydi.’ sözlerine de değinen Pekcanlı, “Geçtiğimiz hafta eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ‘Edirne eskiden köy gibiydi’ diyerek bence bir gafta bulundu. Sosyal medyada ben biraz alaycı bir tavırla 92 yıl Osmanlı’ya başkentlik yapmış bir şehrin köy gibi anılmasına tepki gösterdim. Çok ciddiye almadım. Çünkü ciddiye alınacak bir söylemi yok. Osmanlı’da bile bir köye başkentlik verilmez. Edirne çok kadim bir şehirdir. Sayın Veysel Eroğlu burada çok yanıldı.” ifadelerini kullandı.

“KALDIRILAN KADEH ELEŞTİRİLİYORSA, BU İŞ TÜRKÇE OLİMPİYATLARINA KADAR GİDER”

Hem Belediyeye hem de CHP’ye sert eleştirilerde bulunan AK Parti Milletvekili Fatma Aksal’a da cevap veren Pekcanlı, “Hafta sonu iktidar partisinin Edirne Merkez İlçe kongresi oldu. Basına da bu kongreyle alakalı yazacak çok şey çıktı. AK Parti’nin Edirne Milletvekili Sayın Fatma Aksal’ın özellikle partimize ve Edirne Belediye Başkanı’na çok eleştirisi oldu. Bunlara cevap verme ihtiyacı duydum. Birincisi Recep Gürkan’ın 15 Temmuz gecesi kadeh kaldırmasını tekrar eleştirdi. Bilindiği üzere bu olay yargıda. Yargıda görüşülen bu konunun bu şekilde siyasi iktidar tarafından baskı altına alınmasını şiddetle kınıyorum. 15 Temmuz gecesi Recep Gürkan’ın kadeh kaldırmasını Sayın Vekil eleştiriyorsa o zaman bu iş Türkçe Olimpiyatları’na kadar götürmemiz gerekiyor. O zamanlar kimin alkış tuttuğunu da Edirne’de herkes biliyor.”  dedi.

“AKSAL, SELİMİYE MEYDANI’YLA İLGİLİ YANLIŞ BİLGİ VERDİ”

Selimiye Meydanı hakkında Aksal’ın kamuoyuna yanlış bilgi verdiğini vurgulayan Pekcanlı, “İkincisi Selimiye Camii’nin meydan projesini eleştirdi. ‘Bıraksalar Vakıflar yapacaktı’ dedi. Evet, Recep Gürkan bu işi bıraksaydı Vakıflar yapacaktı. Ama neyi yapacağını Sayın Vekil herhalde bilmiyor. Vakıflar bu işin projesini yapmak istedi. Yemişçi Kapanı Hanı’nın projesini çizip belediyeye yaptırmak istedi. İşi yapan yine belediye olacaktı. Sadece projesine talip oldular. O zaman da Recep Gürkan dedi ki ‘Bu olacaksa biz bunun projesini de yaparız’ ama Yemişçi Kapanı Hanı’nın Selimiye Camii’nin siluetini kapamasını istemiyoruz. Recep Başkan’ın da bu konuyla ilgili neler yaptığını herkes biliyor. Sayın Vekil bunu söylüyor ama eleştirdiği konuda Vakıflar bunun sadece projesini istedi. Bir inşaat yaptığınız zaman mimar projeyi çizer ama parayı müteahhit harcar. Bununla ilgili de kendisi çok yanlış bilgi verdi. Eleştiri yapıyorlar ama karşılığı olmayan söylemler. Benim gülmemi de eleştiriyorlar ama ben açıklamalarını okurken gerçekten gülüyorum.” ifadelerini kullandı.

“KEŞAN VE HAVSA’YI GERİ ALACAĞIZ”

Keşan ve Havsa Belediyelerini ilk seçimlerde geri alacaklarına inandıklarını söyleyen Pekcanlı, “Keşan ve Havsa Belediyeleri’nin yaptıklarını anlatmaya çalışmış. Keşan ve Havsa Belediyeleri geçtiğimiz dönemde CHP’li belediyelerdi. Keşan ve Havsa’da yapılacak bir iş kalmadı aslında. Altyapıları bitmiş. Asfaltı atılmış. Bütün işler yapılmış. Bundan sonrası peyzaj yani halkın deyimiyle çiçek, böcek. Bunları faaliyet olarak anlatmaya çalışıyorlarsa o zaman geçen dönem yapılanları anlatalım. Keşan’ın ve Havsa’nın altyapısını bitirdik. Bir belediyenin yapması gereken temel işleri belediye başkanlarımız yapmış. Seçimlerde kaybetmişler. Daha fazla çalışacağız. Havsa ve Keşan’ı geri alacağız. Zaten bunu görüyoruz. Bu anlamda 2 ilçede tabi ki Belediye Başkanları bir şeyler yapacak. Bizim yapılan işleri eleştirdiğimiz yok. Ama geçmiş dönemde işin yükünü CHP’li belediyeler çekmiş.” şeklinde konuştu.

“ALTYAPI BİTİNCE NEYİ ELEŞTİRECEKLER ÇOK MERAK EDİYORUM”

Aksal’ın altyapı hakkında yaptığı eleştirilere de cevap veren Pekcanlı, “‘Altyapıyı layıkıyla yapamıyorlar’ diyor. Edirne’nin altyapı projesinde 40’a yakın mühendis çalışıyor. Bütün projeleri bir kenara atıyoruz. Sayın Vekil’e beğendirmek için biz Edirne’de altyapı yapmıyoruz. Teknik olarak ne gerekiyorsa onları yapıyoruz. Neyi yeterli görmüyor onu da anlamıyorum. Evet, yağmur yağdı. Bu sezonun sıkıntılı geçeceğini Belediye Başkanımız da Meclis Üyelerimiz de CHP’li yöneticilerimiz de İYİ Partili yöneticiler de herkes söylüyordu. Altyapı sıkıntılı bir iş. Tozdan şikayetçiydik. Çamurdan da şikayetçi olacağız ama hem evimizde sağlıklı suyun akmasını istiyoruz, kanalizasyonun gitmesini istiyoruz. Çiftçi olarak yağmurun yağmasını istiyoruz, altyapıyı da istiyoruz. Ama hiç kazmadan olsun istiyoruz. Böyle bir teknoloji yok. Sayın Milletvekili böyle bir teknolojiyi bulur da bizlere söylerse herhalde Belediye Başkanımız da uygulatır. 40 civarı mühendisin yaptığı her şey yok saymak, emekleri harcamak olmaz. Kış sıkıntılı geçecek. Biz de biliyoruz. Bugün ana arterleri belediye asfaltlamaya başladı. Biz vatandaşlarımızdan tekrar onlara sıkıntı yaşattığımız için özür diliyoruz ama bu hizmetleri yerine getirmemiz için biraz sıkıntı çekmemiz gerekiyor. Bugünler de geçecek. Bakalım altyapı bitince, her şey güzel olunca neyi eleştirecekler onu merak ediyorum.” dedi.  

“ÇÖP SIKINTISI BİTELİ YILLAR OLDU”

AK Parti tarafından ‘Varan’ başlığıyla yayınlanan yatırım açıklamaları hakkında da konuşan Pekcanlı, “Çok klasik olmuş. ‘Çöp, çukur, çamur’. Herhalde katı atık bertaraf tesisini yani halkın deyimiyle yeni çöplüğü kimse gidip görmedi. Bizim 10 milyona mal ettiğimiz işi kendi belediyeler 70-80 milyona mal ettiğini zamanında gördük. Çöp olayından Edirne kurtuldu. Çöpü nerede görüyorlar bilmiyorum. Günlük aksayan işler olur. Belediye hizmetlerinde akmayan su da olabiliyor, alınmayan çöp de olabiliyor. Ama genel anlamda bu sıkıntıyı belediye çözdü. Sayın Vekil herhalde Yeniimaret’e, Yıldırım’a hiç gitmemiş. Bu sıkıntı biteli yıllar oldu. Çukur ve çamur zaten altyapıyla beraber hepsi bitecek. Bu çok büyük bir proje. Sadece altyapı değil asfalt da yenilenecek. Edirne’nin tamamı yenilenecek. Bu yüzden ‘çöp, çukur, çamur’ çok karşılığı olmayan bir şey.” ifadelerini kullandı.

“ÇEVRE VAKFI’NIN TOPLADIĞI PARA NEREYE KULLANILIYOR?”

Çevre Vakfı’nın gümrüklerde aldığı paranın nereye kullanıldığını merak ettiklerini söyleyen Pekcanlı, “Çevre Vakfı gümrüklerden ciddi bir gelir sağladı. Kim bu Çevre Vakfı? Mütevelli Heyeti kim? Bilmiyoruz. İnternete baktık. Mütevelli heyetinde kimler var diye ama bulamadık. Bu vakfın çok ciddi girdisi var. Rahmetli Fahri Yücel bu geliri çok güzel bir şekilde kullanmıştı. Biz bu gelirin alınmasına itiraz ettiğimiz yok. Sadece ana muhalefet partisi, gerçi Edirne’de iktidar partisiyiz. Bu yatırımlardan İl Genel Meclisi’nin büyük çoğunluğu elinde olan CHP’nin haberi yok. Bu açıklamayı kamuoyundan gelen baskılar üzerine yapıyorum. Çevre Vakfı’nın yurtdışından gelen araçlardan otomobillerden 25 Lira büyük tır ve otobüslerden 200 Lira gibi ciddi bir rakam topladığını biliyoruz. Özellikle hafta sonu 24 saat içinde 15-20 binlerle ifade edilen bir giriş oluyor. Giren bütün araçlardan para alınıyor. Bu para nereye kullanılıyor? Biz bunu bilmek istiyoruz. Para alınmasın demiyoruz. Hizmette kullanılmasın demiyoruz. Sadece merak ettiğimiz bu paraların nerelere yatırıldığı. Biz de bilelim, vatandaş da bilsin. Edirne’ye girip çıkan da araç başına 25 Lira para veriyor. Sadece dışarıdan gelen turistlerden değil bu para herkesten alınıyor. Bir otobüs işletmecisinin tepkisini gördüm. Otobüs başına 200 Lira para veriliyor. Bunlar ciddi rakamlar. Alınmalı mı? Alınsın. Az alınıyor, çok alınıyor. Bunlar ayrı bir konu. Biz bu paranın nerelere, ne şekilde kullanıldığını merak ediyoruz. Özellikle kamuoyumuz çok merak ediyor. Bu açıklamayı yapmamı Edirne’deki birçok vatandaş istedi. Yurtdışına gidip gelen her insan soruyor. Bu paralar nerede kullanılıyor? Bu para Mütevelli Heyeti’ni bilmediğimiz bir Vakıf tarafından kullanılıyor. Vakıflar, Mütevelli Heyeti ile kurulur. Mütevelli Heyeti’nde kim var bilmiyoruz. Sadece Özel İdare’nin bir personeli Ali isminde bir kişinin bu işin başında görevli olduğu ama Mütevelli Heyeti’nde kim olduğunu bilmiyoruz. Bu gelirlerin nerede kullanıldığını bilmiyoruz. Özellikle tekrar söylüyorum. Bu gelirin kullanılmasıyla ilgili CHP olarak bir eleştirimiz yok. Sadece nereye, ne zaman, ne şartlarda kullanılıyor? Edirneli bir vatandaş olarak da bilme hakkımız var.” ifadelerini kullandı.

Kerem Filiz

 

Tüm Dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan korona virüse karşı, çeşitli tedbirler uygulanmaya devam ediyor. Korona virüs tedbirleri kapsamında getirilen maske takma zorunluluğu için Edirne İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı trafik ekipleri tarafından sık sık denetimler yapılıyor. Dün de kentin çeşitli noktalarında özellikle toplu taşıma araçlarına yönelik maske denetimleri gerçekleştirildi. ETUS ve taksiler başta olmak üzere toplu taşıma araçlarına yapılan denetimlerde; bir taksiye maskesiz yolcu taşıdığı gerekçesiyle tutanak tutuldu.

Kerem Filiz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.