PROJELER SUNUMLA TANITILDI

İl Genel Meclisi’nin ekim ayı olağan toplantılarının üçüncüsü dün gerçekleştirildi. Toplantıda komisyon raporlarının yanı sıra Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Edirne Şehir Gönüllüleri Vakfı tarafından gerçekleştirilen ve planlanan projeler hakkında sunum yapıldı.

PROJELER SUNUMLA TANITILDI

İl Genel Meclisi’nin ekim ayı olağan toplantılarının üçüncüsü dün gerçekleştirildi. Toplantıda komisyon raporlarının yanı sıra Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Edirne Şehir Gönüllüleri Vakfı tarafından gerçekleştirilen ve planlanan projeler hakkında sunum yapıldı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
07 Ekim 2021 Perşembe 06:50
PROJELER SUNUMLA TANITILDI

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü adına sunumu gerçekleştiren Enstitü Müdürü Adnan Tülek, Trakya Kalkınma Ajansı’na sunulan ve onaylanan Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Mucize Yağlar ile Değişen Hayatlar projesi hakkında İl Genel Meclisi üyelerine bilgi verdi. Tülek; “Proje ortakları Edirne İl Özel İdaresi, Edirne Ziraat Odası ve Edirne Ziraat Borsası, iştirakçı olarak da Edirne İl Tarım Orman Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlüğü yer almaktadır. Özetle projede tıbbi bitkiler üretim alanı küçük aile işletmelerine yönelik kırsaldaki üreticilerin kalkınması amacıyla hedef kitle seçiliyor. Yine bu amaçla Edirne’deki toplam 114 köyde mikro ölçekte 75 tane küçük aile işletmesine eğitim verilmesini, yetiştiriciliğin öğretilmesini ve ürünlerin üretilmesini amaçlıyoruz. Proje süresi 18 ay. Bünyemizde oluşturduğumuz bahçede araç materyalleri üreteceğiz, Ziraat Odası tarafından bunlar çoğaltılacak ve işletme kurulacak. Tohumların ve gerekli materyallerin de çiftçiye sağlanması gerekli üretimlerin yapılması ve üretilen materyallerin de Ziraat Odası tarafından alınması şeklinde proje kurgulandı” dedi.

Öğrencilerin üretim yapılan arazilerde bizzat bitkilere dokunarak, tohumları tanımalarına önem verdiklerini dile getiren Tülek; “Karaağaç mevkiindeki lokalde uygulama yapılacak. Enstitümüz tohumluk çalışmalarını yürütüyor. Proje kapsamında sera, depo yapımı gibi unsurlar da var. Edirne için tarım şehri diyebiliriz. Hedef kitlemiz, küçük ailelerin yanı sıra küçük üreticiler, girişimciler, bu konuda yatırım yapmak isteyenler, araştırmacılardan oluşuyor. Öğrenciler bilindiği gibi tarımsal faaliyetlerimize davetli oluyorlar. Anaokulundan tutun üniversite öğrencisine kadar bütün öğrenciler tarımsal arazimizi ziyaret ediyorlar. Çocukların bu bitkilere dokunmasını önemsiyoruz. Kozmetik ve tıbbi bitkisel ürün sektör temsilcileri de ar-ge çalışmalarında birlikte yürütebileceğimiz kişiler. Bezm-i Alem Üniversitesi ile de bu kapsamda işbirliği içerisindeyiz. Bölgemizde üretilen bir ürünün alıcısı noktasında sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum. Hali hazırda talepler de mevcut durumda. Lavanta başta olmak üzere bir takım ürünleri bölgemize getirdik. Ülkemizde boya bitkileri anlamında Edirne Kırmızı tohum üretimine başladık. Ürettiğimiz materyaller ticarete konu oluyor” diye konuştu.

Şehir Gönüllüleri Vakfı Müdürü Hicran Bali’nin de katıldığı İl Genel Meclisi toplantısında Edirne Proje Geliştirme ve Uygulama Merkezi(PROMER) temsilcisi Mutlu Kılıç tarafından ‘Kadının Emeği Evinin Ekmeği’ projesinin sunumu yapıldı. Bali ise, Vakıf Hizmet Binası’nın üst katında mükemmeliyet merkezi kurulacağını söyledi. Merkezde kadınların el emeği ürünlerinin satışa sunulacağı E-ticaret alanında kapsamlı çalışmaların yürütüleceği belirtildi. Kılıç yaptığı sunumda, “Karaağaç İlkokul projemizin aşamaları tamamlandı, çevre düzenlenmesi yapılıyor. Sürdürülebilirlik konusu bizim için çok önemli çünkü bir kuruşu ziyan edebilecek durumumuz yok. Karaağaç projemize ek olarak kadın ve kadın emeğine dayanarak ilimizde geliştirilmesi gereken bir alan var. 211 halk eğitim merkezi ve 40 engelli halk eğitim merkezi kursiyeri genç üniversite mezunu iki işsiz genç merkezde istihdam edilecekler. Ana hedefimiz kadın emeğini nasıl para kazanılabilir hale getirilir sorusuna cevap bulmaktır. Ve merkez oluşturup öncelikle rekabet edilebilecek bir ürünleri belirleyelim ve piyasada pazarlanabilir hale dönüştürelim dedik. Merkez piyasadan ham maddeden malzeme alsın ve bunları dezavantajlı gruplara versin, işletmesini ve satışını gerçekleştirsin. Projemiz bu şekilde çalışacak” diyerek projeyi anlattı.

Ürünlerin pazarlanması alanında e-ticaret sisteminin önemine değinen Kılıç; “El işçiliğini hazır duruma gelen malzemeler alındıktan sonra ustalar tarafından belli aşamalardan geçirilerek kadınlara ya evlerde ya da atölyelerde uygulamalarla ürün haline dönüştürmeleri sağlanacak. İhaleleri ise Özel İdareye tanımladık. Makine ekipmanları alacağız. Projenin tutarı makine ve alımlarına yönelik. Makineler Vakıf adına alınacak ama halk eğitim merkezlerinde kullanılacak. Önemsediğimiz kısım satış ve pazarlama yönetimi. Binlerce kadına eğitim ve sertifika veriyoruz fakat bunlar bir ürüne değişmiyor. Bu ürünlerin içinden kıymetli, pazar değeri olan ürünler tasarlanacak. Bir kadına bunu üret bunun fiyatı bu diyebileceğiz ve onun el işi fiyatı belli olacak. Bu ürünler vakıf aracılığıyla satışa sunulacak ve kadınların gelir etmeleri garantilenecek. Vakfın bulunduğu binanın üçüncü katında proje başlayınca ekip orada çalışacak. İki tane genç istihdamı ön görüyoruz. E-ticaret alanı bambaşka bir alan. Onlar ticaret ve satış alanında görev üstlenecekler. Artık pazarlama e-ticarete kaydı ve o alanı büyütmek istiyoruz. Trakya Kalkınma Ajansı’nın kendi dijital alanı var bu konuda e-ticaret sistemi olarak orayı kullanacağız” açıklamasını yaptı.

Yavuz Göktaş

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.