SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİNDE AKREDİTASYON SEVİNCİ

Hemşirelik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (HEPDAK) tarafından, “Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Akreditasyon Belge Takdim Töreni” düzenlendi.

SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİNDE AKREDİTASYON SEVİNCİ

Hemşirelik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (HEPDAK) tarafından, “Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Akreditasyon Belge Takdim Töreni” düzenlendi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
15 Haziran 2021 Salı 06:18
SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİNDE AKREDİTASYON SEVİNCİ

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde, eğitimde kalitenin yükseltilmesi ve eğitim programlarımızın ulusal ve uluslararası standartlara ulaşması amacıyla başlatılan akreditasyon süreçlerinde önemli bir başarıya daha imza atıldı. Hemşirelik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (HEPDAK) tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Lisans Programı, 30 Eylül 2024 tarihine kadar yeniden akredite edildi.

Verilen eğitimin ulusal kalite yeterlilik standartlarına uygunluğunu ve kalite güvencesini ifade eden akreditasyon süreçlerinde yaşanan gelişme ile Hemşirelik Lisans Programı için daha önce 30 Eylül 2021 tarihine kadar 2 yıl süre ile verilmiş olan akreditasyon, 30 Eylül 2024 tarihine kadar 3 yıl süreyle uzatılmış oldu.

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nün akreditasyon başarısını paylaşmak ve akreditasyonun önemi, akreditasyon süreci ve bu süreçte yaşananlar üzerine bilgi alışverişinde bulunmak amacıyla “Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Akreditasyon Belge Takdim Töreni” düzenlendi.

Hemşirelik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği tarafından çevrim içi olarak düzenlenen törene, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ, Dekan Yardımcısı ve Hemşirelik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Özgül Erol ile HEPDAK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gülseren Kocaman, HEPDAK Yönetim Kurulu üyeleri, Hemşirelik Bölümü öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

HEPDAK YÖNETİM KURULU BAŞKANI PROF. DR. GÜLSEREN KOCAMAN: “AKREDİTASYON, MÜKEMMELLİĞE DOĞRU GİDİLEN BİR SÜRECİN BAŞLANGICINI İFADE EDİYOR.”

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren HEPDAK Başkanı Prof. Dr. Gülseren Kocaman, HEPDAK olarak hedeflerinin Türkiye’de hemşirelik eğitiminin kalitesini yükselterek, hemşirelerin sağlık hizmetlerini dönüştürmesine ve sağlığı geliştirmesine katkıda bulunmak olduğunu belirterek, “Sürekli geliştirilen standartlar doğrultusunda lisans ve lisansüstü hemşirelik eğitim programlarının değerlendirilmesi ve izlenmesi ile hemşirelik biliminin, eğitiminin, bakımının ve toplum sağlığının gelişiminde kalite ve yeniliğin güvencesi olmak için çalışıyoruz. Akreditasyon süreçleri bu konularda kurumlara yol gösterici olmada önemli bir rol oynuyor. Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü, 5 yıllık akreditasyon sürecini başarıyla tamamladı. HEPDAK olarak akreditasyon süreçlerinin bir mükemmellik sürecinin de başlangıcı olduğu bilinciyle gelecek 3 yılın ardından Trakya Üniversitesi’nin mevcut standartların çok üzerine çıkacağını gururla ifade edebiliriz. Trakya Üniversitesi’nde var olan okul ve hastane iş birliği, bu alanlardaki bilgi ve tecrübe aktarımı şüphesiz iki tarafın da zenginleşmesi açısından son derece önemli. Bu başarınızdan dolayı memnuniyet duydum. Süreçte emeği geçenleri tebrik ediyor ve başarılarınızın devamını diliyorum.” dedi.

HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ BAŞKANI PROF. DR. ÖZGÜL EROL: “TÜRKİYE’DE AKREDİTASYON SÜREÇLERİNE DEVAM EDEN 11 HEMŞİRELİK PROGRAMI ARASINDAYIZ.”

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Hemşirelik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Özgül Erol, Hemşirelik Lisans Programı’nın akreditasyon süreçleri hakkında bilgiler vererek “Hemşirelik Bölümü olarak amacımız, eğitimin kalitesini yükselterek daha donanımlı ve nitelikli öğrenciler yetiştirerek hem ülkemiz hem de başta Balkanlar olmak üzere diğer bölgelerde güvenli ve etkili bakım hizmetleri sunabilecek hemşireler yetiştirmektir. Hedefler doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz. Keyifli ve verimli bir değerlendirme süreci olduğuna inanıyorum. Türkiye’de akreditasyon süreçlerini devam ettiren 11 hemşirelik programı arasındayız. Bu da bizler için büyük bir mutluluk ve onur kaynağı. Bu başarıda üst yönetimimizden başlayarak herkesin büyük bir emeği var. Başta Rektörümüz, Rektör Yardımcılarımız, öğretim üyelerimiz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ DEKANI PROF. DR. SEDAT ÜSTÜNDAĞ: “ŞİMDİKİ GÖREVİMİZ BU AKREDİTASYONUN ONURUNU FAKÜLTEMİZ GENELİNE TAŞIMAK VE SÜRDÜRÜLÜR HALE GETİRMEK.”

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ da bu büyük onurun oluşmasında emeği geçen başta Hemşirelik Bölümü ve değerli mensupları olmak üzere sürece katkı sunan ve sürecin içinde olan herkese teşekkürlerini iletti. Ayrıca gerçekleştirdikleri özverili çalışmalardan dolayı Başkanı Prof. Dr. Gülseren Kocaman başkanlığındaki HEPDAK heyetine de teşekkür eden Prof. Dr. Sedat Üstündağ, “Önümüzdeki süreçte, akreditasyon çalışmalarımızı fakültemiz geneline yaymayı ve sürdürülebilir hale getirmeyi hedefliyoruz. Sürekli iyileşme ve gelişme temelli bir yaklaşımla çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

REKTÖR PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU: “EĞİTİM, ARAŞTIRMA, TOPLUMA HİZMET VE YÖNETİM ALANLARINDA KALİTE ANLAYIŞINI İÇSELLEŞTİREREK STRATEJİK HEDEFLERİMİZ DOĞRULTUSUNDA YOL ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ.”

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ise yönetim olarak kalite süreçleri ve akreditasyonu üniversitenin en önemli ve öncelikli konusu haline getirdiklerini anımsatarak, “Üniversitemizde hâlihazırda 18 birimimiz, yaklaşık beş yıllık bir çalışmanın ve emeğin ardından akredite oldu. Sağlıklı ve başarılı bir kalite iyileştirme programının başlatılması ve sonuçlandırılması için önemli adımlar attık. Genel bir kalite planlama süreci başlattık. Prof. Dr. Muzaffer Elmas başkanlığındaki Yükseköğretim Kalite Kurulu’nun değerlendirmelerinden geçtik. Süreçle birlikte YÖKAK’ın akreditasyona aday önemli kurumlarından biri haline geldik. YÖKAK Kurumsal Dış Değerlendirme Programı kapsamında Takım Başkanı olarak görevler aldım. Elde ettiğimiz bilgi, birikim ve tecrübeleri kurumumuza yansıtmayı, taşımayı bir görev addettik. Şimdi de üniversitemizde akreditasyon süreçlerine öncülük eden Sağlık Bilimleri Fakültemizin Hemşirelik Bölümünün akreditasyon süresinin uzatılması ile yeniden gururlandık. Bu tüm birimlerimize örnek olacak, onur duymamız gereken bir başarı. Bu anlamda Sağlık Bilimleri Fakültemizi ve bu başarıya emek veren, gönül veren herkesi yürekten kutluyorum. Ve biliyoruz ki bu yolculuk sürekli, hiç bitmeyecek bir yolculuk. Bizler de sürekli gelişme ve iyileşme çabası içinde eğitim, araştırma, topluma hizmet ve yönetim alanlarında kalite anlayışını içselleştirerek stratejik hedeflerimiz doğrultusunda yol almaya devam edeceğiz. Gururlu ve mutlu olduğumuzu ifade etmek isterim. Değerli Dekanımız ve Hemşirelik Bölüm Başkanımız başta olmak üzere, bu süreci yöneten ve akredite olma yolunda çaba gösteren bütün akademisyenlerimize de şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Programda açılış konuşmalarının ardından HEPDAK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gülseren Kocaman tarafından Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Lisans Programı Akreditasyon Belgesi takdim edildi.

Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.