SELİMİYE CAMİSİ, CUMA NAMAZI’NIN ARDINDAN RESTORASYONA ALINDI

Mimar Sinan’ın Ustalık Eseri Selimiye Camii, dün kılınan Cuma Namazının ardından restorasyona alındı. Cami 3,5 yıl boyunca kısmi olarak ibadete ve ziyarete açık olacak. Edirne Valisi Ekrem Canalp, “Bu cuma bizim açımızdan özellikli bir Cuma’dır. Çünkü bu Cuma Selimiye kubbesinin altında restorasyon süresi boyunca kılmış olduğunuz artık son Cumadır. Bundan sonraki üç buçuk yıllık dönem içerisinde bu kubbenin altında namaz kılmak ve cuma namazı kılmak mümkün olmayacak” dedi.

SELİMİYE CAMİSİ, CUMA NAMAZI’NIN ARDINDAN RESTORASYONA ALINDI

Mimar Sinan’ın Ustalık Eseri Selimiye Camii, dün kılınan Cuma Namazının ardından restorasyona alındı. Cami 3,5 yıl boyunca kısmi olarak ibadete ve ziyarete açık olacak. Edirne Valisi Ekrem Canalp, “Bu cuma bizim açımızdan özellikli bir Cuma’dır. Çünkü bu Cuma Selimiye kubbesinin altında restorasyon süresi boyunca kılmış olduğunuz artık son Cumadır. Bundan sonraki üç buçuk yıllık dönem içerisinde bu kubbenin altında namaz kılmak ve cuma namazı kılmak mümkün olmayacak” dedi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
22 Ocak 2022 Cumartesi 06:35
SELİMİYE CAMİSİ, CUMA NAMAZI’NIN ARDINDAN RESTORASYONA ALINDI

Mimar Sinan’ın Ustalık Eseri Selimiye Camii, dün kılınan Cuma Namazının ardından restorasyona alındı.

Selimiye Camii Restorasyonu öncesi kılınan Cuma Namazı sonrası basına açıklamalarda bulunan Edirne Valisi Ekrem Canalp, “Bu cuma bizim açımızdan özellikli bir Cuma’dır. Çünkü bu Cuma Selimiye kubbesinin altında restorasyon süresi boyunca kılmış olduğunuz artık son Cumadır. Bundan sonraki üç buçuk yıllık dönem içerisinde bu kubbenin altında namaz kılmak ve cuma namazı kılmak mümkün olmayacak. Bu üç buçuk yıllık süre içinde ibadetlerimizi esas itibariyle mihrabın ve minberin olduğu bölümde her iki taraftan da caminin girişinin olduğu ibadet alanında yapılacak” dedi.

GEÇİCİ İBADET ALANI YAPILACAK

Vali Canalp, caminin restorasyona alınmasıyla birlikte 45 günlük süreçte geçici bir ibadet alanı yapılacağını da hatırlatarak, şunları söyledi:

“45 günlük süre boyunca buradaki geçici ibadet alanı hazırlanana kadar caminin ana girişinin olduğu bölümde üstü kapalı bir ibadet alanı oluşturulacak. Ama bu dediğim gibi sadece 45 günlük bir süre için geçerli olacak. Bu 45 günlük süre sonrasında buradaki geçici ibadet alanının açılmış olacak.

Bu ana ibadet alanı da hem ibadet hem de ziyaret için 3 buçuk yıllık süre boyunca açık olacak. Bu 3 buçuk yıllık süre içinde 6 aylık bir dönem hariç, gelen ziyaretçilerimiz buradan baktıkları zamanda iskele ile birlikte dahi olsa kubbeyi de yapıyıda, restorasyon çalışmalarınıda kısmen de olsa görme imkanına kavuşmuş olacaklar.

RESTORASYON NELERİ KAPSAYACAK

Yapılacak olan bu restorasyonlar neleri kapsayacak ? En tepeden başlayacak olursak kubbenin kurşunları sökülecek. Kurşunların altındaki Horasan harçlar yine aynı şekilde sökülecek. Kubbenin ana statiğini ana taşıma elemanları ile ilgili herhangi bir problem var mı bunlar tespit edilecek. Eğer herhangi bir husus tespit edilirse bunlara da gerekli müdahaleler yapılmak suretiyle kubbe güvenli, statik bir yapı haline getirilmiş olacak . Bu yapıldıktan sonra da tekrar Horasan harcıyla kubbenin üzeri kaplanacak. Horasan harcının üzerine de tekrar yeni kurşun kaplamalarla imalat yapılmış olacak. İinci çalışma alanımız minareler. Minarelerde yine aynı şekilde ana statiğini, temel yapısını etkileyecek herhangi bir şekilde taş yenilemesi gerektiren durumlar ortaya çıkarsa bu yenilemeler yapılacak.

Bunların dışında özellikle şerefelerde kopmuş olan bazı taş parçaları var. Kopmuş olan taş  parçaların yerine de yeni taş parçaları yerleştirilecek. Aynı şekilde bütün minarelerin içine kaplama işleri de yapılmış olacak. Bunların dışında cami içinde ana kubbemizin olduğu bölümde kubbe içindeki harçlar, sıvalar kaldırılacak ve sıvalar kaldırıldıktan sonra altında özellikle daha önceki restorasyon bölümünde normal olağan ve kabul edilebilir beton kaplamalarda yine aynı şekilde ortadan kaldırılacak. Bu beton sıvaların ve beton kaplamaların yerine de aslına uygun Horasan harcıyla yenileme ve restorasyon çalışması yapılmış olacak.

KALEM İŞLERİNİN ORJİNALİ KORUNACAK

Görüldüğü gibi bu kalem işleri tespit edilecek ve kalem işleri de aynı şekilde sıfırdan yenilenme imkanına kavuşmuş olacak. Camimizin içindeki bütün camlardaki ahşap işlemeler yenilenecek. Ahşaplarda gene tepeden tırnağa tamamıyla yenileme imkanına kavuşmuş olacak. Camilerimizin ana kapıları da restore edilmek suretiyle geleceğe taşınmasında sağlanmış olacak. Avlu alanında yenileme çalışması yapılacak. Aynı şekilde kubbeler üzerinde bulunan bütün kurşun kaplamalar kaldırılacak. Altlarındaki topraklar kaldırılacak. Üzerine yapılmak suretiyle de yeni Horasan harcı ve kurşun kaplama yapılmış olacak .

SELİMİYE’NİN ALTTAN ISITMASA SİSTEMİ AÇIĞA ÇIKARTILACAK

Ele alınacak konulardan biri de camideki orijinal merkezi Isıtma Sistemi. Bunun açıga çıkartılması ile ilgili çalışmalar oluşturulacak. Şu ana kadar yapılmış çalışmalarda belli bir yere kadar orijinal olaraktan caminin hamamından zeminden bir ısıtma sisteminin varlığına ilişkin pek çok delile ulaşılmış durumda. İstanbul’da yapılmış olan büyük camilerdeki restorasyonlarda da aynı şekilde benzer bir ısıtma sisteminin varlığına ilişkin yeterli delillere ulaşıldı. Bu da Restorasyonu ve ilerleyen aşamalarında İnşallah tespitler yapıldıkça aslına uygun bir restorasyon işlemine tabi tutulacak.

HALILAR KALKIYOR

Yarından itibaren yavaş yavaş camimizdeki halıları kaldırmaya başlıyoruz. Bu 3 buçuk yıllık bir restorasyon süreci olacak ama bu süreç boyunca bizler bütün kamu görevlileri olarak Edirneliler olarak Türk İslam medeniyetinin en muhteşem eseri olarak Selimiye’yenin restorasyonu yapabilmenin onurunu şerefini  hep birlikte yaşıyor olacağız. Caminin ana statiği ile ilgili hiçbir problem. Yapılacak bu restorasyonda Selimiye’yi inşallah 1 asır daha geleceğe taşıyacaktır.”

Selimiye Camii’nin halıları bugün kaldırılmaya başlanarak, restorasyona da başlanmış olacak.

Yavuz Göktaş

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.