SÜT ÜRETİCİLERİ 'SUİÇMEZ’LE DEVAM' DEDİ

Edirne Merkez köyleri ve  Lalapaşa Süt Üreticileri Birliğinin genel kurulu Tarım İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı. Tek liste ile yapılan genel kurulda  başkan Mustafa Suiçmez görev tazeledi.Genel Kurula Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Trakya Birlik yöneticileri Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Turgay, yönetim kurulu üyeleri,Süt Üreticileri başkan ve yöneticileri ile köy ve muhtarlar katıldı.

SÜT ÜRETİCİLERİ 'SUİÇMEZ’LE DEVAM' DEDİ

Edirne Merkez köyleri ve  Lalapaşa Süt Üreticileri Birliğinin genel kurulu Tarım İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı. Tek liste ile yapılan genel kurulda  başkan Mustafa Suiçmez görev tazeledi.Genel Kurula Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Trakya Birlik yöneticileri Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Turgay, yönetim kurulu üyeleri,Süt Üreticileri başkan ve yöneticileri ile köy ve muhtarlar katıldı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
24 Şubat 2020 Pazartesi 06:21
SÜT ÜRETİCİLERİ 'SUİÇMEZ’LE DEVAM' DEDİ

262 delegenin katıldığı genel kururla ilk olarak divan oluşturuldu . Divan Başkanlığına  Rami Dağderim , başkan yardımcılığına  Ender Sar, katip üyeliklere  Mehmet Topaloğlu  Abdi Zamacı, Oy tasnifçiliğine  Enis  Aydus ve Recep  Sar getirildi.

HAYVANCILIK BÜYÜK UĞRAŞI İSTER

Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı ile devam eden  genel kurulda  söz alan Birlik Başkanı  Mustafa Suiçmez,  birliğin çalışmaları konusunda şöyle dedi, “ Tarım ve hayvancılık hem dünyanın hem de ülkemiz açısından önemli bir unsundur.Çalışma sahasına bakıldığında zahmetli bir üretim alanında çalışıyoruz.Tarımın her kademesi büyük emek isteyen kar marjı çok az olan bir meslek grubunda uğraşıyoruz. Biz bundan gurur duyuyoruz.Tarımın içinde hayvancılık bir başka uğraşı istiyor.Hayvancılık 7-24 gözetim altında olması, uğraşılması gereken tarımın içinde bir unsurdur. Hayvanlar tatil yapmaz. Hayvancılık bambaşka bir uğraşıdır . Bir de emeğimizin karşılığını alamadığımız zamanlarda şevkimiz kaçıyor, hayvancılıktan uzaklaştığımız dönemler de oluyor” dedi

YENİLİKLERİ TAKİP  ETMELİYİZ

Dünyanın öyle bir noktaya geldiğini, belirten Suiçmez” Bunu kendi bölgemizden baktığımızda yanılgıya düşeceğimiz muhakkaktır.Basınımızda iki aydan bu yana korono virüsü gündemde.Bu durum bizim üretimimizi etkiliyor.Bu günümüz kapitalist dünyasında bizi olumsuz etkileyen faktörlerden biri  de budur. Buradan özellikle gençlerimize seslenmek istiyorum. Gençlerimiz hep babasından bekliyor.Bu bir özeleştiridir.Bizler çoğu hizmeti devletimizden bekliyoruz.Bu konuda haklı olacağımız yönler vardır. Hizmeti devletten beklerken  bölgemizdeki, ülkemizdeki değişim ile dünyadaki değişimi takip etmemiz lazım. Nasıl elimizdeki telefon tuşuna bastığımızda dünyadaki gelişmeleri görebiliyorsak tarım ve hayvancılıkta da yenildikleri takip etmemiz gerekiyor” dedi

BİZ HAYVANCILIĞIN SESİNİ DUYURUYORUZ

Birlik olarak bu gelişimin takipçisi olduklarını belirten Suiçmez, ”Şunu belirtmek isterim Edirne’nin 9 ilçesi ve 256  köyünde  yaklaşık 650 ton süt üretimi var. Edirne Süt Üreticileri Birliğine baktığımızda Bizim piyasaya sürdüğümüz tonaj 27-28 ton. Onda biri diye değiliz.Hayvancılığın sesini duyurma anlamına geldiğinde sizin hakkınızı savunuyoruz. Basın organlarında ve sosyal medyada bunu görebilirsiniz.Yüzde on dahi oluşturmayan bu Birlik dört yıl zarfında sizin sesinizi duyuran birlik olduk.Haklı olduğumuz yerde sözümüzü esirgemedik.Bu sütleri yüksek tonajla arz edenler çiftçinin sesini duyurmadılar” dedi.

FİYAT BELİRLEMEDE EKİMİZ OLMUYOR

Süt fiyatı belirleme noktasında bizim katkılarının olmadığını belirten Suiçmez “Biz hiçbir zaman  susmayacağız.yandık bittik demeyeceğiz,hakkımızı savunmayı sürdüreceğiz. Taleplerimizi Bakanlık dahil her kademede her zaman dile getireceğiz.Geçen kasım ayında Ankara’da Tarım Şurası yapıldı. 60 maddelik bildirge açıklandı. Bu yıl bunlar hayata geçirilecek. Bunların içinde bir madde bizim talebimizdir.Yeni yılda çıkacak genelgelerle tarımcılığımız yeni  gelişmelere  yönelecektir.Şunu aklınızdan çıkarmayın, belki  bizim ömrümüz yetmez. Bunu bön söylemiyorum ,Dünya Gıda Örgütü ve bu alanda dünyayı şekillendiren bilim adamları söylüyor. 50 yıl sonra gıda  savaşları olacak deniliyor.Bunu daha sonra 30 yıla çektiler.Küresel ısınma, dünyada meydana gelen  olaylar Avustralya’daki yangınlarla  dünyada gıda üretimi gittikçe  zorlaşmakta. İşimiz zor alın terimizin karşılığını alamıyoruz.Bizim fiyat politikalarında yapacağımız bir şey yok. Bizim görevimiz sesinizi en üst makamlarda dile getirmek.Tarım ve hayvancılıktan hiçbir zaman  kopmayalım . Birlik ve beraberlik içinde daha güçlü oluruz. Dağıldığımızda bu kapitalist düzen bizi yok eder. Ben bu duygularla önce süt üreticileri birliğimize , sonra Edirne’mize hayırlı5 olmasını dilerim” dedi.

YENİ YÖNETİCİLER BELİRLENDİ

Gündemin diğer maddelerinin görüşülmesinden sonra  yapılan tek listeli seçimle,  7 kişilik yönetim kurulu asil üyeliğine   Mustafa Suiçmez, Ahmet Teferiş, Saim Gençalp,Ahmet Karanfil, Ferhat Kahve Seyfi Uz, Mustafa Tarlacı  seçildi .

Denetim kuruluna ise ,İsmail Taşkın  Suat Kabakpehlivan, Metin Yılmaz seçildi.

Fikri Yalın

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.