"TEKLİF EDİLEN ZAM KABUL EDİLEMEZ"

Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Alim Kanpolat, Kamu İşveren Heyeti, memur ve memur emeklilerine 2022 için %5+6; 2023 yılı için ise %6+6 maaş artışı öngördüğünü hatırlatarak, “Bu teklif, bizim istediğimizin yarısı bile değildir, dolayısıyla kabul edilmesi de mümkün değildir. Bütün uluslararası kuruluşlar 2022 yılında Türkiye’de yıllık enflasyonun en iyimser tahminle %15 olacağını öngörmektedir” dedi.

"TEKLİF EDİLEN ZAM KABUL EDİLEMEZ"

Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Alim Kanpolat, Kamu İşveren Heyeti, memur ve memur emeklilerine 2022 için %5+6; 2023 yılı için ise %6+6 maaş artışı öngördüğünü hatırlatarak, “Bu teklif, bizim istediğimizin yarısı bile değildir, dolayısıyla kabul edilmesi de mümkün değildir. Bütün uluslararası kuruluşlar 2022 yılında Türkiye’de yıllık enflasyonun en iyimser tahminle %15 olacağını öngörmektedir” dedi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
17 Ağustos 2021 Salı 06:07
"TEKLİF EDİLEN ZAM KABUL EDİLEMEZ"

Türkiye Kamu Sen’e bağlı sendikalar, hükümetin açıkladığı memur zammı teklifinin kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Türkiye kamu Sen’e bağlı sendikalar dün 1. Murat Devlet Hastanesi girişinde memurlara teklif edilen zammın kabul edilemez olduğunu dile getirerek, haklarını aramak için basın açıklaması yaptı.  Basın açıklamasını Türkiye Kamu Sen Edirne İl Temsilcisi Alim Kanpolat yaptı. Kanpolat, ülkede bir çok konuda olumsuzluklar yaşandığını hatırlatarak “Devletimizin kamu görevlileri  bütün yaraları sarmak için var gücüyle mücadele ediyor” dedi.

Devlet Memurlarının, UMKE’siyle, AFAD’ıyla, dalgıçlarıyla, İtfaiyesiyle, Sağlıkçısıyla, Ormancısıyla, Eğitimcisiyle, elektrik, Doğalgaz, su, altyapı hizmetleriyle, postacısı, zabıtası ve güvenlik görevlisiyle halkın idmanına koştuğunu dile getiren Kanpolat, şunları söyledi:

“Kamu görevlileri olarak yalnızca olağan dönemlerde değil özellikle olağanüstü dönemlerde de Devletimizin görünen yüzü, şefkat eli olarak hayati bir görev yürütüyoruz.

Bu kapsamda değerlendirdiğimizde Kamu çalışanlarımızın ifa ettikleri hizmetlerin değerinin ve öneminin parasal bir karşılığı bulunmuyor.

Yaşanan felaketlerde bir kere daha gördük ki, kamu hizmeti kutsal bir görev ve onu layıkıyla yerine getiren fedakâr çalışanlar sayesinde bugün ülkemizin dört bir yanında hayat normal seyrinde ilerleyebildiğini görüyoruz.

Son dönemde ekonomideki gelişmeler de hep birlikte izlemekteyiz. Bilhassa 2012 yılından beri gerek zorunlu harcama kalemlerindeki artışlar gerekse döviz, altın, konut gibi kalemlere gelen zamlar, maaşlara yapılan %3 lük zamların kat be kat üzerinde seyrediyor ve maaşların gün geçtikçe eridiğini hepimiz yaşayarak görüyoruz. Kamu çalışanlarının maaşları yıl içinde enflasyon kadar bile artmıyor; sonradan verilen enflasyon farkı ise hiçbir yaraya merhem olmuyor.

Aynı işveren toplumun çeşitli kesimlerini desteklerken afetle, salgınla, felaketle boğuşan memurlarımız bir de ekonominin cenderesi altında eziliyor.”

BİZE TEKLİF EDİLEN ORAN KABUL EDİLEMEZ

Kanpolat, Türkiye Kamu-Sen olarak kamu görevlilerimizin kazanımlarını artırmak ve bu  olumsuz gidişata son verebilmek adına ortak taleple gittiklerini hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Bugün gelinen noktada ülkemiz nüfusunun yaklaşık 4’te 1’inin 2022 ve 2023 yıllarındaki ekonomik geleceğinin belirleneceği toplu sözleşme görüşmelerinde işveren tarafı da teklifini sundu. Kamu İşveren Heyeti, memur ve memur emeklilerine 2022 için %5+6; 2023 yılı için ise %6+6 maaş artışı öngörüyor.  Bu teklif, bizim istediğimizin yarısı bile değildir, dolayısıyla kabul edilmesi de mümkün değildir. Halihazırda yıllık resmi enflasyon %18,95 seviyesindedir. Muhtemelen 2021 yılı enflasyonu %20 dolayında gerçekleşecektir. Bütün uluslararası kuruluşlar 2022 yılında Türkiye’de yıllık enflasyonun en iyimser tahminle %15 olacağını öngörmektedir. Yani önümüzdeki iki yıllık süre içinde enflasyon toplamda en az %35-40 dolayında gerçekleşecektir. Yapılan teklif ise bu gerçekleri karşılamaktan uzaktır. Bugüne kadar kamu görevlilerinin yaşadığı sorunların temelinde maaş artışlarının hedeflenen enflasyona göre belirlenmesi gelmektedir. Hayallere göre zam verip gerçekleri görmezden gelmenin bedelini kamu görevlilerimiz ödememelidir.”

HÜKÜMET İVEDİLİKLE TEKLİFİ YENİLEMELİDİR

Hükümetin teklifi ivedilikle yenilemek zorunda olduğunu dile getiren Kanpolat, “Yapılacak teklifte gerçekleşen enflasyon, büyüme, refah payı, harcamalar ve geçmiş dönemde yaşanan kayıpların telafisi gibi etkenler mutlaka değerlendirilmelidir. Sayın Bakan teklifinde sözleşmeli çalışanlarımızın sorunlarının çözüleceğini, 3600 ek gösterge talebimizin kabul edildiğini ve refah payı ile ilgili bir gelişme yaşanabileceğini ifade etmiştir. Bunlar son derece olumlu olmakla birlikte, bu tekliflerin altı doldurulmalı, rakamlar netleştirilmelidir. Biz Türkiye Kamu-Sen olarak, pazarlık yapmaya zaman kalacak şekilde bir an önce yeni ve kabul edilebilir bir teklifin gelmesi için Hükümete açık çağrıda bulunuyoruz. Bu teklifte toplu sözleşmelerin başında Kamu İşveren tarafına sunduğumuz,Gerçek enflasyon rakamlarının dikkate alındığı kabul edilebilir bir oransal artış; Geçmiş dönemlerde yaşanan kayıpların telafisi için seyyanen zam; Ülke ekonomisindeki büyümeden kamu görevlilerine de pay verilmesi; Reel gelir artışı sağlanabilmesi için maaşlara refah payı eklenmesi; Kamuda yalnızca memurlara verilmeyen Bayram İkramiyesinin, memurlara da verilmesi; Toplu Sözleşme İkramiyesinin yükseltilerek sendika üyesi kamu görevlilerinin teşvik edilmesi; 3600 ek gösterge uygulamasının tüm kamu çalışanlarını kapsayacak şekilde düzenlenmesi; Bütün güvencesiz sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi; Yardımcı Hizmetlilerin Genel İdare Hizmetleri Sınıfına alınması;

 Aile yardımı, çocuk parası, doğum ve ölüm yardımı gibi sosyal yardım kalemlerinin çalışanın ihtiyacını karşılayacak şekilde yükseltilmesi gibi konuların mutlak surette yer alması gerekmektedir.

Bütün bu unsurların yanında hizmet kollarına ilişkin olarak diğer hususların da sorunları kalıcı bir çözüme kavuşturacak biçimde ele alınması zorunludur. Biz, hakkımız olmayan hiçbir konuyu ve meblağı masaya taşımıyoruz. Hakkımızdan aşağısına da rıza gösterecek değiliz. Yıllardan beri “Hakkınız ödenmez” diyerek alkışlanıyoruz;  şimdi ise hakkımızın ödenmesini istiyoruz.  Biz artık sırtımızın sıvazlanmasını değil, cüzdanımıza insanca yaşamaya yetecek kadar para konulmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

BİZLER BİZİ MEMUR SAYMA, BİZİ ELEKTRİK SAY, DOĞALGAZ SAY, AYÇİÇEĞİ SAY

Türk Sağlık Sen Edirne Şube temsilcisi Özcan Arslan da basın açıklamasında şunları söyledi:

“Bizler bizi memur sayma diyoruz, bizi elektrik say, doğalgaz say, ayçiçeği say bizi neye sayarsan say memur sayma diyoruz artık. Son 2-3 yıldır yüzde 2,3’lerle bıktık diyoruz. Çoğu arkadaşımızın cümlesi bu ben bunu iletmek için geldim. İşçi arkadaşlarımız yüzde 20-30 alırken, memurlar markette yüzde 5 mi etkilendi diyorlar. Haklılar bence. Masada kazanılamayan hak sahada kazanılır diyoruz. Artık duyun diyoruz bizleri. Biz üvey evlat değiliz, devletin vatandaşıyız. Bizlerde devletin evlatlarıyız. Çocuk yardımı bugün bizim bordrolarına bakın 85 lira, bir paket bez olmuş 250-270 lira arası. Bizlerle dalga geçmeyin. Okumuş insanlarız masada anlaşırız biz. Sahaya gerek yok, iş bırakmaya da gerek yok.”

Konuşmaların ardından basın açıklamasına katılan memurlar, memur sayma doğal gaz say, elektrik say , ayçiçeği say sloganları attı. Memurlar ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Yavuz Göktaş

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.