TOPLU TAŞIMA NEFES ALACAK!

Bugün gerçekleşen Edirne Belediye Meclisi 2’nci Olağanüstü Toplantısı’nda korona virüs salgını nedeniyle yolcu sayıları oldukça düşen ve zor günler geçiren toplu ulaşım firmalarına, ‘Yeni Korona Virüs Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması’ hakkında kanun kapsamında Edirne Belediyesi tarafından destek verilmesi konusu görüşüldü. Şehirde hizmet veren toplu ulaşım firma araçlarına kilometre başına 75 kuruş destek verilmesi ve bu desteğin aylık 120 bin TL’yi geçmeyecek şekilde yapılmasını içeren madde, oybirliğiyle kabul edildi.

TOPLU TAŞIMA NEFES ALACAK!

Bugün gerçekleşen Edirne Belediye Meclisi 2’nci Olağanüstü Toplantısı’nda korona virüs salgını nedeniyle yolcu sayıları oldukça düşen ve zor günler geçiren toplu ulaşım firmalarına, ‘Yeni Korona Virüs Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması’ hakkında kanun kapsamında Edirne Belediyesi tarafından destek verilmesi konusu görüşüldü. Şehirde hizmet veren toplu ulaşım firma araçlarına kilometre başına 75 kuruş destek verilmesi ve bu desteğin aylık 120 bin TL’yi geçmeyecek şekilde yapılmasını içeren madde, oybirliğiyle kabul edildi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
13 Mayıs 2020 Çarşamba 16:53
TOPLU TAŞIMA NEFES ALACAK!

Edirne Belediye Meclisi'nin 2020 yılındaki 2’nci Olağanüstü Toplantısı bugün Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclis toplantısı başlamadan önce Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Yaver Tetik, kentte devam eden altyapı çalışmaları hakkında meclis üyelerine bilgiler verdi. Altyapı projelerini İller Bankası’na onaylattıklarını belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da altyapı çalışmaları ile ilgili teknik detaylar verdi. Bayrama kadar Abdi İpekçi Caddesi’nde her türlü altyapı çalışmasının bitmiş olacağını belirten Gürkan, söz konusu caddede asfaltlama çalışmasına başlayacaklarını söyledi. Belediye Meclisi Olağanüstü Toplantıda gündemdeki 4 madde görüşülerek karara bağlandı.

TABYA’NIN GİRİŞİNDEKİ ALAN BAKANLIĞA TAHSİS EDİLDİ
Edirne Belediye Meclisi Olağanüstü Toplantısı’nın 1’inci maddesinde; uzun süredir Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilerek Balkan Tarihi Müzesi’ne dönüştürülecek olan Hıdır Baba Tabyası’nın girişinde yer alan Edirne Belediyesi’ne ait alanın tahsis edilmesi konusu görüşüldü. Hıdır Baba Tabyası’nın girişindeki 5 bin 129 metrekare alanın parklanma alanı olarak kullanılmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı’na süresiz olarak tahsis edilmesi, tüm grupların oy birliğiyle kabul edildi.

“TOPLU TAŞIMAYA NEFES DESTEĞİ”
Gündemin 2’nci maddesinde ise, yolcu taşıma sayıları oldukça düşen toplu taşıma firmalarına Edirne Belediyesi tarafından destek verilmesi konusu görüşüldü. Başkan Gürkan madde görüşülmeden önce yaptığı konuşmada, “Daha önce de bu konu gündeme gelmişti. Hatta şunu söylemiştik; 2018 yılında Büyükşehir Belediyeleri Kanunu’na eklenen bir madde ile Türkiye’deki 30 büyükşehirin bütçelerinden özel toplu taşımalara gelir desteği yapmalarının yolu açılmıştı ve o tarihten beri de büyükşehir belediyeleri şehirlerindeki özel toplu taşıma firmalarına, kooperatiflere, kişilere bu desteği yapıyordu. Covid-19 gerçekten bütün çalışanları, bütün esnafı çok sıkıntılı duruma soktu. Yine hükümetimiz bu kapsamda 7244 sayılı ‘Yeni Korona Virüs Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması’ hakkında kanun ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını içeren kanunu çıkararak; korona virüs tedbirlerinin ekonomik anlamda da en az hasarla atlatılmasını sağlamayı amaçladılar. Bu bağlamda şehrimizde hizmet veren ETUS ve Tek Araçla Ulaşım firmalarına günlük kilometre başına 75 kuruş bir destek ödenecek. Bunu da hiçbir şekilde aylık 100 bin TL’yi geçmeyecek şekilde yapacağız. Türkiye’nin her yerinde toplu taşıma sayıları düştü. Edirne’de de Türkiye’nin her yerinde de Sağlık çalışanlarımız ücretsiz taşındı. Taşınmaya devam ediyor. 20 bin TL sadece mazot gideri ama 10 bin TL gelir. Arkadaşlar bugüne kadar dayandılar. Devletin ve hükümetin talimatlarını yerine getirdiler. Ama devlette bu kanunu çıkararak, onların en azından nefes almaları için bir destek verdi.” dedi.  AK Parti Grup Başkanı Mehmet Çapoğlu ise 100 bin TL’lik üst limitin 120 bin TL’ye çıkarılmasını önerdi. Çapoğlu’nun önerdiği şekilde oylanan madde, oybirliğiyle kabul edildi.

BELEDİYE KİRACILARINDAN KİRA VEYA ECRİMİSİL BEDELLERİ ALINMAYACAK
3’üncü maddede ise; 244 Sayılı Kanunun 1/ç maddesine göre Edirne Belediyesi mülkiyetinde veya hüküm ve tasarrufu altında bulunan taşınmazların 19/03/2020 tarihinden itibaren 3 aylık döneme ait tahsil edilmesi gereken kira bedelleri veya ecrimisil bedellerinin (faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunamayan işletmelerden) tahsil edilmemesine, işlemlerin yürütülmesi ile usul ve esaslarını belirlemek üzere Belediye Encümenine yetki verilmesi konusu oldu. Başkan Gürkan konuyla ilgili olarak, “Biz Edirne Belediyesi olarak buna çok önceden başlamıştık. Pandemi krizinin ilan edilmesiyle birlikte kesik suların açılmasını sağladık. Ardından bütün meclis hep beraber Türkiye’de ilk olarak su bedellerinde 2 ay indirime gittik. Şu anda 92 kiracımız var. 27’si tamamen açık ama gelen yok. 17’si kısmen açık. 28’i tamamen kapalı. Bir de terminalimiz var o da kısmen çalıştı. Yine sözleşmeleri devam eden 12’si dediğim şartlarda açık. Önceden tuvalette 100 kişi geliyorsa şimdi 3 kişi geliyor. Spor alanlarımız, lokallerimiz var onlar tamamen kapalı. Turizm Otobüsümüz neredeyse hiç çalışmıyor. Umumi tuvaletler, yol kenarı araç paklanma da aynı şekilde.” ifadelerini kullandı. Gürkan’ın konuşmasının ardından oylanan madde, oybirliğiyle kabul edildi.

KATI ATIK ÜCRETİ ALINMAYACAK
Belediye Meclisi’nde görüşülen son madde de 7244 Sayılı Kanunun 1. maddesi 1. fıkrasının (g) bendinde “Faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunamayan işletmelerin yıllık İlan ve Reklam Vergileri ile yıllık Çevre Temizlik Vergilerinin, faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunulamayan dönemlere isabet eden kısmı alınmaz.” denildiğinden, COVİD-19 salgını ile mücadele kapsamında faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunamayan işletmelerin yıllık İlan ve Reklam Vergileri;  yıllık Çevre Temizlik Vergileri ve Edirne Belediye Başkanlığı 2020 Yılı Vergi, Resim, Harç ve Ücret Tarifeleri’nde belirlenen için Katı Atık Toplama ve Taşıma Ücreti’nin faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunulamayan dönemlere isabet eden kısmının alınmaması, konu hakkında usul ve esasların Belediye Encümeni tarafından belirlenmesi konusu görüşüldü. Bu maddenin Edirne’deki tüm esnaf için geçerli olduğunu belirten Gürkan, “Edirne’de bin 400 işyeri faaliyetlerini durdurdu. Türkiye’deki bütün belediyeler gibi biz de çok sıkıntıdayız. Bir taraftan hem COVİD ile ilgili tedbirleri alıyoruz hem de hizmeti aksatmamaya çalışıyoruz. Hem de gelirlerimizin önemli bir kısmını kesintiye uğratıyoruz. Ama bunu gönül rahatlığı ile yapıyoruz. Bu zor zamanda halkın yanında olmazsak ne zaman olacağız. Bu ay bütün belediyelerin hazine payları yüzde 50 üzerinde düşerek geldi. Bu zorlukları beraber aşacağız. Faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunamayan işyerlerinden bu dönemle sınırlı olmak üzere katı atık taşıma ve toplama ücreti alınmayacak.” dedi. Son madde de Belediye Meclisi tarafından oy birliğiyle kabul edildi.

19 MAYIS’TA BANDO ŞEHİR TURU ATARAK KONSER VERECEK
Belediye Başkanı Recep Gürkan meclis sonunda yaptığı konuşmada, 23 Nisan Akşamı Turizm Otobüsü ile belli bir güzergâhta Belediye Bandosu ile birlikte gezdiklerini belirterek, “Vatandaşlarımızda evlerinin balkonlarını bayraklarıyla süslemişler. Çok coşkulu bir kutlama oldu. Gururla İstiklal Marşı’nı okuduk Ama sonra çok fazla eleştiri aldık. Ama sonra baktık ki şehrin sadece belli bir bölgesini gezebilmişiz. Şimdiden ilan ediyorum. Belediye Bandomuzu iki gruba ayırıyoruz. İki ayrı araçla şehrimizin tüm bölgelerini gezecek ekiplerimiz. 23 Nisan’daki eksiğimizi de bir anlamda telefi etmiş olacağız. Ben şimdiden ülkemizin kurucusu, milletimizin kurtarıcısı Ulu Önder Mustafa  Kemal Atatürk’ün (Benim doğum günümdür) de dediği 19 Mayıs Samsun’a çıkışının yıldönümünü bir kez daha kutluyorum. Gençlerimizi de tebrik ediyorum. Atatürk’ün dediği gibi Cumhuriyet onlara emanet.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.