TOPU BELEDİYEYE ATTI!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatlarıyla hazırlanan ‘Esnaf Önlemler Paketi’ hakkında bilgiler vermek üzere basın toplantısı düzenleyen CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, tüm Pazar yerleri açılmasına rağmen henüz açılmayan Kırsalın Doğal Pazarı’yla ilgili soruya ise, “Belediye Başkanımız ve Belediyedeki kurum müdürlerimiz Kırsalın Doğal Pazarı üzerinde çalışmalar yapıyor. Biraz daha derlenip toparlanması ve kırsalın kendi özüne dönmesiyle ilgili Edirne Belediyesi’nin ciddi bir çalışması var. Bir süre veremiyorum ama bu pazar yeri açılacaktır. Konuyla ilgili en somut açıklamayı Belediye Başkanımız yapacaktır.” cevabını verdi.

TOPU BELEDİYEYE ATTI!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatlarıyla hazırlanan ‘Esnaf Önlemler Paketi’ hakkında bilgiler vermek üzere basın toplantısı düzenleyen CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, tüm Pazar yerleri açılmasına rağmen henüz açılmayan Kırsalın Doğal Pazarı’yla ilgili soruya ise, “Belediye Başkanımız ve Belediyedeki kurum müdürlerimiz Kırsalın Doğal Pazarı üzerinde çalışmalar yapıyor. Biraz daha derlenip toparlanması ve kırsalın kendi özüne dönmesiyle ilgili Edirne Belediyesi’nin ciddi bir çalışması var. Bir süre veremiyorum ama bu pazar yeri açılacaktır. Konuyla ilgili en somut açıklamayı Belediye Başkanımız yapacaktır.” cevabını verdi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
10 Ekim 2020 Cumartesi 08:41
TOPU BELEDİYEYE ATTI!

Pandemi sürecinde oldukça zor zamanlardan geçen esnaflara destek olunması için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğu tarafından 17 maddelik bir destek paketi önerisi açıklanmıştı. Dün CHP Edirne İl Başkanlığında basın toplantısı düzenleyen İl Başkanı Fevzi Pekcanlı da talepleri yineleyerek, 335 bin esnafın kepenk kapattığını ve destek olmaması durumunda kepenk kapatanların sayısının artacağını dile getirdi. Açıklamanın ardından esnaf konusu gündeme gelmişken Pekcanlı’ya, Edirne kamuoyunu meşgul eden Kırsalın Doğal Pazarı’yla ilgili gelişmeler de soruldu. Pekcanlı da bu konuda Edirne Belediyesi’nin ciddi bir çalışma yaptığını belirtti ve çalışmaların tamamlanmasının ardından pazarın açılacağını ifade etti.
 

“335 BİN ESNAF KEPENK KAPATTI”

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, TÜİK verilerine gore 335 bin esnafın kepenk kapattığını belirterek, “Ülkemiz ağır bir salgın sürecinden geçmektedir.Tüm yurttaşlar bu süreçten olumsuz etkilenirken en ciddi sıkıntıyı yaşayan kesimlerin başında esnafımız gelmektedir.Salgın döneminde 700 bin esnaf dükkanını kapatırken iktidar sosyal devlet olarak esnafa karşılıksız olarak tek kuruş yardımda bulunmamıştır. Bu süreçte dükkanını kapatan esnafın her türlü vergi, stopaj, sigorta, kira ve faturalarının devlet tarafından karşılanması taleplerimiz borç içinde yüzen esnafın krediye rahat ulaşabilmesi için sicil affı çıkarılması önerimiz iktidar tarafından gündeme alınmamıştır. Esnafımız her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullar altında ezilirken artık dayanacak gücü kalmamıştır. Ülkenin dört bir yanından her gün yüzlerce esnafın kepenk kapattığı siftah yapmadan günü bitirdiği haberlerinin yanı sıra bir de borçlarını ödeyemediği, ailesini geçindiremediği için intihar eden esnaflar ya da tezgahına el konulduğu için kendini yakan güvencesiz seyyar satıcı haberleri gelmektedir. TÜİK’in verilerine göre 2 milyon 616 bin esnafımız varken bu yıl hem pandeminin hem de yaşanan ekonomik krizin etkisi ile 335 bin esnafımız kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Geçtiğimiz Haziran ayında 7 bin 222 iş yeri kapanırken bu rakam son beş yılın bütün Haziran aylarındaki en yüksek veri olarak kayıtlara geçmiş durumdadır.” dedi.


“İKTİDAR ESNAFIN TEK BİR DERDİNE ÇARE ÜRETEMEMİŞTİR”
İktidarın bugüne kadar esnafın dertlerine care üretemediğini söyleyen Pekcanlı, “Esnafla beraber esnaf sayılan ama dükkanı olmayan pazarcılar 500 bin kağıt toplayıcısı 30 bin simitçi, 10 bin çiçekçi, 6 milyon kişi sokaklardan, 1 milyon gündelikçi ise temizlikten geçimini sağlarken bu emekçilerde hükümet tarafından hep görmezden gelinmiştir. İktidar bu güne kadar esnafın bir tek derdine çare üretmemiştir. Esnafa sadece faizle kredi verilmiş, verilen kredilerin üzerine faiz eklenerek 3 ay süreyle ertelenmiştir. Tüm bu olumsuz tablo yetmezmiş gibi açlık ve yoksullukla karşı karşıya kalan, gıda paketlerine muhtaç hale gelen esnafa IBAN numarası gönderip para istenmiştir. Saray hükümeti 8 ayda 510 milyar 418 milyon vergi toplamıştır.26 milyar 400 milyon lira yurt dışından borç almış, Merkez Bankası’nın 44 milyar 460 milyon liralık karını hazineye transfer etmiş, Merkez Bankasına 66 milyar liralık kağıt para bastırmıştır. Merkez Bankası’nın kasasında ki 73 milyar 878 milyon dolarlık dövizi de satarak onu da kullanmıştır. Saray Hükümeti’nin, 2020 yılı ilk 8 ayında kullandığı para 1 trilyon 576 milyar 748 milyon liradır. Bu paradan esnafa 1 kuruş yardım yapılmamıştır. İktidar bu 8 aylık süreçte tefecilere 91 milyar 614 milyon lira faiz öderken; kendi esnafına karşılıksız yardımda bulunmamış, üstelik esnafın borcuna yeni faizler eklemiştir. Bu kara günde esnafımız çaresiz ve yalnız değildir. Esnafımızın her türlü derdi ve sorunu için Cumhuriyet Halk Partisi vardır.” ifadelerini kullandı.

“ESNAFIN SÖZCÜSÜ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Pekcanlı, esnaflarla ilgili CHP’den yapılan 17 talebi yineleyerek, “Genel Başkanımızın 6 Ekim Salı günü grup toplantısında dile getirdiği ‘Esnafımız için 17 Talep’ başlıklı önerimizi bir kez daha seslendiriyoruz;

1-Acilen bir Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır.

2-Esnafımız için sicil affı çıkarılmalıdır.

3-Esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir.

4-Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır.

5-Zincir mağazalar ve AVM’ler için düzenleme yapılmalıdır. AVM’ler  haftanın  bir günü kapanmalıdır.

6-Esnafın sosyal güvenlik primleri, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde Hazine tarafından karşılanmalıdır.

7-Esnafa salgın sürecinde haksız-insafsız cezalar yazılmamalıdır.

8-Devlet esnafa olan borçlarını ödemelidir.

9-Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunlara izin verilmelidir.

10- Küçük esnafımızın yanında çalışanların kısa çalışma ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir.

11-Kamu kurumları, işyerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olan esnafımızdan kira almamalıdır.

12- Ertelenen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında yeniden yapılandırma olanağı getirilmelidir.

13- Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır.

14- Okul kantinlerinden bir yıl süreyle kira alınmamalıdır.

15-Servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları iptal edilmelidir.

16-Altı milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır.

17- Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır.

İçinden geçtiğimiz pandemi süreci sosyal devletin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermektedir. Başta esnaflarımız olmak üzere salgının olumsuz etkilediği tüm kesimlere en kısa sürede gerekli destek sunulmalıdır. İktidarın yapması gerekenler çözüm önerilerimizde sıralanmıştır. Bu öneriler dikkate alınarak esnaflarımızın sorunları giderilmelidir.

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun  da ifade ettiği gibi Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün garibanları, işsizlerin, emekçilerin, esnafın sözcüsü olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.
 

“KIRSALIN DOĞAL PAZARI’YLA İLGİLİ BELEDİYENİN BİR ÇALIŞMASI VAR”

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Kırsalın Doğal Pazarı’yla ilgili bir gazetecinin sorduğu soruya, “Belediye Başkanımız ve Belediyedeki kurum müdürlerimiz Kırsalın Doğal Pazarı üzerinde çalışmalar yapıyor. Biraz daha derlenip toparlanması ve kırsalın kendi özüne dönmesiyle ilgili Edirne Belediyesi’nin ciddi bir çalışması var. Bilindiği üzere halk pazarları belediyenin izniyle, belediyenin kontrolüyle açılıp kapanır. Bir süre veremiyorum ama bu pazar yeri açılacaktır. Sadece Belediyede bununla ilgili yeni bir çalışma yapılıyor. Belediye Başkanımız gerekli açıklamayı yapacaktır. Geçen günkü grup toplantımızda da konu gündeme geldi. Halkımızdan gelen bu talebi Başkanımız da yerinde görüyor ama bir tarafta da esnaflarımız var.  17 maddelik bir paket açıkladık. Esnafımızı da düşünmek zorundayız. Belediye ciddi güzel bir çalışma yapıyor. Başlıkları Belediye Başkanımız bana aktardı. Çalışma bitmediği için en somut açıklamayı da kendisi yapacaktır.” cevabını verdi.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.