TRAKYA ÜNİVERSİTESİNE AĞAÇ TEPKİSİ “KURUYAN HER AĞAÇTA, VEBAL ALTINDA OLACAKSINIZ!”

Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi’nde cami yapımı nedeniyle, alanda bulunan ağaçların söküldüğünü söyleyen Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren, “Bu alandan kaç ağaç söküldü, nereye nakledildi?  Kuruyan her ağaçta vebal altında olacaksınız.” dedi.

TRAKYA ÜNİVERSİTESİNE AĞAÇ TEPKİSİ “KURUYAN HER AĞAÇTA, VEBAL ALTINDA OLACAKSINIZ!”

Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi’nde cami yapımı nedeniyle, alanda bulunan ağaçların söküldüğünü söyleyen Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren, “Bu alandan kaç ağaç söküldü, nereye nakledildi?  Kuruyan her ağaçta vebal altında olacaksınız.” dedi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
24 Kasım 2018 Cumartesi 09:43
TRAKYA ÜNİVERSİTESİNE AĞAÇ TEPKİSİ “KURUYAN HER AĞAÇTA, VEBAL ALTINDA OLACAKSINIZ!”Dün düzenlenen basın toplantısında, Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi’nde bulunan Onkoloji Bölümü’nün karşısında yapılacak olan cami için alandaki ağaçların kökünden söküldüğü iddia edildi. Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği tarafından düzenlenen ve birçok STK tarafından destek verilen basın açıklamasında konuşan Dernek Başkanı Ayten Eren, “Bu alandan kaç ağaç söküldü, nereye nakledildi?  Kuruyan her ağaçta vebal altında olacaksınız. Yazıktır, günahtır, ayıptır.” dedi.

“BU DURUM BİZİ OLDUKÇA ÜZMÜŞTÜR”
ADD Edirne Şubesi, ÇYDD Edirne Şubesi, Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, Edirne Kent Konseyi, Edirne Tabipler Odası, Edirne Diş Hekimleri Odası, TMMOB Edirne İKK tarafından destek verilen  basın açıklamasında konuşan Dernek Başkanı Ayten Eren, “Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi’nde bulunan merkez kütüphanenin yanında, Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümü’nün hemen karşısında, spor alanı olarak ayrılmış, öğrencilerin ve hastaların altında dinlendiği ağaçlık alana cami inşaatına başlanmıştır. Konuyla ilgili olarak Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği’nin Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’ne, bu alanın yeşil alan olarak değerlendirilmesi, öğrenci ve hastaların ihtiyaçları doğrultusunda düzenlenmesi, üniversite bünyesindeki yüksekokulları, fakülteler, yaşam merkezi dahil olmak üzere çok sayıda mescit bulunduğu, yapılması düşünülen cami için başka bir alanın seçilebileceği belirtilmiştir. Eğitimin, bilimin, tıbbın, akılcı düşünmenin ve davranmanın temel yeri olduğunu düşündüğümüz üniversitede böyle bir durumun ortaya çıkması bizi son derece üzmüştür. Hatırlatmak isteriz ki; Penceresinden ağaç gören hastalar, görmeyenlere göre daha çabuk ve daha az komplikasyonla iyileşmektedir.” dedi.
“FATİH SULTAN MEHMET HAN’IN FERMANI ÇOK DEĞERLİDİR”
Fatih Sultan Mehmet Han’ın fermanından örnek veren Eren, “Edirne’de yaşayan vatandaşlar olarak tarihe not düşmek istiyoruz ki, hemşehrisi olduğumuz Fatih Sultan Mehmet Han’ın, ‘Ormanlarımdan bir dal kesenin, başını keserim’ fermanı çok değerlidir. Ağaçlar, ormanlar yaşamın asli unsurlarıdır ve biz onları ömürlerinin sonuna kadar korumak ve yaşatmaya mecburuz ki, bunu bizlerden daha çok sahiplenmesi gereken üniversitemizin ağaçları acımasızca söküp inşaata başlaması kabul edilemez. Bunların kesilmeyip nakledildiği söylense de karşımızda bir muhataplık bulamadık ve inandırıcı bilgiye halen ulaşamadık. Kurumunuzun konu ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmek konusunda bir çaba içine girmesini talep etmekteyiz. Aksi takdirde Trakya Üniversitesi de dünyada, Türkiye’de ve Edirne’de ağaç katliamına ortak olan bir kurum olarak tarihte ve akıllarımızda yerini alacaktır. Trakya Üniversitesi yetkililerine sesleniyoruz; Bu alandan kaç ağaç söküldü, nereye nakledildi? Kuruyan her ağaçta vebal altında olacaksınız. Yazıktır, günahtır, ayıptır lütfen yapmayınız. Çocuklarımıza daha yeşil bir dünya bırakmak önce bilim insanlarının, sonra tüm insanlığın görevidir. Ama biz her şeye tanığız, çok üzgünüz, utanıyoruz, sizi durduramadık.” ifadelerini kullandı.

Kerem Filiz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.