T.Ü.DEN SAĞLIK ORDUSUNA 221 YENİ NEFER

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, sağlık ordusunun yeni neferlerini 2021-2022 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni ile uğurladı.

T.Ü.DEN SAĞLIK ORDUSUNA 221 YENİ NEFER

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, sağlık ordusunun yeni neferlerini 2021-2022 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni ile uğurladı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
05 Temmuz 2022 Salı 06:00
T.Ü.DEN SAĞLIK ORDUSUNA 221 YENİ NEFER

Tıp Fakültesinden mezun olan ve aralarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kuzey Makedonya, Kosova, Bulgaristan, Bosna Hersek, Yunanistan, Afganistan ve Suriye uyruklu öğrencilerin de olduğu 221 öğrenci için mezuniyet töreni düzenlendi. Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve Trakya Üniversitesi tanıtım filminin izlenmesi ile başlayan etkinlikte Devlet Konservatuvarı Bakır Üflemeli Grubu mini bir konser verdi.

Öğrencilerin eğitim-öğretim hayatlarından kesitler sunan videonun izlenmesinin ardından öğrenciler adına bir açılış konuşması gerçekleştiren fakülte birincisi Dr. Hilmi Kılgın “Tıp Fakültesinin ilk gününden beri hocalarım tıbbın bir bilim değil sanat olduğunu, hekimliğin usta-çırak ilişkisi olduğunu eğitimimizin her aşamasında vurgulayarak nitelikli hekim nosyonunu bizlere kazandırdılar. Her şeyden önce iyi bir insan, etkin bir ekip üyesi ve gerektiğinde de ekip lideri olan, mesleki ve bireysel gelişimine önem veren, yaşam boyu öğrenme bilinci olan insanlığın iyiliğine adanmış bir hayatı benimseyen birer hekimler olarak hastalarımıza din, dil, ırk ya da toplumsal konum ayrımı yapmadan bizlerden şifa bulmaya gelen insanlar olarak yaklaşacağız.” ifadelerini kullandı.

Hekimlik mesleğinin öneminin yaşadığımız pandemi sürecinde daha iyi anlaşıldığını söyleyen Edirne Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Sibel Pekdemir “Hekimlik yeri geldiğinde yemeden, içmeden, uyumadan çocuklarını, ailesini günlerce görmeden kendi canını ortaya koyarak hastalıklarla mücadele etmektir. Sizlerin de bilimin ışığında insan sevgisi ile mesleğinizi en iyi şekilde yapacağınızdan hiç kuşkum yoktur. Meslek etiğine bağlı kalın, hastalarınıza aile bireyiniz gibi sevecen davranın. İnanın bu davranışlarınız nedeniyle hiçbir şey kaybetmeyeceğiniz gibi onların gönüllerini de kazanmış olacaksınız.” diyerek öğrencilerin yetişmesinde emeği geçen hocalarına ve ailelerine teşekkür etti.

Kendisinin de yine Trakya Üniversitesinde 23 yıl önce aynı duyguyu yaşadığını söyleyen Edirne İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa İshak Yıldırım, Trakya Üniversitesi mezun olmaktan duyduğu gururu ifade etti. Hekimliğin bir meslekten çok daha fazlası olduğunu söyleyen Dr. Yıldırım “Hekimin çok büyük bir sermayesi var, o da yüreği. Bizler insanlara sadece yardımcı olmak ve faydalı olmak için varız. Varını yoğunu hastalarının iyiliği için kullanırız. Eminim ki sizler de meslek hayatınız boyunca çok gönüllere dokunacaks, çok insanların şifaya kavuşmasına vesile olacaksınız. Bizler için de gerçekten en büyük güzellik budur.” dedi.

Tıp Fakültesinden 221 pırıl pırıl doktoru mezun etmenin heyecanı ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Filiz Akata, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın farklı noktalarından gelen öğrencilerin doktor olarak aralarından ayrılacaklarını söyledi. İyi bir hekim yetiştirmek için 109 profesör, 45 doçent, 58 doktor öğretim üyesi, 7 öğretim görevlisi ve 538 araştırma görevlisi doktor olmak üzere 757 öğretim elemanıyla eğitim, araştırma ve hizmet faaliyetlerini yürüttüklerini söyleyen Akata, öğrencilere seslenerek “Altı yıllık uzun ve yorucu bir eğitim dönemi geçirdiniz. Artık çok saygın ve ulvi bir meslek olan tıp doktoru oldunuz. Bugünü hiç unutmayın. Bir film şeridi gibi, bir fotoğraf karesi gibi ister resmeder ister gönlünüzün bir yerine kaydedersiniz ailenizle birlikte. Bunu yıllar sonra çıkarır çıkarır bakarsınız. Sizler yüksek nitelikli sağlık hizmeti verebilecek mesleki bilgi, beceri ve tutuma sahipsiniz. Zaman içerisinde olaya hâkim oldukça heyecanınızı yenecek ve görevinizi başarıyla yerine getireceksiniz. Biliyorsunuz ki tıp zaman ekseninde en hızlı gelişme gösteren bilim alanlarından birisidir. Bu nedenle eğitiminiz bugün bitmedi aslında. Tıp alanındaki gelişmeleri takip etmeniz gerekmektedir. Aslında öğrenciliğiniz ömür boyu devam edecektir. Hekimlik mesleği vicdani yükümlülüğü ve sorumluluğu en yüksek olan meslektir. İnsan hayatına dokunuyoruz. Hastalarınıza karşı şefkatli olunuz. Sizin yakınlarınıza hasta olduklarında nasıl davranılması gerektiğini düşünüyorsanız siz de hastalarınıza lütfen o şekilde davranınız.” dedi.

Salgın döneminde yükü sağlık çalışanlarının büyük bir özveri ile yüklendiğine dikkat çeken Dekan Prof. Dr. Filiz Akata, bu nedenle hekimlere ve tüm sağlık çalışanlarına karşı toplumun daha duyarlı ve daha anlayışlı olmalarını beklediğini vurguladı. Öğrencilerin yetişmesinde büyük emek harcayan aileleri ve hocalarını tebrik eden Akata konuşmasını şu cümlelerle sonlandırdı: “Sevgili genç doktorlar, bilimsel düşünceye ve geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı hekimler olarak topluma hizmet vermeniz dileğiyle umutlarınız daima canlı kalsın. Bundan sonraki meslek ve özel yaşamınızda sağlıklı, başarılı ve mutlu olmanızı diliyorum.”

Edirne ve Trakya Üniversitesinin tarihinden ve gelişiminden bahsederek konuşmasına başlayan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu; 109 profesör, 45 doçent, 58 doktor öğretim üyesi, 7 öğretim görevlisi ve 538 araştırma görevlisi doktor olmak üzere 757 öğretim elemanı, 1600 sağlık çalışanı, 1100 yatak kapasitesi, son teknoloji ile donatılmış altyapısı, uluslararası akredite eğitim ve alanında uzman çalışanları ile Trakya Üniversitesinin ülkemize ve Balkanlara sağlık hizmeti ve eğitim verdiğini söyleyerek “Trakya Üniversitesi, sadece Edirne’ye değil Çanakkale’ye, Tekirdağ, Novi Pazar’a, Üsküp’e de hizmet veriyor. Diyaliz, epilepsi cerrahisi, kemik iliği nakli merkezi, son teknoloji ile donatılmış ameliyathaneleri, 117 yataklı yoğun bakımları ile Trakya Üniversitesi Hastanesi bölgede bir benzeri ve eş değeri olmayan tam teşekküllü bir sağlık merkezidir. Verdiği hizmetin kalitesi de Sağlık Bakanlığının denetimlerinden aldığı 95,13 gibi tüm üniversite hastaneleri içerisindeki en yüksek notla ispatlanmıştır. İşte öğrencilerimiz böyle bir kurumdan mezun oluyorlar.” dedi.

Yaratılmışların en şereflisi insanı enstrüman alması ile hekimliğin kutsal bir meslek olduğunu dile getiren Rektör Tabakoğlu, bu nedenle de hekimlerin özel insanlar olduğunu ifade ederek “Beyaz önlüğünüzü giydiğinizde, stetoskopunuzu taktığınızda lütfen güler yüzünüzü, tatlı dilinizi de üniformanıza iliştirin. Biliniz ki en güzel ilaçtan daha kıymetlidir güler yüz, tatlı dil. Ve bir hekime en çok yakışan haslet, merhamet sahibi olmaktır. Bazen çok yorgun, dertli ve üzgün olacaksınız ama hastanızın karşısına geçtiğinizde bir hekim olarak bu özellikleri unutmayın.” tavsiyelerinde bulundu.

Öğrencilerin okullarından mezun olduklarını ama eğitimin mezuniyet kabul etmeyen ve devam eden bir süreç olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “‘Mataramdaki suya tuz ekledim, azığım yok/Uzun yola çıkmaya hüküm giydim.’ dizelerindeki gibi sizler uzun bir ilim yolculuğuna çıktınız. Susadıkça o sudan içeceksiniz, içtikçe daha çok susayacaksınız. Bu yolculuk bitmeyecek. Okuldan mezun oldunuz ama öğrenmekten mezun olmadınız. Devamlı kendinizi geliştirerek devam edeceksiniz. Biz size sabrı, çalışmayı, doğrusunu yapmayı öğrettik. Ve insanı öğrettik. O yüzden her biriniz doğal birer lidersiniz. İnsanı bildiğiniz, sabrı bildiğiniz, karşınıza geleni bir hasta gibi dinlemeyi bildiğiniz ve çözüm odaklı davrandığınız için hepiniz doğal birer lidersiniz. Lütfen karar verici olmaya gayret edin.” dedi.

Güzel bir geleceğin mezunları beklediğini ifade eden Rektör Tabakoğlu konuşmasını şu cümlelerle sonlandırdı: “Yolunuz daha uzun, güzel bir gelecek sizi bekliyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi sizleri bir kıvılcım olarak gönderiyor, alevler olarak geri dönmenizi bekliyoruz. Sizler de birer kıvılcımsınız, gittiğiniz yerlerde gönüller tutuşturun. Bir hastanın ağrısının giderdiğinizde, bir hayatı kurtardığınızda sanki bütün insanlığı kurtarmış gibi olacaksınız. İşte o zaman sizi yetiştiren hocalarınız, aileleriniz hiç ummadıkları bir anda sevinçle, bereketle, rahmetle dolacaktır. Yolunuz, bahtınız açık olsun!”

Açılış konuşmalarının ardından dereceye giren öğrencilere plaketlerinin takdim edilmesi ve mezun öğrencilere diplomalarının verilmesi ile devam eden tören, meslek andının okunması ve kep atma seremonisi ile sona erdi.

Oğlunun mezuniyet coşkusunu paylaşmak üzere Trakya Üniversitesine gelen Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Meclis Başkan Vekili Hüsni İsmaili ile Tetova Üniversitesi Türkiyat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan İsmaili de törene katılanlar arasındaydı.

Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.