YAŞASIN 1 MAYIS

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü tüm Türkiye’de olduğu gibi Edirne’de de coşkuyla kutlandı.

YAŞASIN 1 MAYIS

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü tüm Türkiye’de olduğu gibi Edirne’de de coşkuyla kutlandı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
02 Mayıs 2019 Perşembe 09:48
YAŞASIN 1 MAYIS

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Edirne’de sabah saatlerinden itibaren coşkuyla kutlandı. Şükrüpaşa İlkokulu önünde toplanan kalabalık, Saraçlar Caddesi’ne kadar sloganlarla yürüdü. Saraçlar Caddesi’nde 1 Mayıs Kutlaması için ayrılan alana vatandaşlar, üstleri aranarak girdi. Ayrıca alanda çöp kutularının yerlerinden çıkarıldığı ve binaların üzerinde keskin nişancıların bulunduğu da dikkatlerden kaçmadı. 1 Mayıs Kutlamalarının yapıldığı alanda, çalışan işçilerin olması da gözlendi.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarına; CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türk-İş, KESK, DİSK, Birleşik Kamu-İş Sendikaları Platformu, TMMOB, Edirne Tabip Odası, Edirne Barosu Avukatları, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, CHP İl Örgütü, Emek Partisi, Haziran Hareketi, Nar Kadın Dayanışması, Trakya Üniversitesi Kadın Kolektifi ve Trakya Öğrencileri Kolektifleri katılım gösterdi.

Burada sahneye davet edilen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Nazım Hikmet’in Davet Şiiri’nden bir bölüm okuyarak alanda bulunanların bayramını kutladı. Ardından CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle bir konuşma yaptı.

Sonrasında tüm bileşenler adına Tes-İş Edirne Şube Başkanı Zeki Şişko tarafından okunan 1 Mayıs basın bildirisi şu şekilde:

“PASTA BÜYÜYOR AMA GENİŞ KESİMLERİN YOKSULLUĞU BİTMİYOR”

“Adımız, inancımız, ten rengimiz, yaşam biçimlerimiz, yaşadığımız şehir, çalıştığımız işyeri farklı olsa bile işçi-emekçi olmanın ortak paydasında buluşuyoruz. Dünya ekonomisi gelişiyor, ticaret artıyor, karlar patlıyor ama emeğin bütün bu zenginlikten aldığı pay azalıyor. Bu nedenle sosyal adalet git gide bozuluyor. Pasta büyüyor ama geniş kesimlerin yoksulluğu bitmiyor. Üretilen zenginliğin adaletsiz bir şekilde paylaşılması, tüm insanlığı tehdit ediyor. Yaşadığımız sorunları mücadeleyle aşmamız gerekiyor. Ancak, aramızdaki yapay ayrımları ortadan kaldırıp birlik olduğumuzda mücadeleyi kazanma şansımız ortaya çıkıyor. Ekonomik kriz satın alma gücümüzü her geçen gün düşürüyor. Birbiri ardına gelen zamlar emekçilerin belini büküyor. Bizler için temel gıda maddeleri dahi artık lüks haline geliyor.”

“KIDEM TAZMİNATI KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

“Buradan güçlü bir şekilde bir kez daha söylüyoruz: Kıdem tazminatı örgütlü-örgütsüz tüm emekçilerin hakkıdır. Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir. Kıdem tazminatı işçi sınıfının vazgeçilmezidir. Kızımızın gelinliği, oğlumuzun damatlığıdır. Emeklilikte yaşa takılmak istemiyoruz. Vergide adalet istiyoruz. Toplumun büyük bölümünü oluşturan ücretli, emekli, iktisaden dar ve sabit gelirli geniş halk kesimlerinin geçim koşullarını göz önünde bulunduran bir vergi politikası istiyoruz. Vergide, ‘az kazanandan az, çok kazanandan çok’ ilkesinin geçerli olmasını talep ediyoruz. KİT’lerdeki taşeron işçilere, geçici işçilere kadro istiyoruz. 696 Sayılı KHK ile kadro geldi ama sorunlarımız hala bitmedi. Örgütlenme ve toplu pazarlık hakkımızı sınırlayan düzenlemeler devam ediyor. Enflasyonun yüzde 20’ye dayandığı koşullarda kadroya geçirilen işçilere yüzde 4 ücret zammı veriliyor. Özel sektörde de taşeron çalıştırmanın önüne geçilmiyor. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin en az önemsendiği işyerlerinin başında yine taşeron şirketler geliyor. Taşeron uygulaması güvencesizliği kalıcı hale getiriyor.”

“MART AYINDA 108 KİŞİ İŞ CİNAYETİNE KURBAN GİTTİ”

“Sendika seçme özgürlüğüne saygı gösterilmiyor, sendikal ayrımcılık yapılıyor. İş cinayetleri durmak bilmiyor. Sadece mart ayında 108 arkadaşımız iş cinayetine kurban gitti. Ama insan yaşamının, insan onurunun hiçe sayıldığı çalışma koşulları bizlere sunulmuş birer lütuf gibi kimi çevrelerce savunuluyor. İşsizlik adeta patladı! İşsizlikteki artışın önüne geçilemiyor. İşsizlik, sosyal dışlanmayı kaçınılmaz hale getirip insan onuruna yaraşır yaşam umudunu söndürüyor. Özellikle, eğitimli genç işsizliği toplumsal bir felakete davetiye çıkarıyor. İşsizliğe çözüm bulunması için, insanı ve çalışmayı, yatırımı ve üretimi temel alan bir programı savunmamız zorunlu hale geliyor. Becerilere ve yeteneklere uygun istihdam politikalarının hayata geçirilmesi için sesimizi yükseltmemiz gerekiyor. Eşit işe eşit ücret, işyerinde ayrımcılık ve tacizin engellenmesinin yanı sıra son dönemlerde bir utanç kaynağı olarak sıkça duyulan çocuk istismarının önüne geçmek, adil ve yaşanabilir güzel bir dünya kurmamız için biz emekçilerin asli görevleri arasında yer alıyor. Bize insanca bir yaşam kurmamız için sağlıklı çevre gerekiyor. Kendi kar ve çıkarlarını, insandan ve doğadan daha fazla önemseyen fabrikalar atıklarıyla zehir saçıyor; HES’ler ormanlarımızı yok edip derelerimizi kurutuyor. Doğaya sahip çıkmamız geleceğimize sahip çıkmamız anlamına geliyor.”

Basın bildirisinin ardından 1 Mayıs kutlamaları için Saraçlar Caddesi’nde ayrılan alanda Ses Sanatçısı Savaş Coşkun tarafından konser verildi, alanda bulunanlar söylenen şarkılara halayla eşlik etti.

Kerem Filiz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.