YETİM, YENİ OLUŞUMUN GENEL MERKEZİNDE!

Çiftçi-Sen, geçtiğimiz günlerde Konfederasyon’a üye sendikaların gönderdiği delegelerle konferans gerçekleştirmiş ve konferansta ürün bazında kurulmuş tüm sendikaların Çiftçi-Sen çatısı altında birleşmesine oybirliğiyle karar verilmişti. Konferans sonucunda 21 Şubat’ta başvuru yapılarak oluşturulan Çiftçiler Sendikası’nın Genel Başkanı Ali Bülent Erdem olurken; geçtiğimiz dönem Keşan İl Genel Meclis Üyeliği yapan Edirneli Mehmet Ali Yetim de sendikanın Genel Yürütme Kurulu Üyeleri arasında yerini aldı.

YETİM, YENİ OLUŞUMUN GENEL MERKEZİNDE!

Çiftçi-Sen, geçtiğimiz günlerde Konfederasyon’a üye sendikaların gönderdiği delegelerle konferans gerçekleştirmiş ve konferansta ürün bazında kurulmuş tüm sendikaların Çiftçi-Sen çatısı altında birleşmesine oybirliğiyle karar verilmişti. Konferans sonucunda 21 Şubat’ta başvuru yapılarak oluşturulan Çiftçiler Sendikası’nın Genel Başkanı Ali Bülent Erdem olurken; geçtiğimiz dönem Keşan İl Genel Meclis Üyeliği yapan Edirneli Mehmet Ali Yetim de sendikanın Genel Yürütme Kurulu Üyeleri arasında yerini aldı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
24 Şubat 2020 Pazartesi 06:25
YETİM, YENİ OLUŞUMUN GENEL MERKEZİNDE!

21 Şubat’ta oluşturulan Çiftçi-Sen’in Genel Yürütme Kurulu şu isimlerden oluştu:

Genel Başkan: Ali Bülent Erdem

Genel Sekreter: Ayşe Berin Ertürk

Genel Örgütlenme Sekreteri: Adnan Çobanoğlu

Genel Mali Sekreter: Bahri Öner

Genel Yürütme Kurulu Üyeleri: Kutsi Yaşar, Esat Yıldız, Mehmet Ali Yetim ve Müfit Çıkrıkçıoğlu

Çiftçi-Sen tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“1980’DEN SONRA HER KARAR KÜÇÜK ÇİFTÇİLERİN ALEYHİNE OLDU”

“1 Şubat 2020 tarihinde Çiftçi Sen, Konfederasyon’a üye sendikaların gönderdiği delegelerle bir konferans gerçekleştirdi. Sendikaların kuruluş dönemindeki Türkiye tarımsal yapısının yaşanan tahribatlarla bugün geldiği nokta değerlendirildi. Bugüne ilişkin örgütlenmenin sorunları ve çözümleri tartışıldı. 24 Ocak 1980 ile başlatılan liberal politika uygulamalarının tarımı etkilemesi kaçınılmazdı. O tarihten itibaren alınan her karar tarımın şirketleştirilmesi yönünde olurken, küçük çiftçilerin aleyhine oldu. Türkiye’den istenenler açıktı: Tarımsal Desteklemelerin kapsamının azaltılması; Girdi sübvansiyonlarının düşürülmesi; Dış ticaretin özendirilmesi; Taban fiyat uygulamalarının kaldırılması; Tarımsal KİT’lerin özelleştirilmesi; TSKB’lerin devre dışı bırakılması; Tarımsal kredi faizlerinin yükseltilmesi; Sulamanın paralı hale getirilerek giderek özelleştirilmesi.”

“2001’DEN SONRA ÇİFTÇİLERE YAPILAN SALDIRILARIN YOĞUNLAŞACAĞI BİR DÖNEM BAŞLIYORDU”

“1999 ve 2001 yılında Dünya Bankası ve IMF ile ‘Tarımda Yeniden Yapılanma’ ve ‘Tarımda Dönüşüm’ programları başlatıldı. Çiftçilere yapılan saldırıların yoğunlaşacağı bir dönem başlıyordu. İşte bu dönemde, 2001 yılından başlayarak 2003 yılına kadar ürünlerin en yoğun üretildiği bölgelerde üretici kurultayları yapıldı. Her kurultayın seçtiği heyetler üzerinden 13 Aralık 2003 yılında Ankara’da Türkiye Üretici kurultayı düzenlendi. Her ürünün sorunlarının farklılığı ve her ürüne yönelik saldırıların farklı özellikler taşıdığı düşünülerek IMF ve Dünya Bankası dayatmalarına karşı çiftçilerin mücadelesini yükseltilebilmek için ürün bazında sendikalaşma kararı alındı. Heyetler bölgelerinde köy köy dolaşarak 2004 yılından itibaren sendikalarını oluşturmaya çalıştılar. Devletin tarımdan el çektirildiği süreçte öncelikle etkilenecek ürünler endüstriyel ürünlerdi. Tütün, üzüm, çay, fındık, zeytin, ayçiçeği, hububat gibi saldırıya ilk maruz kalan ürünlerde sendikalar oluşturuldu. Bir yandan örgütlenmeye çalışılırken diğer yandan kapatma davalarıyla uğraşılmak zorunda kalındı. Ürün bazındaki örgütlenmeleri ve mücadeleleri birleştirebilmek, ortak bir mücadele yürütebilmek için; Ürün bazında kurulmuş sendikaların ortak kararıyla Konfederasyonlaşmaya gidildi. 24 Mayıs 2008 tarihinde Çiftçi- Sen kuruldu.”

“ÇİFTÇİLERE ŞİRKET GİBİ KOOPERATİFLER KURMALARI DAYATILIYOR”

“Hukuksal boyutta sürdürülen mücadelelere, örgütlenme çalışmalarına, yapılan eylemlere rağmen IMF ve Dünya Bankası’nın Türkiye tarımı için dayattığı her istek siyasi iktidarlar tarafından yerine getirilerek adım adım uygulandı. Devlet tarımdan el çektirildi. Şimdi de, şirketlerin gıda sisteminin önündeki son engelleri ortadan kaldıracak kararlar alınıyor. Küçük çiftçiler şirketlere sözleşmeli üreticilikle bağlanıyor. Çiftçilere şirketleşmeleri ve şirket gibi kooperatifler kurmaları dayatılıyor. Son yapılan Tarım Şurası’nda üyeleriyle sözleşmeli üretim yapan kooperatiflerden vergi alınmayacağı, kooperatifçilik yasası değiştirileceği açıklanıyor. Organize Tarım İhtisas Bölgeleri oluşturuyor. Maden, enerji, inşaat şirketleriyle kırsal alan tahrip ediliyor.”

“ÜRÜN BAZINDA KURULMUŞ BÜTÜN SENDİKALAR ÇİFTÇİ-SEN ÇATISI ALTINDA BİRLEŞTİ”

“Konferansımız Türkiye tarımında yaşanan tahribatın boyutunu, tarım ve gıdanın şirketlerin denetimine geçtiğini göz önüne alarak yapılması gerekenin şirketlerin gıda sistemi karşısında halkın gıda sistemini inşa edecek, yani gıda egemenliği temelli bir mücadelenin yürütülmesini ve örgütlenmenin de bu mücadeleye uygun hale getirilmesini kararlaştırmıştır. Bu amaçla ürün bazında kurulmuş bütün sendikaların Çiftçi Sen çatısı altında tek bir sendika olarak birleşmesi, farklı ürünleri üreten üreticilerin sendika çatısı altında kürsüler biçiminde örgütlenmesi oy birliğiyle kabul edilmiştir. Hangi ürünü üretirse üretsin her çiftçinin üye olabileceği, ekolojik köylü tarımı yapanların, kıyı balıkçılarının, göçerlerin dahil olabileceği bir örgütlenme biçiminin önü açılmıştır. Konferansımızın kararı doğrultusunda 21 Şubat 2020 tarihinde başvuru yapılarak Çiftçiler Sendikası oluşturulmuştur.”

Kerem Filiz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.