YUNANİSTAN,  “KISITLI” OLARAK KISITLAMAYI KALDIRDI

Yunanistan’ın Türkiye’ye yönelik uyguladığı seyahat kısıtlamalarını dün itibariyle kaldırdığını bildirdi. Kısıtlamaların kaldırıldığı bildirilse de Yunanistan’a giriş sınırlaması getirilmesi, kafaları karıştırdı.

YUNANİSTAN,  “KISITLI” OLARAK KISITLAMAYI KALDIRDI

Yunanistan’ın Türkiye’ye yönelik uyguladığı seyahat kısıtlamalarını dün itibariyle kaldırdığını bildirdi. Kısıtlamaların kaldırıldığı bildirilse de Yunanistan’a giriş sınırlaması getirilmesi, kafaları karıştırdı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
06 Ağustos 2021 Cuma 06:27
YUNANİSTAN,  “KISITLI” OLARAK KISITLAMAYI KALDIRDI

Türkiye Cumhuriyeti  Atina Konsolosluğu resmi internet sitesinde Yunanistan’ın seyahat kısıtlamalarını kaldırdığını bildirdi.

Yapılan duyuruda, Yunanistan’a havayolu ile yapılacak yolculuklarda kısıtlamanın tamamının kaldırıldığının altı çizilen açıklamada, İpsala-Kipi ve Pazarkule-Kastanies hudut kapılarından Yunanistan’a giriş yapabilecek kişi sayısının, TIR şoförleri haricinde, her bir kapı için haftada azami 1500 olarak sınırlandırıldığının altını çizildi.

Duyuru da şu bilgilere yer verildi:

“Ülkemiz limanları ile Ege adaları arasında tarifeli deniz seferlerine yönelik kısıtlamalar ise sürdürülmektedir. Ülkemiz limanlarından çıkacak özel gezi teknelerinin ise, yolcusuz olmak kaydıyla ve yalnızca mürettebatıyla Yunan limanlarına girişine müsaade edilmektedir.

Ülkemizden Yunanistan’a seyahat edecek kişilerin, seyahat vasıtasından bağımsız olarak, Yunanistan’a girişle ilgili Yunan makamlarınca açıklanan diğer gerekli koşulları da karşılamaları Yunan makamlarınca beklenmektedir: Seyahat öncesinde www.travel.gov.gr internet sitesi üzerinden Passenger Locator Form (PLF-Yolcu Tespit Formu) doldurulması ve COVID-19 aşı sertifikası (ikinci dozdan itibaren en az 14 gün geçmiş olması gerekmektedir) veya son 72 saat içinde yapılmış PCR test sonucu veya son 48 saat içinde yapılmış hızlı antijen test sonucu veya v- PCR/antijen test sonucu pozitif olan kişilere bulaş tespitinden 30 gün sonra verilen COVID-19 hastalık sertifikası (Bu belge veriliş tarihinden itibaren 180 gün geçerlidir) ibrazı zorunludur.

Aşı sertifikası veya test sonuçlarının yetkili bir sağlık kuruluşu tarafından, kişilerin pasaportta kayıtlı kimlik bilgilerini de içerecek şekilde hazırlanması gerekmekte olup, Yunanca, İngilizce, Fransızca Almanca, İtalyanca, İspanyolca veya Rusça dillerindeki belgeler kabul edilmektedir. Sözkonusu belgelerin baskısı alınarak veya AB normlarına uygun olarak dijital ortamda (örneğin; barkodlu PDF formatında) ibraz edilebilmektedir.

Yunanistan’a gelen yolculara, sağlık algoritması temelinde yapılacak örnekleme usulüne göre, PCR veya rapid test tıbbi laboratuvar kontrolüne tabi tutulmaları mümkündür.

Yukarıda mevcut durum ışığında, Yunanistan haricindeki AB ülkeleri vatandaşları ile AB ülkelerinde resmi ikamet sahibi kişilerin (Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları dahil), İtalya, Arnavutluk, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan üzerinden gelerek, Yunanistan’dan transit geçişle Türkiye’ye gitmeleri mümkündür (Türkiye’ye giriş yapmadan son 72 saat içinde https://register.health.gov.tr internet sitesi üzerinden “Türkiye’ye Giriş Formu” doldurulması gerekmektedir).

Türkiye’den AB ülkelerine karayoluyla seyahat edecek AB ülkeleri vatandaşları ile Yunanistan ve AB ülkelerinde resmi ikamet sahibi kişilerin (Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları dahil), İpsala veya Pazarkule hudut kapımızdan Yunanistan’a giriş yapmaları veya Yunanistan’dan transit geçişleri aynı şekilde mümkündür. (Transit geçişten öncesinde www.travel.gov.gr internet sitesi üzerinden PLF formu doldurulması ve yukarıda kayıtlı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir.)

Türk pasaportuyla seyahat etmeyecek vatandaşlarımızın, hamili bulundukları pasaportların Yunanistan’a seyahatlerde tabi olduğu kısıtlamalar hakkında ilgili ülkenin Yunanistan’daki diplomatik ve konsüler temsilciliklerinden veya Yunanistan’ın anılan ülkelerdeki temsilciliklerinden seyahatlerinden makul bir süre önce güncel bilgi alarak seyahatlerini planlamaları önem taşımaktadır.”

Yavuz Göktaş

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.