CHP,AKP ve MHP arasında bugüne kadar devam eden kısır çekişme partililerin,birbirini acımasızca suçlamaları  halkı siyasetten bıktırdı.

 Bu ,ülkenin  sorunlarını çözümü yerine birbirini suçlayıcı tartışmaları halkın eski ve köklü partilere karşı güvenini azalttı.

Son aylarda halkın bu tür siyasi haberlere ilgi duymaması da bunu gösteriyor.

Yıllardır izlediği siyası yöntemden tedirgin olan halk, bu partilerin dışında siyasi partilere duyduğu, ilginin artmasının yolunu açıyor.

Toplum, bitmek tükenmeyen kısır siyasi tartışmalardan  bıktı usandı. Pandeminin de halkın başına çöreklenmesiyle toplumun siyasilere tepkisi arttı.

Yapılan istatistikler de bunu gösteriyor.Bu kısır döngü ile siyasiler halkın  nezdinde en az güven duyduğu  konuma geldi.

-----------------------------

HALK DEVA  PARTİSİ’NE  DE İLGİ DUYUYOR

Geçen gün Deva Parti Genel Başkanı Ali Babacan Edirne’ye gelerek partisinin merkez ilçe kongresine katıldı.

Babacan, bu arada Edirne’yi turladı esnaflar ve halkla görüştü. Yeni kurulan, halkın yeterince tanımadığı DEVA Partisi Genel Başkanını halka samimi yaklaşımı, ülke sorunlarına hakim olması,halkın kendisine yönelttiğe sorulara  verdiği cevapla halkta güven yarattı.

Bugüne kadar mevcut siyasi partilerin birbirine husumetle yaklaşımında usanan vatandaşların, gelecekte yeni kurulan partilere ilgisini arttırabilir. Babacanın Edirne halkını ziyaretinde bunu gözledim.

Yeni kurulan partilerin kendilerini tanıtma imkanı kısıtlı .Bu partinin etkinlikleri büyük oranda iktidar partisini denetiminde olan medyada yer almıyor.

Yeni kurulan  partililer kendi çabalarıyla halka ulaşıp politikalarını duyurabiliyor. Bu çalışmaları ne kadar başarılı olacağını partililerin gayreti gösterecek.

Şurası kesin ki, halkımız şu ana kadar siyaset sahnesinde olan üç partiye karşı güveni gittikçe azalıyor. Bu, halkın kurulan yeni partilere karşı güveninin artmasına neden olabilir.

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullar,  hükümetin izlediği iç ve  dış politika,  siyasette izlenen  halkın onaylamadığı  üslup bu partilere güvenin azalmasına neden oluyor.

Önümüzdeki günler siyasette ne gösterecek. Onu da yaşayıp öğreneceğiz.

---------------------------

İYİ PARTİ DE İLGİ ODAĞI OLUYOR

Yeni siyaset sahnesine çıkan, Gelecek  ve DEVA Partisinin yanında İYİ Parti’ye de halkın ilgisi artıyor.

Parti Genel Başkanı Meral  Akşener,  diğer iki parti başkanı Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu gibi uzun süre siyasetin içinde olan, üst yönetimlerde görev almış,ülkenin sorunlarına hakim olan bir politikacı. Çevresindekiler de siyasi donanımı olan kimseler.O nedenle gündemi belirlemede çok   etkili oluyor.

Akşener, tüm imkansızlığa rağmen ülke genelinde dolaşıp sorumlarını yerinde izliyor. Bu her zaman geçerli olan bir politika .

Halk birebir politikacılarla görüşüp derdini anlatmak istiyor.

Politikacıların bir türlü gerçekleşmeyen  vaatlerinden, kısır tartışmalarından  bıktı usandı.Toplum siyasette yeni arayış içinde.

Bunu, daha aktif olmaları, halkla bütünleşmeyi sağlamaları halinde yeni partiler  gerçekleştirebilir.

Ülke yönetiminde halkı huzursuz eden gelişmeler de bu partilerin güçlenmesine zemin hazırlıyor.

-----------------------------

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ ?

İLK KADIMIZ NASRETTİN HOCANIN TORUNU

Ülkemizde ilk İstanbul Kadılığı’nı  Nasrettin Hoca’nın torunu olduğu söylenen Hızır Bey Çelebi yapmıştı. İstanbul kadılığı Fatih Sultan Mehmet tarafından şehrin alınmasından hemen sonra kurduruldu.Kadıların evi mahkeme salonu olarak kullanılırdı.

İstanbul kadısı bütün kadıların üstünde ve doğrudan doğruya sadrazamdan emir alırdı.

İstanbul dört bölgeye bölünmüş, her bölümün başına  bir kadı getirilmişti. Bunları tamamı İstanbul kadısına bağlıydı

İstanbul kadılarına 1591 yılından sonra  İstanbul efendisi, daha sonraları ise kadı denilmeye başlandı. Belediye işlerinin denetlenmesi kadıların elindeydi.

Kadının, çarşı denetlemesinden önce yola çıkan memurları bu denetlemeyi yapar,kendi geldiği zaman da sonucu bildirirdi.

Kadının görev süresi bir yıldı.Meslek örgütünün büyük geliri vardı.

1908 yılında kadılar adliyeye taşındı.

Yargıçlar örgütünün başlamasıyla da kadılar kaldırıldı.

   

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.