Çok önemli bir görev olmasına rağmen seçiminden ve oluşumunda önemine uygun hassasiyet gösterilmediğine inandığım bir kurum İl Genel Meclisi.

Merkez ilçe ve bağlı ilçelerin nüfus oranlarına göre belirlenmiş sayıda siyasinin seçimle geldiği bir görev alanı.

Bir diğer adı da “Yerel Parlamento”

Yani yerelin TBMM.

İl deki tüm yatırımlara yön veren, Stratejik planların hazırlanması, Bütçe kesin hesabının kabul edilmesi, mal alımı ve satımı ile trampa yapılması gibi önemli kararları alma yetkisi olan bir oluşum.

İlinin Valisi Başkanı olmasına rağmen işlerin kendi aralarından seçtikleri Başkan ile yönetilen ve çalışmaları sürdürülen bir kurum.

Hülasa; İl Özel İdaresinin karar organı bir bakıma.

Peki, bu kadar önemli görevler ifa eden bir oluşumun üyelerinin kariyer ve donanım olarak nasıl ve nice olması gerekir sizce?

Böyle sorumluluklarla dolu görevi ifa edecek olan kişilerde hangi kriterler aranmalı?

Bana göre öncelikle tahsil, beceri ve yetenek, bilgi, tecrübe ve donanım olmasa olmazlardan.

Elbette hayat mektebinin bazen MEB okullarında öğrenilenlerden daha fazla kazanımlar sağladığı gerçeği ile karşılaşabiliyoruz.

Ama ne olursa olsun günümüzde hemen her evde birkaç Üniversite Mezunu kişiler varken, hayat mektebinin birikimleri ile yola çıkacak olan kişiler tercih edilmemelidir.

İkincisi hayat tecrübesi ve deneyimi gelir ki o da çok önemlidir.

Yöneticilik yapmış kişilerin başarılı olma şansı doğal olarak daha fazladır.

Devletin o ile göndermiş olduğu yatırımlara yön verecek bir yönetici olacaksınız.

Kendi bütçesini yönetmemiş ve tüm sorumlulukları aile büyüklerinin üslenmiş olduğu bir kişinin deneyimsizliği elbette her zaman sırıtır ve işlerin sağlıklı yürümesine engel olur.

İl Genel Meclisinde o kadar önemli İhtisas Komisyonları vardır ki; bunlara seçilecek olan üyelerin bu konularda bilgi ve beceri sahibi olmamış kişiler ile yürütülmesi elbette İl Genel Meclisinin görevini başarı ile yürütüyor yorumunun yapılmasını engeller.

Bilgisiz ve tecrübesiz üyeler her zaman Bürokratların güdümünde ve yol göstericiliğinde işlerini sürdürmek zorunda kalırlar ki; buda hiç yakışıksız bir durumdur.

Elbette komisyon çalışmalarında uzman kişilerden yararlanmak gerekir ama bilgi sahibi olduğunuzda katkınız ve fikir beyanınız daha fazla olur.

İl Genel Meclisinde olsun Belediye Meclisinde olsun görev alan kişilerin en fazla iki dönem görev yapması en ideal bir durumdur bana göre.

Kaldı ki; bu siyasi bir konu olması bakımından daha fazla görev talep etmiş olmak bir anlamda kendi partisinden kendisinden sonra gelecek olan kişilere şans vermemek veya onları yeterli görmemek gibi bir anlam taşır.

Ben bunu daha önce de yazdım ve belki de bazı kardeşlerimin gücenmelerine de neden oldum. Ama o kadar fazla doğru yazdığımı ve böyle olması gerektiğini yazan iletiler aldım ki; benim ile ayni fikirde olan insanların fazlalığı beni fazlasıyla mutlu etti.

Bunu kişinin kendi düşünüp uygulamaya koyması en idealidir aslında.

Belediye Başkanı birkaç kez Meclis üyeliği yapmış olan kişiye bu dönem dinlen deyemeyebilir ama kendisi düşünüp; “Başkanım bu dönem başka arkadaşlara şans verelim beni mazur görün” demesi onun işini de kolaylaştırır.

Keza, İl genel Meclisi adaylığı için başvurmuş olan iki üç dönem görev yapmış kişileri kırmamak adına İl Başkanı bir şey deyemeyebilir ama kişinin kendisi bunu İl Başkanına söyleyip affını isterse çok erdemli bir hareket yapmış olur.

Bunlara dikkat etmek siyasetin gereğidir ve bencilliğin def edilmesidir.

Hayırlısı olsun…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.