Şehrimizin Kaleiçi semtinde bulunan ve Edirne’nin 103 yaşındaki tarihi binalarından birisi olan  Türk Ocağı binası, bir süredir tamir görüyordu. Ancak tarihi binamız çok güzel bir şekilde onarılarak, kullanıma hazır bir duruma geldi.

Eski yıpranmış durumundan, onarımdan sonra çok daha güzel bir görünüme getirilmiş olan tarihi Türk Ocağı binası, Edirnelilerin büyük ilgisini çekiyor.

Bu nedenle bugünkü yazımızın konusunu bu güzel binamıza ayırdık ve çok değerli okuyucularımıza, Türk Ocağını bir kez daha tanıtmayı görev bildik.

Türk Ocakları yurdumuzda 1912 yılında kurulmuş, 19 yıllık bir hizmet süresinden sonra 1931 yılında feshedilmişti.

9-Eylül 1922’de kazanılan Büyük Zafer’den sonra, Trakya’ya Kasım ayında açılan ilk Türk Ocağı’dır. Mustafa Kemal Paşa’nın Meşrutiyet döneminde, milliyetçi, halkçı ve medeniyetçi fikirleri savunan, Türk aydınlarını ve gençliği çatısı altında toplayan, mütareke döneminde milli uyanışı sağlamada büyük yararlıkları görülen Türk Ocakları’nı, maddi ve manevi yönden destekleyerek, Ocaklar vasıtası ile çağdaş Türkiye ülküsünün halk arasında yayılmasını amaçlamıştır.

Ulu Önderimiz ATATÜRK 1930 yılında yaptığı yurt gezilerinde 25-Ocak-1930’da Edirne Türk Ocağını ziyaret etti.Cumhuriyet’in 23-Nisan-1920’de ilanında, Edirne Türk Ocağı Yönetim Kurulu Cumhuriyet’in kuruluşunu tebrik için, ATATÜRK’e telgraf çekti.

1924 yılında Edirne Türk Ocağı’nda 5 konferans verilmiş, her gece özel sohbet toplantıları yapılmıştır.

1925 yılında Edirne Türk Ocağı amaçları doğrultusunda konferanslar vererek, Edirnelileri aydınlatmıştır.

1927 yılında Edirne Türk Ocağı’nda, milli, ekonomik, sosyal ve sağlık konularında konferanslar verilerek, Edirneliler aydınlatılmıştır.

1930 yılında Edirne Türk Ocağı’nda Mimar Kemalettin Bey tarafından ‘’Mimar Sinan’ın Hayatı ve Sanatı’’ hakkında bir konferans verildi.

MÜSAMERELER:

Diğer taraftan bu bilim ocağında 1925 yılında da haftada birkaç kez, seçkin sanatkarlar tarafından müsamereler verilmiş, bu müsamerelerde musiki, dans ve milli yenilikleri alkışlayan çeşitli tablolar sergilenmiştir.

1928 yılında da bu müsamerelerin verilmesi sürdürülmüştür.

KONSER VE MÜZİK FAALİYETLERİ

1924 yılında ise, Edirne Türk Ocağı Musiki Encümeni Musiki Dershanesi açmış, bu dershane için Ocağın  yakınında kiralanan bağımsız bir binada gece erkeklere, gündüzleri kadınlara musiki dersleri verilmiştir.

1928 yılında bu çalışmalardan olmak üzere, Edirne Türk Ocağı Musiki Topluluğu her hafta Cuma günü akşamları konserler vermiştir.

DERSLER KURSLAR OKULLAR

Edirne Türk Ocağı müzik çalışmalarının dışında ise 1924 yılında İşçiler Yurdu’nda açılan gece mektebinde; daktilo, ticaret, muhasebe kursları, yabancı dil dersleri gibi diğer eğitici faaliyetlere, eğitim araç ve gereçleri sağlamıştır.

KÜTÜPHANELER VE OKUMA SALONLARI

Edirne Türk Ocağı kurulduğu tarihten itibaren, kütüphanelere büyük önem vermiştir. 1924 yılında Edirne Türk Ocağı düzenlediği iki kır gezisinden elde ettiği para ile Ocak Salonunu donatmış ve bir kütüphane kurmuştur. Hayrabolu Türk Ocağı Kütüphanesine eski Edirne Milletvekili Şeref Bey tarafından çok kıymetli kitaplar hediye edilmiştir. Bu tarihte Edirne Türk Ocağı’nın oldukça zengin bir kütüphane ve okuma salonuna sahip olduğu biliniyor.

EKONOMİ

Türk Ocaklarının 1926 yılındaki amaçlarından birisi de Milli Ekonomi’nin geliştirilmesidir. Bu amaçla Edirne Türk Ocağı, tüccarların sorunları ile yakından ilgilenmiş, Ocağın öncülüğünde ‘’Halk Bankası’’  kurulması için teşebbüse geçmiştir.

BALOLAR

Milli Günlerin kutlanmasında, Ocaklıların birbirleri ile kaynaşması, Ocaklara ve bazı hayır kurumlarına gelir elde edilmesi ve eğlence amacı ile 1926 yılında  Edirne Türk Ocağı’nda balolar verilmiştir.

SPOR

Öte yandan 1924 yılında Edirne Türk Ocağı spor faaliyetlerinden almak üzere pehlivan güreşleri düzenlenmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.