Trakya'da termik santral istemiyoruz!

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren yapmış olduğu yazılı açıklamada Trakya'da termik santral istemiyoruz dedi.

Trakya'da termik santral istemiyoruz!

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren yapmış olduğu yazılı açıklamada Trakya'da termik santral istemiyoruz dedi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
23 Kasım 2017 Perşembe 10:12
Trakya'da termik santral istemiyoruz!

    Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklama ise şöyle; "Trakya verimli topraklarıyla uzun yıllardan beri ülkenin buğday, ayçiçeği ve pirinç ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamaktayken son yıllarda AKP Hükümetinin çiftçiye uyguladığı yanlış tarım politikaları, ithalatla değersizleştirme oyunları ve çevre kirliliğine neden olan sanayi yatırımlarıyla maalesef tarımda hızla bir gerileme yaşanıyor. Ergene Nehri sanayi atıklarından gelen kirliliğiyle toprağı, yer altı sularını, taşkınlarla ürünlerimizi kobalt, cıva, kadmiyum, kurşun, arsenik gibi ağır metallerle zehirlemeyi sürdürüyor. Ve buna bağlı kanserler, böbrek, karaciğer gibi hastalıklar Türkiye ortalamasının da üstüne çıkarak insanları öldürmeye devam ediyor.
    Hal böyleyken; yapıldığı her köye, kasabaya, kente karanlık günler getiren kömürlü termik santral şimdi Trakya'nın kapısını çalıyor. Silivri ve Çerkezköy'de acele kamulaştırma yöntemiyle kömürlü termik santral yapılmak isteniyor. Kömürün pahalı ve kirli bir üretim kaynağı olduğu bilinmesine rağmen korunması gereken orman ve yer altı suları besleme alanlarının plan değişikliği yapılarak yasaklı sanayi türü olan kömürlü termik Pinbahis santrallerin bu kapsamdan çıkarılması anayasayla güvence altına alınmış sağlıklı çevrede yaşama hakkımıza bir darbedir.
    Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak insan, hava, su toprak düşmanı kirli enerji kaynaklarından derhal vazgeçilerek ülkemizde bolca bulunan güneş, rüzgâr, termal, dalga kaynaklardan yenilenebilir enerji kaynaklarına dönülmesinin kaçınılmaz olduğunu vurguluyoruz.
    Dünyada fosil yakıtlarla enerji üretiminden vazgeçildiği, 2030, 2040, 2050 yılı gibi trafikteki araçlarını da tümüyle yenilenebilir enerjiye uygun hale getirmeyi hedefledikleri günümüzde; ülkemiz idarecilerinin özellikle Trakya'da fosil yakıttan enerji temin eden santrallere izin vermek istemesini anlamakta zorlanıyoruz.
    Planların kamu yararına değil de şirketler yararına değiştirilmesi sonucu, kurulması planlanan kömürlü termik santralin, Çerkezköy ve çevresinde çevre orman ve yer altı suları, tarım ve canlı sağlığı yönünde çok büyük ciddi tehlikeler yaratacağı kesindir. Bu nedenle çevre yasasındaki açık düzenlemeye aykırı tüm Plan Değişikliklerinin tüm eklerinin, plan açıklama raporunun, gerekçelerinin tamamen iptal edilmesine yönelik itirazlarımızı Valiliğimiz kanalı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yapmış bulunuyoruz.
    Umudumuz ve dileğimiz odur ki dünyanın tümünü ilgilendiren ve evren için artık tehdit durumuna gelen fosil yakıtlı enerji üretimi konusunda sermaye ve iktidarlar olumsuz karar almaktan vazgeçerler. Bunun için biz yurttaşların da daha aktif, tepkici, bilgili ve karşı duran konumunda olmaları gerekmektedir."

Son Güncelleme: 23.11.2017 10:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.