KILIÇDAROĞLU: “İTHALAT OLMASA KENDİMİZE YETEMİYORUZ”

Babaeski Ziraat Odasının daveti üzerine "Trakya'da Tarımın Sorunları ve Çözüm Önerileri" söyleşisine konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Kimseye el avuç açmayan bir Türkiye'yi ayağa kaldırdılar. Kendi kendine tarımda yeten dünyada 7-8 ülkeden biriydik. Bugün ithalat olmasa kendimize yetemiyoruz.” Dedi.

KILIÇDAROĞLU: “İTHALAT OLMASA KENDİMİZE YETEMİYORUZ”

Babaeski Ziraat Odasının daveti üzerine "Trakya'da Tarımın Sorunları ve Çözüm Önerileri" söyleşisine konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Kimseye el avuç açmayan bir Türkiye'yi ayağa kaldırdılar. Kendi kendine tarımda yeten dünyada 7-8 ülkeden biriydik. Bugün ithalat olmasa kendimize yetemiyoruz.” Dedi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
21 Eylül 2018 Cuma 08:38
KILIÇDAROĞLU: “İTHALAT OLMASA KENDİMİZE YETEMİYORUZ”

Babaeski Ziraat Odasının daveti üzerine "Trakya'da Tarımın Sorunları ve Çözüm Önerileri" söyleşisine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ardından da Babaeski’de tarım ve ekonomi konulu bir miting düzenledi.

 “48 MİLYON TON BUĞDAY İTHAL ETTİK”

Trakya Tarım Buluşması’nda konuşan Kılıçdaoğlu, Son 16 yılda 48 milyon ton buğday ithal edildiğinin altını çizerek, “5 milyon ton mısır, 5 milyon ton pirinç, 8.5 milyon ton ayçiçeği, 22 milyon ton soya, 12 milyon ton pamuk, 365 bin ton nişasta bazlı şeker ithal ettik. Şekerpancarı fabrikaları neden kapatılıyor? 72 milyar dolarlık tarımsal ham madde ithal ettik. 17 milyon ton bitkisel yağ, 18 milyon ton küspe ithal ettik. Bunların içerisinde daha saman yok, canlı hayvan da yok. 189 milyar dolar ödedik.” Dedi.

“TÜRKİYE ÖNÜMÜZDEKİ YIL AÇLIKLA KARŞI KARŞIYA GELEBİLİR”

Türkiye’nin önümüzdeki sene açlıkla karşı karşıya kalabileceğini iddia eden Kılıçdaroğlu, “Bizim çiftçiye ödeseydiniz, bizim çiftçimiz sadece Türkiye'yi değil, Ortadoğu'yu değil, bütün Avrupa'yı doyurur muydu? Evet doyururdu. Bu bir parti olayı değildir, bu bir Türkiye olayıdır. Ne oldu sadece bu mu ? Hayır. Gerçekten komik ama sanki Türkiye'de bütün araziler ekiliyor, ekilecek bir metrekarelik yer kalmadı gittiler Sudan'dan 7 milyon 805 bin dönüm yer kiraladılar. Kanola ekeceklermiş, Türkiye'ye daha ucuz getireceklermiş. Bir devlet kendi çiftçisiyle rekabet eder mi? Senin ne işin var Sudan'da, ekeceksen Türkiye var, ver parayı eksin. Türkiye'deki çiftçi önemli değil, onun oyu çantada keklik diyor. Bu oyuna gelmeyin, gelirseniz yarına topraklarınız olmaz. Türkiye önümüzdeki yıl açlıkla karşı karşıya gelirse hiç şaşmasın" Dedi.

“TEFECİ MİLLETİN EFENDİSİ OLDU”
Kılıçdaroğlu,  çiftçinin krizi asıl önümüzdeki sene hissedeceğini vurgulayarak, “Seneye asıl göreceksiniz. Ben size örnek vereyim, bakın üre 50 kiloluk torbası 2017 yılında 67.5 liraydı, 2018 Eylül ayı 110 liraya çıktı. Gübre 85 liraydı, şimdi 162.5 liraya çıktı. Böcek ilacı Ocak ayında 80 liraydı, şimdi 147 liraya çıktı. Bakımlı mantar ilacı 105 liraydı, 220 liraya çıktı. Yabancı otla mücadele ilacı 20 litrelik 716 liraydı, bin 331 liraya çıktı. Seneye asıl faturayı o zaman ödeyeceksiniz. Şimdi bunun karşılığını alamazsa çiftçi nasıl alacak ? Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'köylü milletin efendi' demişti, Türkiye'nin kuruluşunda bu temel felsefe vardı. Kimseye el avuç açmayan bir Türkiye'yi ayağa kaldırdılar. Kendi kendine tarımda yeten dünyada 7-8 ülkeden biriydi. Bugün ithalat olmazsa kendimize yetemiyoruz. Köylü milletin efendisiydi, tefeci milletin efendisi oldu. Ne demek tefecilik? Tefeci şudur, tarlası varsa da çalıştırmaz, fabrikası yoktur, bir masası, bir sandalyesi vardır. İster büroda olur, ister evinde olur. Elinde telefonu, dolabında da viskisi vardır. Bakar kim yüksek faiz veriyor, gider yatırır zamanı gelince alır atar cebe. İşçi yok, grev yok, toplu sözleşme yok. Banka kredi, taksisi, kira, ilaç, gübre derdi yok. Kim paraya faizi verirse onun düdüğünü çalar. Geldiğimiz nokta budur. Şimdi onlar milletin efendisidir, toplumun efendisi tefeciler. Diyeceksiniz 'Ey Kılıçdaroğlu bunu nerden çıkardın?'. İçeriye dönen faiz, yani yurt dışında devlet tahvili, hazine bonosu alıp köşeyi dönenler ait faiz 16 yılda 199 milyar 532 milyon lira. O dönem faizin alındığı tarihteki dolara çevirdiğimizde de 408 milyar dolar ediyor. İçerideki tefecilere ödenen faizdir. Hiç kimse alın teri dökmedi, parası var devletten alıyor. Bir de yurt dışında tefeciler var. Borç alıyoruz ya yurt dışından, borç alan emir alır. Dışarıya ödenen para ise yurt dışındaki tefecilere bir avuç Londra'da bunların ağırlığı, 156 milyar 293 milyon dolar. Boşuna demiyorum. Bunların hiç birisinin üretimle ilgisi yok. Bunlar sadece paraları var, oradan faiz geliri elde ediyorlar. Bunları sizler ödüyorsunuz, yine geliriniz düşüyor. Bunun için.” Dedi.

“KARARI BİR AVUÇ TEFECİ VERİYOR”

Trakya Buluşmasının ardından Babaeski’de bir miting düzenleyerek halka seslenen Kılıçdaroğlu, Türkiye'de herkesin bir gelecek endişesi olduğunu belirterek, “Son 16 yılda içerideki bir avuç tefeciye ödenen para ne kadar? Faiz olarak ödenen para 699 milyar 532 milyon lira. O faiz gelir elde eden içinizde bir kişi var mı? Bu içeriye ödenen para. Bir de dışarıya ödenen para var, 156 milyar 253 milyon dolar. Bu para kime gitti? Bu paraları hepimiz ödedik. Arabaya binerken, otobüse binerken, simit alırken ödedik. Yani ne zaman vergi ödesek o paranın bir kısmı buraya gitti. Para buraya gittiği için çiftçi kazanamıyor, memurun geliri düşüyor, Türk Lirası eriyor. Doları tutamıyorlar bir türlü. Kararı hükümet değil, saray değil bir avuç tefeci veriyor.” Dedi.

“BÖYLE MİLLİYETÇİLİK OLMAZ”

Ekonomik sıkıntılar nedeniyle vatandaşın cebinde para olmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Bundan sonra kiralar Türk lirasıyla olacak' diyor. Şehir hastanelerini de dolarla yaptın yasakla, hava alanlarını da yaptın yasakla. 'Türk lirası esastır' de. Sen Türkiye Cumhuriyetini sevmiyor musun? Hani sen mangalda kül bırakmıyordun? 'ben milliyetçiyim, milliyetçiyim' diye. Böyle milliyetçilik olmaz. Milliyetçiliği kim yapar? Biz yaparız, biz milliyetçiyiz. Hiç kimsenin endişesi olmasın, eğer bu ülkede bir milliyetçi parti varsa, bir vatan sever vatanperver varsa o partinin adı Gazi Mustafa Kemal'in partisi Cumhuriyet Halk Partisi’dir.” Dedi.

“TRİLYONLARI HARCAYACAKSINIZ AMA NEREYE HARCANDIĞINI KİMSE BİLMEYECEK”

Milletin parasıyla yapılan sarayın ne kadara mal olduğunu kimsenin bilmediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Eksiğimiz, hatamız, yanlışımız olur vatandaşımız bize hatırlatır. Ama bir şey konusunda ödün vermem; siyasette kirlilik olmamalı, siyasette siyasetçi hesap vermeli. Bir yandan trilyonları harcayacaksınız, nereye harcandığını kimse bilmeyecek, bir saray yapacaksınız, sarayın kaça mal olduğunu kimse bilmeyecek. Milletin parasıyla yapıldıysa millet bunun bedelini öğrenmek istemez mi? Bu anlayışı tamamen kaldıracağız.” Dedi.

Barış Karapaça

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.