"ŞİDDET VARSA BİZ YOKUZ"

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde bir doktorun uğradığı yumruklu saldırı ve genel olarak sağlıkçılara uygulanan şiddet olayları, Edirne Tabip Odası Yönetim Kurulu’nun Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önünde düzenlediği bir eylemle protesto edildi.

"ŞİDDET VARSA BİZ YOKUZ"

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde bir doktorun uğradığı yumruklu saldırı ve genel olarak sağlıkçılara uygulanan şiddet olayları, Edirne Tabip Odası Yönetim Kurulu’nun Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önünde düzenlediği bir eylemle protesto edildi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
09 Şubat 2024 Cuma 00:00
"ŞİDDET VARSA BİZ YOKUZ"

Edirne Tabip Odası, Edirne Aile Hekimleri Derneği, Hekim Birliği Sendikası Edirne Şubesi, Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri sendikası Edirne Şubesi ve Tıp Fakültesi sağlık çalışanlarının katılımıyla gerçekleşen protesto eyleminde, sağlıkta şiddetin sona ermesi için  gerekli tedbirlerin alınması konusunda yetkililere seslenildi. Sağlıkta şiddetle sonuna kadar mücadele vereceklerini kaydeden Edirne Tabip Odası Başkanı Prof Dr. Gürcan Altun Artık bir hekimin ya da sağlık çalışanının kılına zarar gelmesine tahammülümüz kalmamıştır şeklinde ifade ederek güvenli çalışma ortamları ve etkili bir sağlıkta şiddet yasası istiyoruz diyerek devam etti. "Ne yazık ki yine bir şiddet olayı nedeniyle toplandık. Sağlıkta şiddetin hedefi bu kez Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Ünite’sinde çalışan meslektaşımız oldu. Meslektaşımız ölen bir hastanın ölüm belgesinin doldurulması için görüştüğü hasta yakını tarafından darp edildi. Edirne Tabip Odası olarak meslektaşımıza yönelik gerçekleştirilen saldırıyı kınıyoruz. Bu elim olayda adli ve idari sürecin yakından takipçisi olduğumuzun bilinmesini isteriz.

Sağlıkta şiddet konusu ülkemizde ne yazık ki kanayan bir yara, kronik toplumsal bir sorun haline dönüşmüştür. Hekimi ve hastayı karşı karşıya getiren politikalar, yetkililerin hekimleri ve sağlık çalışanlarını hedef gösteren özensiz, hürmetsiz söylemleri sağlıkta şiddetin günden güne artmasına yol açtı. Bu şiddet uzun zaman yetkililer tarafından görülmek istenmedi. Ancak bu şiddetin normalleşmesine izin vermememiz gerekiyor. Sağlık sistemi insanları yaşatmak üzerine kurulmuştur. Gelinen noktada hekimler ve sağlık çalışanları kendi hayatlarından endişe etmektedir. Günde en az 100 sözel ve fiziksel şiddet vakasıyla karşılaştığımız, hekimlerin %84'ünün en az bir kere şiddete maruz kaldığı çalışma koşullarındayız. Her geçen gün bizler için daha tehlikeli hale gelen sağlık kurumlarının güvenliğinden İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince kamu otoritesi sorumludur. Sağlıkta şiddete yönelik gerekli önlemlerin alınması için yetkililere sorumluluklarını hatırlatıyoruz. Güvenli çalışma ortamlarında, insanca çalışma koşullarında yaşamak ve yaşatmak istiyoruz.

Daha kaç kere darp edilmemiz, kaç kere ölmemiz gerekiyor.

Bugün sağlık kurumlarında yaşanan şiddet olaylarının on binlerce beyaz kod bildiriminin önemli bir nedeni de sağlıkta şiddet yasasının yeterli ve caydırıcı nitelikte olmamasıdır. Sağlık emek ve meslek örgütleri defalarca bu şiddet ortamını düzeltecek, iyileştirecek yasa önerileri sunmuştur. Bu öneriler kamu otoritesi tarafından ne yazık ki göz ardı edilmiştir. Sitemimiz bu konuda Sağlık Bakanlığınadır mecliste bizi yeterince temsil etmeyenleredir etkili, caydırıcı bir sağlıkta şiddet yasasının çıkması için daha kaç kere darp edilmemiz, kaç kere ölmemiz gerekiyor.

Sağlıkta şiddet hem toplum sağlığı hem de çalışan sağlığı için büyük bir tehdittir ve bununla mücadele edilmesi gereklidir. Türk Tabipleri Birliği ve Edirne Tabip Odası olarak bugüne kadar yaptığımız gibi bundan sonra da toplumun sağlık hakkını iyi hekimlik değerleriyle koruyacağız. Artık bir hekimin ya da sağlık çalışanının kılına zarar gelmesine tahammülümüz kalmamıştır. Bu konuda hekimlerin kendi yaşam hakları, güvenli çalışma ortamları için seslerini ve güçlerini; her yerde, her koşulda, hep birlikte göstermeye hazır olduklarını bir kez daha belirtmek istiyoruz. Şiddet sona erene kadar mücadelemiz sürecektir".dedi.

Yavuz Göktaş

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.