"BUGÜN,  ASGARİ ÜCRET AÇLIK ÜCRETİ HALİNE GELMİŞTİR"

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Edirne İl Temsilcisi Nedim Zobar,  asgari ücretin asgari yaşam şartlarına göre olmadığını, en düşük kamu işçisi maaşına göre belirlenmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bugün asgari ücret açlık ücreti haline gelmiştir" dedi.

"BUGÜN,  ASGARİ ÜCRET AÇLIK ÜCRETİ HALİNE GELMİŞTİR"

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Edirne İl Temsilcisi Nedim Zobar,  asgari ücretin asgari yaşam şartlarına göre olmadığını, en düşük kamu işçisi maaşına göre belirlenmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bugün asgari ücret açlık ücreti haline gelmiştir" dedi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
19 Aralık 2023 Salı 00:00
"BUGÜN,  ASGARİ ÜCRET AÇLIK ÜCRETİ HALİNE GELMİŞTİR"

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Edirne İl Temsilcisi Nedim Zobar,  asgari ücretin, en düşük kamu işçisi maaşına göre belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

Zobar, yaptığı yazılı açıklamada ülkemizde işçilerin çok büyük bölümünün asgari ücret ve asgari ücrete yakın bir ücretle çalıştığını hatırlatarak, "Asgari ücret bırakın geçinmeyi, açlık sınırının bile oldukça altında kalmaktadır.  Bugünkü haliyle asgari ücret açlık ücreti haline gelmiştir. Asgari ücret ile asgari yaşam koşulları arasında sıkışıp kalan milyonlarca emekçi, ailesinin ihtiyaçlarını karşılamak için borç batağına sürüklenmiştir" dedi.

Ülkemizde yaşanan ekomonik krizin derinleştiğini ve milyonlarca emekçinin enflasyon altınad ezildiğini de vurgulayan Zobar, açıklamasında şunlara yer verdi:

"Ülkedeki tüm çalışanlar yapılan zamların altında inim inim inlemektedir. Tüm emekçilerin kemer sıkma politikasına kurban gittiği ekonomik krizde, yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşayan yurttaşlar; gıdasındaki, suyundaki, elektriğindeki ve doğalgazındaki vergilerin ve zamların altında ezilmektedir.

YÜKSEK ENFLASLONUN FATURASI ÇALIŞANA ÖDETİLMEK İSTENİYOR

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, milyonlarca asgari ücretlinin yaşamını belirleyecek herhangi bir rakam şuana kadar belirleyememiştir. TÜİK’e göre %65 civarında gerçekte ise üç haneli oranlarda seyreden enflasyon ücretli çalışanları, emeklileri, yoksulları ezip geçmektedir. Şimdi asgari ücretin yeniden belirlenmesi gündemde ancak iktidarın asgari ücretle ilgili iki önemli açıklaması bulunmaktadır. Bunlardan biri asgari ücretin gerçekleşen değil hedef enflasyon esas alınarak belirleneceği, ikincisi de yılın tümü için tek zam yapılacağına yöneliktir. Bu iki yaklaşım da iktidarın akıl dışı politikalarla yarattığı yüksek enflasyonun tüm faturasını çalışanlara ödetme niyetini göstermektedir.

ASGARİ ÜCRET NE OLMALIDIR?

Temmuz 2023’ten geçerli olacak asgari ücret belirlenirken de söylediğimiz gibi asgari ücret, sendikalarla iktidar arasında seçimlerden önce imzalanan toplu sözleşmenin detayları esas alınarak belirlenmelidir. Bu sözleşme ile kamuda işçi olarak çalışanların en düşük maaşı önce 15 bin liraya çıkarılmış ve bu tutara yüzde 45 oranında zam yapılarak 2023 yılının ilk altı ayı için 21 bin 750 lira olarak belirlenmişti. Aynı toplu sözleşmeyle işçilere yılın ikinci yarısı için yüzde 15 zam yapılmıştı ve en düşük kamu işçisinin net maaşı 25 bin 12 lira olmuştu.

Bu tutara 2024 yılı başında yılbaşında 2023 ikinci yarısına ait enflasyon farkıyla birlikte yüzde 33 oranında (yüzde 23 enflasyon farkı + yüzde 10 toplu sözleşme zammı) zam yapılması kaçınılmaz gözüküyor. Bu zamla birlikte en düşük kamu işçisi ücreti 1 Ocak 2024’ten itibaren 33 bin 266 liraya çıkıyor.

Asgari ücretin de kamu işçilerinin 2024 yılında alacağı en düşük ücret seviyesine çıkarılarak 33 bin 266 lira olarak belirlenmesi gerekiyor. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; asgari ücretin sadece çalışanların değil ailelerinin de temel ihtiyaçları dikkate alınarak 2024 yılı için asgari ücretin net 33 bin 266 lira olarak belirlenmesini bekliyoruz."

Yavuz Göktaş

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.