2018'İN İLK MÜJDESİ, GÜRKAN'DAN

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan 2018 yılının ilk belediye meclis toplantısında, Edirnelilere yılın ilk müjdesini verdi. Edirne Merkez İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nin 8 Ocak'ta yer tespitinin yapılacağını ve ardından inşaatının başlayacağını belirten Gürkan, “200 bin nüfuslu bir kentin arıtma tesisinin olmaması gerçekten yüz kızartıcı bir durumdu. İnşallah bu ayıptan da kurtulmuş oluyoruz.” dedi.

2018'İN İLK MÜJDESİ, GÜRKAN'DAN

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan 2018 yılının ilk belediye meclis toplantısında, Edirnelilere yılın ilk müjdesini verdi. Edirne Merkez İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nin 8 Ocak'ta yer tespitinin yapılacağını ve ardından inşaatının başlayacağını belirten Gürkan, “200 bin nüfuslu bir kentin arıtma tesisinin olmaması gerçekten yüz kızartıcı bir durumdu. İnşallah bu ayıptan da kurtulmuş oluyoruz.” dedi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
04 Ocak 2018 Perşembe 10:43
2018'İN İLK MÜJDESİ, GÜRKAN'DAN

    2018 yılının ilk belediye meclis toplantısı, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Başkanlığında dün toplandı. Edirne Belediye Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen Olağan Ocak Ayı Toplantısı'nda 4'ü gündem dışı olmak üzere toplamda 13 madde görüşüldü ve bütün maddeler oy birliğiyle kabul edildi. 
“AYIPTAN KURTULUYORUZ”
    Başkan Gürkan, toplantı öncesi söz alarak 2018 yılının tüm Türkiye'ye barış ve huzuru getirmesini diledi. Edirnelilere de yılın ilk müjdesini veren Gürkan, “5 Ekim 2017 tarihinde belediye meclisi ve şahsımca İller Bankası'na verilen yetki kapsamında Edirne Merkez İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesislerinin ihalesini yapmıştı. İller Bankası yaptığı ihaleyi sözleşmeye bağladı. 8 Ocak tarihinde ihaleyi kazanan firma gelecek ve yer tespiti yapılacak. İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nin inşaatı başlıyor.  Edirne'nin hemen hemen bütün ilçeleri arıtma tesisine kavuşmuşken, Edirne Merkezin, 200 binlik nüfusunun arıtma tesisinin olmaması gerçekten yüz kızartıcı bir durumdu. İnşallah bu ayıptan da kurtulmuş oluyoruz. İnşaat süresi 2-2,5 yıl. Bizde doğayı ve Meriç nehrini kirletmeyen iller arasına girmiş olacağız. Yine 4 Aralık tarihinde Su Kanal Müdürlüğümüzün yapmış olduğu altyapı ihalemizin işlemleri devam ediyor. Bittiğinde ayrıca bilgi takdim edeceğiz.” dedi.
“BU SUÇLARI İŞLEYENLER DE TOPLU TAŞIMADA GÖREV ALAMAYACAK”
    Daha önce bazı suçlardan hüküm giymiş olanların toplu taşımada çalıştırılmaması yönünde karar alınmıştı. Dünkü toplantının 2. maddesinde de bu suçlara eklemeler yapılarak, “Daha önce kadına, çocuğa taciz, şiddet gibi suçlarla hüküm giymiş olanlarla, uyuşturucudan hüküm giymiş olanları toplu taşımada çalıştırılmaması kararı almıştık. Yine bu kapsamda, 'Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olmamak; Türk Ceza Kanunu'nun 81, 102, 103, 104, 105, 109, 179/3, 188, 190, 191, 226 ve 227. Maddelerindeki suçlardan hüküm giymemiş olmak veya devam etmekte olan bir kavuşturması bulunmamak ya da kavuşturması uzlaşmayla neticelenmemiş olmak ve Terör Örgütleri'ne veya Milli Güvenlik Kurulu'nca Devlet'in Milli Güvenliği'ne karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği veya mensubiyeti iltisakı veya irtibatı bulunmamak şartlarını haiz olması zorunludur' şeklinde bir Taraftarium düzenleme getiriliyor.” dedi.
    “KANUN GEREĞİ, SABIKALILARLA YOLLAR AYRILACAK”
    Taşeron işçilerin kadro geçici hakkında da meclis üyelerini bilgilendiren Gürkan, “Kanunun öngördüğü şekilde yazılı, sözlü veya uygulamalı bir şekilde sınav yapılacak. Sınava katılım hakkı kazanabilmek için bir prosedür var.  657 sayılı kanunun 48. Maddesi A bendindeki şartları taşıyor olmak, daha önce çalıştığı dönemlerde sulh sözleşmesi imzalamaları gerekiyor. 90 günlük bir geçiş süreci var. Emeklik hakkı kazanmış olanlar da bu sınava giremeyecekler. Bu süreci bu şekilde yürütüyoruz. Henüz netleşmeyen, gri alanlar var. Bizim için en büyük problemlerden biri şu olacak; özellikle birkaç birimimizde belediye olarak sadece iş yapma değil, kentin sosyal dengelerini gözeten bir anlayışa da sahiptir ve fonksiyonu da yerine getiriyorduk. İşe aldığımız arkadaşlarla, kentin suç istatistiklerinde de bir düşme söz konusuydu. Şimdi biz kanun gereği sabıkası olan arkadaşlarla çalışmaya devam edemeyeceğiz. Kanun böyle emrediyor. Onlar işsiz kalınca ne olacak. Biz personel bulmakta da zorlanacağız. Çünkü boşalan yerlere yeni personel alımı da yapamayacağız. Bu arkadaşlarda ne yapacak. Biz, çöp, Su Kanal gibi birimlerde rakamlar düşürse ne yapacağız bilmiyorum. Türkiye genelinde bir sorun bu. Bakanlık umarım gelişen şartlara göre yeni tedbirler alır. Taşeron sistemi karşı olduğumuz bir sistemdi. İnsanların geçmişlerine yönelik haklarını bir sulh sözleşmesiyle, sınav şartıyla düzenlemek hala bana çok doğru gelmiyor. O insanların da geçmişlerine yönelik haklarının da korunması gerekir. Kanun gereği yüzde 3 oranında engelli, yüzde 2 oranında hükümlü çalıştırma. Yine terör mağdurlarını çalıştırma mecburiyetimiz var. Şimdi yeni bir şirket kuracağız, kanunun bize verdiği yetkiyle sadece işçi çalıştırmaya yönelik bir şirket. 100 kişi alınacaksa bu oranda engelli, hükümlü ve terör mağduru da çalıştırmamız lazım. Kanunda bununla ilgili bir düzenleme yok. Sanırım 90 günlük süre içerisinde düzeltmelerle iyileştirilecektir diye umut ediyorum.” şeklinde konuştu.   
    Toplantının 9. Maddesi'nde ise Denetim Komisyonu üyeleri belirlendi. Yapılan oylama sonucunda, Denetim Komisyonu'na, CHP'den Refik Şahin, Semih Çınar ve Erkan Makas ile AK Parti'den Tamer Karadağ ve Turgut Terzi seçildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.