2022 YILININ SON MECLİSİ

Edirne Belediye Meclisi Aralık Ayı Olağan Toplantısı Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında gerçekleştirildi. 2022 yılının son meclisinde Cumhuriyetin 100. Yılı Anıtı yapımı ve bu konuda fikir projesi yarışması düzenlenmesi oy birliğiyle kabul edildi. Gürkan, 100. Yıl Anıtı’nın açılışının 29 Ekim 2023’te Cumhuriyetin 100. yılında yapılacağını söyledi. Mecliste ayrıca Edirne Sarayı’nın yeniden ihyası için belediyeye ait olan toplam 21 dönüm olan 5 parseli bedelsiz, Saray ve müştemilatı olarak kullanılması şartıyla hazineye devri yapıldı.

2022 YILININ SON MECLİSİ

Edirne Belediye Meclisi Aralık Ayı Olağan Toplantısı Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında gerçekleştirildi. 2022 yılının son meclisinde Cumhuriyetin 100. Yılı Anıtı yapımı ve bu konuda fikir projesi yarışması düzenlenmesi oy birliğiyle kabul edildi. Gürkan, 100. Yıl Anıtı’nın açılışının 29 Ekim 2023’te Cumhuriyetin 100. yılında yapılacağını söyledi. Mecliste ayrıca Edirne Sarayı’nın yeniden ihyası için belediyeye ait olan toplam 21 dönüm olan 5 parseli bedelsiz, Saray ve müştemilatı olarak kullanılması şartıyla hazineye devri yapıldı.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
08 Aralık 2022 Perşembe 06:01
2022 YILININ SON MECLİSİ

Edirne Belediye Meclisi Aralık Ayı Olağan Toplantısında Edirne Sarayı’nın yeniden ihyası için toplam belediyeye ait olan 21 dönüm olan 5 parseli bedelsiz, Saray ve müştemilatı olarak kullanılması şartıyla hazineye devri yapıldı.

Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuarı Edirne Belediye Meclisi Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantı öncesinde Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin 88. yıl dönümü ve “Kadın Hakları Günü” nedeniyle kadın belediye meclis üyelerine çiçek takdim etti.

Türk kadınının dünyadaki birçok kadından önce seçme ve seçilme hakkına kavuştuğunu belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bundaki en büyük pay Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün. Önce 1930’da yerel yönetimlerde seçme ve seçilme hakkı verilmesi, sonra 1934’te milletvekilliğinde seçme ve seçilme hakkı verilmesi gerçekten Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadınına verdiği değerin ve saygının çok önemli bir göstergesidir. Ama bugün ne noktada olduğumuza da bir bakmak gerekiyor. 6 yaşındaki bir kız çocuğunun hangi gerekçe ile olursa olsun evlendirilmiş olması kabul edilebilir bir durum değil. Bunu hangi gerekçe ile yaparsanız yapın 6 yaşındaki bir kız çocuğu hiçbir şekilde evlendirilemez” dedi.

1934’te Türk Kadınına verilen seçme ve seçilme hakkı ile 1935’te yapılan ilk seçimlerde Türkiye’den 18 kadının meclise girdiğini belirten Gürkan, “Bunlardan birisi de Edirne Milletvekili Dr. Fatma Şakir Memik. Bununla gurur duyuyoruz. Edirne’nin bu konuda bir ilki daha var. Türkiye’nin ön seçimle meclise giren ilk kadın milletvekili Edirne Milletvekili Türkan Seçkin. Bugün Saat 17.00’de Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı’nda, yaşamından kesitlerin yer aldığı fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştireceğiz. 1965 seçimlerinde birçok kadın parlamentoya girmiştir ama Edirne Milletvekili Türkan Seçkin, Türkiye’de ön seçimle parlamentoya giren ilk kadın milletvekilidir” diyerek, belediye meclis üyelerini sergi açılışına davet etti.

SARAYIN İHYASI İÇİN HAZİNEYE DEVRİ YAPILDI

Edirne Belediye Meclisinde iki maddede görüşülen ve 5 parselin hazineye devriyle ilgili konuşan Belediye başkanı Recep Gürkan, şunları söyledi:

“Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılmış iki sarayımız var. Bir, Birinci Murat döneminde şu an ki Selimiye Cami’nin arkasında kalan ve sadece iki parçası ayakta olan Eski Saray, ikincisi ikinci Murat’la başlayan ve Fatih Sultan Mehmet’le devam eden Saray-ı Cedid-i Amire. Saray-ı Cedid-i Amire 93 harbinde cephane düşmanın eline geçmesin diye patlatılması sonucunda yıkılıyor. Çok uzun yıllardır burasıyla ilgili çalışmalar var. Geçtiğimiz yıl Kültür Bakanı geldiğinde bir toplantı yapmıştık, orada şunu söyledim biz bu hızla gidersek o sarayı ancak 500 yılda ortaya çıkartırız. Onun üzerine görüşmeler devam etti ve Edirne Yeni Sarayı ile ilgili doğru karar verildi ve Edirne Yeni Sarayı Kültür ve Turizm Bakanlığı’na alınarak Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na devredildi. Bu Saray-ı Cedid-i için alınabilecek en doğru karar. Bunda kuşkum yok. Şu anda da Milli Saraylar İdaresi’ne devri tamamlanmak üzere. Saray dediğimizde sadece bizim Sarayiçi’nde ki gördüğümüz dar bir alan değil. Onun müştemilatlarının uzandığı alanlarda var. Bir harita yayınlandı, o haritanın olduğu yerlere kadar saray sınırları içindeki hazineye ait yerler Milli Saraylar’a devrediliyor. Ama onun dışında belediyeye ait olan 5 parselimiz var. Başka kurumlara, şahıslara ait yerler var. Kamulaştırma kararı çıkarıldı. Geçtiğimiz haftalarda da Milli Saraylar İdaresi yönetimi buradaydı. Orada da konuştuk. Bize de bedel ödeyerek bu yerleri almak istediklerini söylediler. Bende ‘eğer Edirne için devletimiz böyle bir çalışma yapıyorsa, bizde Edirne Belediyesi olarak katkımız olması gerekir. Bu 5 parça yerin parayla satılıyor olması Edirne Halkının belediye meclis üyeleri ile Edirne Belediyesini rahatsız eder. Biz bunları bedelsiz olarak Milli Saraylarda kullanılmak üzere hazineye Milli Emlak Genel Müdürlüğü adına devrini yaparız dedim. Gündemde 4 parsel, gündem dışı 1 parsel toplam 5 parseli Edirne sarayı ve müştemilatı olarak kullanılmak şartıyla maliye hazinesine bedelsiz devretmekten mutluyum. Edirne Sarayı’nın bir an önce ayağa kaldırılması, Edirne’nin turizm potansiyelini çok ciddi şekilde güçlendirecektir.”

Yapılan oylama sonucu 5 parsel oy birliğiyle şartlı olarak hazineye devri yapıldı.

ETUS 3 AY İSTEDİ, 1 AY DESTEK ALDI

Edirne Toplu Ulaşım Sistemi yönetimi tarafından yapılan başvuruyla Aralık, Ocak ve Şubat aylarında minibüslerde ücretsiz taşınan 65 yaş üstü binişler için belediyeden talep edilen destek Plan Bütçe Komisyonuna havale edildi. 15 dakika arada Plan Bütçe Komisyonunda görüşülen konu, tekrar gündeme alındı. Komisyonda oy çokluğuyla kabul geçen karar gereği, ETUS’a sadece Aralık ayı için istenilen desteğin verilmesi kararlaştırıldı. Ocak ve Şubat ayı içinde önümüzdeki mecliste görüşülmesi kararı alındı.

Karar oy çokluğuyla geçti.

Bu arada ETUS’a ait iki hattın güzergah değişiklikleri de oy birliğiyle kabul edildi.

100. YIL ANITI

Cumhuriyetin 100. yılına girdiklerini belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyetin 100. yılı anısına gelecek nesillere gururla ve heyecanla hatırlayacağı muhteşem bir eser bırakmayı istediklerini söyledi. Bu nedenle bir Fikir Projesi Yarışması düzenlemek istediklerini belirten Gürkan, "Gerçekten de muhteşem bir yüzyıl. Türk milleti Cumhuriyet çatısı altında eşit ve özgür bireyler olmayı yaşadı, öğrendi hem de Cumhuriyetimizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarma hedefine her gün dolu dizgin yürümeye devam ediyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında, gelecek nesillerin gururla ve onurla hatırlayacağı Cumhuriyetin 100. Yılı Anıtı yaptırılmasını arzu ediyoruz. Bununla ilgili bir jüri oluşturmak, bir fikir projesi yarışması düzenlemek ve ardından yapımını tamamlayarak, 29 Ekim 2023’te Cumhuriyetimizin 100. yılında hep beraber açılışını yapmak isteriz. Tıpkı Kurtuluşunun 100. Yıl Anıtı’nda olduğu gibi” ifadelerine yer verdi.

Cumhuriyetin 100. Yıl Anıtı ile ilgili Fikir Projesi Yarışması düzenlenmesi ve bir Anıt Heykel yaptırılması maddesi oybirliği ile kabul edildi.

Mecliste 17 madde görüşülerek karara bağlandı.

Yavuz Göktaş

Son Güncelleme: 07.12.2022 18:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.