BALKANLI; “HALKIN PARASI TALAN EDİLİYOR”

CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, Meriç Nehri ve kıyılarında gerçekleştirilen projelere tepki gösterdi. Balkanlı, “Meriç'te halkın parası talan ediliyor” dedi.

BALKANLI; “HALKIN PARASI TALAN EDİLİYOR”

CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, Meriç Nehri ve kıyılarında gerçekleştirilen projelere tepki gösterdi. Balkanlı, “Meriç'te halkın parası talan ediliyor” dedi.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
24 Mayıs 2024 Cuma 00:00
BALKANLI; “HALKIN PARASI TALAN EDİLİYOR”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, Meriç Nehri kıyılarında yapımı devam eden projeler ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Balkanlı, yaptığı açıklamada; ‘’Edirne’deki Meriç Nehri kıyıları, yıllardır süregelen yanlış yönetim ve projelerle bir yaz-boza dönmüş durumda. Yurttaşların vergileri ile finanse edilen bu projeler, ne yazık ki israf ve kötü yönetim nedeniyle halkın faydasına sunulamıyor. Kamu kaynaklarının bilinçsizce harcandığı, liyakatsiz kişilere teslim edilen projeler, yandaş müteahhitlere haksız kazanç sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda doğayı tahrip ediyor ve halkın güvenini sarsıyor. Halkımızın vergileri çarçur edilerek batırılan ülke ekonomisi, makam aracı saltanatı, 3-4 yerden maaş alanlar, talanlar, şatafat ve yandaş koruma, kayırma mantığıyla soyulan hazine tamtakır hale getirilerek iflasın eşiğine getirildi. Gençlerimiz işsiz olması nedeniyle umutlarını yitirmiş, yurtdışına gitme hayali kurmakta; emekli, çalışan emekçilerimiz, emeklilerimiz, öğrencilerimiz, kadınlarımız, çiftçilerimiz çaresiz ve perişan olmuş, ancak AKP iktidarı itibardan tasarruf olmaz safsatasıyla halkın vergilerini, kamu harcamalarıyla sınırsızca yaparak hazineyi ve ülke ekonomisini batırmakta sakınca görmemektedir” ifadelerini kullandı.

Meriç Nehri Kıyı Düzenleme Projesi’nin fiyaskoya dönüştüğünü söyleyen Balkanlı; “2015 yılında TOKİ tarafından başlatılan ve 2022 yılında ikinci etabı müteahhit firmalar tarafından 400 milyon TL ve 650 milyon TL bedelle üstlenilen ‘Meriç Nehri Kıyı Düzenleme Projesi’, tam bir fiyaskoya dönüştü.  Önce Meriç nehri kıyılarında Bülbül adası ve Söğütlük bölgesinde, her iki kıyı boyuna toprak dolgu yapılarak piknik ve oturma alanları oluşturuldu, ancak bu yapılar kısa sürede yıkıldı. Ardından fore kazıklı duvar yapıldı, ancak bu da tıraşlanarak işlevsiz hale geldi. Şimdi ise gabion duvarlar yapılmakta, fakat bu duvarların da yıkılacağı ve yerine DSİ’nin projesi olan kademeli duvar ve cam duvar yapılacağı söyleniyor. Projenin her aşamasında bir başarısızlık hikâyesi yatmaktadır. Liyakatsiz kişilerce yapılan planlamalar, doğanın da dengesini bozarak çevresel tahribat yaratmakta ve kamunun kaynaklarını heba etmektedir” dedi.

Meriç Nehri kıyılarında yapılan yanlış yatırımların, sadece ekonomik kayıplara değil, aynı zamanda çevresel yıkımlara da sebep olduğunu belirten Balkanlı; “Kauçuk gövdeli arşimed türbinli mini HES gibi projeler, doğal dengeyi bozarak bölgenin ekosistemine zarar vermektedir. Edirne DSİ Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluğundaki Meriç nehri kıyıları ve bu alanlar ile ilgili DSİ’nin sessizliği ve denetimsizlik, halkımızın tepkisini çekmektedir. Sulama yatırımlarına harcanması gereken paralar, yanlış projelerle yandaş müteahhitlere aktarılmakta, halkın refahı hiçe sayılmaktadır. Bu durumu denetleyen ve kamuoyuna doğru bilgi veren bir mekanizmanın olmaması, şeffaflık ilkesine aykırıdır ve halkın güvenini zedelemektedir” sözlerine yer verdi.

Balkanlı, kamuoyuna konuyla ilgili doğru bilgilendirme yapılmasını talep ederken; “CHP Merkez İlçe Başkanlığı olarak, bu durumu Edirneli hemşehrilerimizle paylaşıyor ve kamuoyuna doğru bilgilendirme yapılmasını talep ediyoruz. Son yerel seçimlerde seçmenler, iktidar partisine gerekli cevabı vererek bu yanlış yönetim anlayışına karşı tepkisini sert bir şekilde gösterdi. Bu talan ve yağma düzenine son verilmelidir. CHP iktidarında her kuruşun hesabı sorulacak ve kamu kaynakları halkın refahı için kullanılacaktır. Sonuç olarak, Meriç Nehri kıyılarında yapılan bu yanlış projeler, hem ekonomik, hem de çevresel açıdan büyük kayıplara yol açmaktadır. Halkın vergileri ile finanse edilen bu projelerde şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkesine uyulmalıdır. Kamu kaynaklarının israf edilmesine ve yandaş müteahhitlere haksız kazanç sağlanmasına derhal son verilmelidir. Bu konuda kamuoyunun daha iyi bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerekir. CHP olarak halkın çıkarlarını korumak için her zaman doğru bilgilendirme yapmaya devam edeceğiz. CHP iktidarında her kuruşun hesabı sorulacak ve kamu kaynakları halkın refahı için kullanılacaktır” dedi.

Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.