“BİZLERİ YOK SAYAMAZSINIZ!”

Emeklilikte Adalet Derneği Edirne Şubesi ve Tekirdağ Şubesi Saraçlar Caddesinde seslerini duyurabilmek için buluştu.

“BİZLERİ YOK SAYAMAZSINIZ!”

Emeklilikte Adalet Derneği Edirne Şubesi ve Tekirdağ Şubesi Saraçlar Caddesinde seslerini duyurabilmek için buluştu.

Emre SEDEF
Emre SEDEF
11 Şubat 2024 Pazar 00:00
“BİZLERİ YOK SAYAMAZSINIZ!”Önceki gün Saraçlar caddesi PTT önünde Edirne Emeklilikte Adalet Derneği Edirne Şubesi ve Tekirdağ Şubesi bir araya geldi.
İl Temsilci olan Çiler Kopan 8 Eylül 99 öncesi EYT yasası çıktıktan sonra bir günle bir ayla bir yılla 17, 20 yıl açılan emeklilikte adaletsizlik oluşan grubu temsilen hakkımız aramak için kurulduğunu söyleyen ve Dernek Başkanı İstanbul'dan Mihriban Uğurlu'nun önderliğinde 81 ilde oluşumlarının olduğunu aktaraf Koparan İl Temsilciliği olarak bugün bu adaletsizliğe son verilsin diye sesimizi duyurmak için basın açıklaması yapıyoruz diyerek şunları ekledi. "Sevgili 2000 Sonrası SGK girişi olan, emeklilikte adaletsizliğe uğramış ve adalet arayışımız için burada bulunan arkadaşlarım 3/3/2023 tarihinde yeniden düzenlemen EYT yasası, tüm çalışanlar için adil bir emeklilik düzenlemesi yerine, sadece 8/9/99 tarihi öncesi ile başlayan çalışanları kapsayan bir düzenleme olarak hayata geçmiştir. Bu nedenle 1 gün, 1ay, 1 veya bir kaç yıl işe geç başlanmış olması nedeniyle, akranların benzer ve hatta daha fazla prim günüyle emekliliğe ulaşmalarında 17/20 yıl fark oluşmuştur. İnsan ömrünün 1/4 lük süresi olan bu fark anayasanın eşitlik ilkesi ile bağdaşmamaktadır. Basında 2000Liler olarak bilinen 8/9/99 tarihinden sonra işe başlayanlar için büyük bir mağduriyet doğurmuştur.
2000 lilerin aslında amacı ne erken emekli olmak, ne de EYT kapsamına dahil olmaktır. Bizleri yaralayan aynı ülke vatandaşı olduğumuz akranlarımızla, benzer ve hatta daha fazla primle 2.sınıf vatandaş olarak hissetmemizi sağlayan adaletsizliktir. Daha 10 aylık bir dernek olarak 21 Ocak 'ta İSTANBUL - KARTAL' da 15.000 üzerinde katılımcı ile gerçekleştirdiğimiz 2. mitingimizin ardından tüm illerimizde basın açıklamaları ile bu adaletsizliği duyurmaya devam ediyoruz. Bu adaletsizlik son bulana kadar da çığ gibi büyümeye devam edeceğiz. Bizleri yok sayamazsınız buradayız ve haklarımıza kavuşana kadar da burada olacağız. Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize bu vebale ortak olan tüm partilerimize sesleniyoruz. Bu adaletsizliğe sessiz kalmak buna ortak olmaktır.Tüm basın, tüm vekillerimiz, bakanlarımız ve Sayın Cumhurbaşkanımız bizlere bu adaletsizliğin çözülmesi gerektiğini söyleyene kadar tek bir kişi kalmadan anlatmaya devam edeceğiz. Biz 3 Mart tarihinden sonra neler yaşadık, neler hissettik herkes duysun bilsin. Bizden küçüklerin emekli olmalarına şahit olduk 2.sınıf vatandaş muamelesine sana eyt vurmadı mı sözlerine çalışın bize bakın aşağılanmalarına üzülmeyin siz de emekli olursunuz sözlerine maruz kaldık. O gün 1 gecede, 17 sene yaşlandık, hayatımızın 17 yılı yok sayıldı. Severek gittiğimiz işimize giderken, emeklerimizin boşa sayıldığını hissedip ayaklarımız geri gitti.
Ülkemizde kendimizi yok hükmünde ve dışlanmış ve ikinci sınıf vatandaş hissettik İş yerlerimizde çalışma barışımız bozuldu. Hayatımızın 17/ 20 senesi 8/9/99 dan önce işe girenlerden daha değersiz değildir. Kimse bizi EYT' nin 23 yıllık mücadelesi ile kıyaslamasın. Onların mücadelesinde yasa tarihinde hiç bir çalışanın daha çalışma yılları ve primleri dolmamıştı. İleri vade için bunun için mücadele veriyorlardı. Bizler bizlerden istenen primleri doldurduk. Bizden küçük ve az primi olanlar emekli oldu ve üstüne daha bir bu kadar çalışmamız isteniyor. Emekli olanlardan daha fazla primle kaybedecek 1 yılımız daha yok. Bu mücadelenin en sürede çözüme ulaşmasını istiyoruz Emeklilik için 17-20 yıl beklemenin bedeli ne ile ölçülebilir 17 yıl 20 yıl ne demek. Bir insanın doğup askerlik çağına gelmesi demek, Üniversite çağına ve evlilik çağına gelmesi demek. Bizler sadaka, lütuf, avantaj istemiyoruz. Çalıştık emek verdik, anamızın ak sütü gibi helal olan hakkımızı istiyoruz. Çok çalışan az çalışandan tam 17-20 yıl sonra nasıl emekli olabilir.Bu hangi vicdana, hangi adalete sığar.
3 Mart 2023 tarihi bir kesime bayram iken, aynı yaştaki hatta daha çok çalışan ve yaşça büyük kesime cenaze olmuştur. 43 yaş 5000-5975 gün Emekli 44 yaş 7000-9000 gün 15-17 yıl sonra 15.600 günle emekli. 50-52 yaşında annelerimiz zorlanmalara rağmen çalışıyor ve daha 8-10 yıl daha çalışacak. Nasıl bir yasa Nasıl bir adalet ki bu 43-45 yaşındaki delikanlıların maaşını 50 yaşındaki anneler, kadınlar ödemeye mahkum ediliyor. Yurt dışı şartlarında emeklilik yaşı isteyip, yurt dışı çalışma şartlarının çok aksine şartlarda çalıştırmak adil mi. Yurt dışında akranlar arasında 17/20 yıl fark mı var. Maaş için değil adalet için buradayız. Bize bütçe, ekonomi, enflasyon, bunlarla gelmeyin. Bizler 5000 günlü değiliz. Fazlası ile ödedik primlerimizi bizler borçlu değiliz alacaklıyız.
Hükümetimize devletimize sesleniyoruz buradan Kademeli Emeklilik ile bu ülkenin ferdleri olan bizlerin haklarını teslim ederek Adaletin seçimlerden önce sağlanması ve vatandaşın devletine olan güveninin yeniden inşa edilmesi elzemdir. Çünkü geç gelen adalet adalet değildir zulümdür" diyerek basın açıklamasına son verdi.

Refik Usluy

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.